hw
NVIDIA na Gamescom 2023 oznamuje DLSS 3.5, vývoj RTX remasteru Half-Life 2 a další novinky

NVIDIA na Gamescom 2023 oznamuje DLSS 3.5, vývoj RTX remasteru Half-Life 2 a další novinky
09:31, 23.08.2023

Společnost NVIDIA si na letošní ročník veletrhu Gamescom v Kolíně nad Rýnem připravila oznámení několika zásadních novinek.

NVIDIA představuje nové DLSS 3.5

NVIDIA DLSS 3.5, nejnovější verze neuronové sítě využívající AI, přináší novou funkci nazvanou Ray Reconstruction. Novinka zvyšuje kvalitu ray tracingu na všech GPU GeForce RTX tím, že nahrazuje dosud ručně kalibrované denoisery novou AI sítí vycvičenou na superpočítačích NVIDIA. Výsledkem je kvalitnější generování pixelů mezi vzorkovanými paprsky.

Oznámena byla již také podpora ze strany herních vývojářů. NVIDIA DLSS 3.5 bude tedy k dispozici v následujících titulech:

Alan Wake 2 vychází 27. října s DLSS 3.5, plným ray tracingem a NVIDIA Reflex.

Cyberpunk 2077 a Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, DLC, které vychází v září tohoto roku, nabídnou DLSS 3.5, plný ray tracing a Reflex

Portal s RTX na podzim dostane DLSS 3.5

DLSS 3.5 se objeví také na GeForce NOW s Alan Wake 2, Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, které budou v den vydání dostupné také v cloudové službě. Platit to bude i pro aktualizaci přinášející DLSS 3.5 do Portal RTX.

Vývojáři navíc budou moci do svých titulů bezproblémově integrovat DLSS 3.5 s novou sadou Streamline SDK, která vychází brzy.

"Plně ray tracingové osvětlení v reálném čase bylo významným milníkem na naší cestě k fotorealistické grafice ve hrách a tyto cíle jsme splnili v RT Overdrive módu do Cyberpunk 2077, v Minecraftu s RTX a Portalu s RTX. S přidáním funkce Ray Reconstruction v NVIDIA DLSS 3.5 pomáhá AI vývojářům dosáhnout ještě vyšší kvality obrazu než dříve a vylepšit tak světy, které vytvářejí," říká Matt Wuebbling, viceprezident pro marketing ve společnosti NVIDIA.

Kromě her nabídnou DLSS 3.5 také aplikace pro tvorbu 3D obsahu. Kreativní aplikace s renderery podporujícími ray tracing se potýkají s širokou škálou obsahu, který tradiční denoisery obtížně zvládají. Vyžadují totiž ruční ladění pro každou scénu. Výsledkem jsou méně kvalitní náhledy. U DLSS 3.5 rozpoznává neuronová síť využívající AI řadu scén a pomůže vykreslit mnohem věrnější náhled bez toho, aby bylo nutné je dlouze renderovat. Ray Reconstruction bude součástí nadcházejících verzí aplikací D5 Render, Chaos Vantage a NVIDIA Omniverse. Detaily přináší nejnovější NVIDIA Studio blog.

"Integrace DLSS Ray Reconstruction s D5 Render představuje po DLSS Super Resolution a Frame Generation naši třetí technickou spolupráci se společností NVIDIA, která v D5 Render pomáhá zkvalitnit vykreslování náhledů v reálném čase. Těšíme se, že v budoucnu budeme se společností NVIDIA zkoumat další možnosti," říká Jessie Huang, viceprezident, vedoucí marketingu, D5 Render.

DLSS 3.5 je demonstrováno ve stánku společnosti NVIDIA na veletrhu Gamescom 2023 (hala 2.1, stánek A10), který se koná 23. až 27. srpna v německém Kolíně nad Rýnem.

Half-Life 2 RTX: Ohlášen projekt vznikající v RTX Remix

Na Gamescomu společnost NVIDIA také oznámila, že v rámci modderské komunity vzniká RTX remaster legendární hry Half-Life 2. Tvůrci k tomu využijí nástroj RTX Remix v režimu early access.

Pomocí něj moddeři přidávají materiálům PBR (Physically Based Rendering) vlastnosti a prostřednictvím editoru Hammer od společnosti Valve zase dodávají modelům nové geometrické detaily, přičemž některé budou ve výsledku až dvacetkrát detailnější. Využity budou také technologie NVIDIA včetně plného ray tracingu, DLSS 3, Reflex a RTX IO.

Datum vydání nebylo stanoveno, protože vývoj je na samém začátku. Na projektu spolupracují čtyři nejlepší týmy tvůrců modifikací pro Half-Life 2, které se spojily pod hlavičku Orbifold Studios. Chtějí postupně vyzvat celou komunitu, aby se k úsilí o vytvoření Half-Life 2 RTX připojila.

NVIDIA ACE přidává emoce do NPC poháněných AI díky NeMo SteerLM

NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE) for Games je služba, jež staví na NVIDIA Omniverse a umožní NPC díky využití AI přirozeně interagovat a odpovídat na dotazy. Vývojáři a herní studia mohou díky ACE s pomocí AI vytvářet vlastní modely řeči, konverzace a animace.

Na veletrhu COMPUTEX 2023 předvedla společnost NVIDIA ukázku ACE jménem Kairos, kde hráč mohl přirozeně konverzovat s majitelem bistra Jinem. V následujících měsících vývoj technologie pokračoval a zatím nejnovějším přírůstkem je jazykový model NVIDIA NeMo SteerLM. Vývojářům umožní přizpůsobit osobnost NPC pro emotivnější, realističtější a zapamatovatelnější interakce.

Většina rozsáhlých jazykových modelů (LLM) je navržena tak, aby poskytovala pouze ideální odpovědi bez osobnosti a emocí. Lze se o tom přesvědčit např. při interakci s chatovacími roboty. Pomocí techniky SteerLM jsou však LLM vycvičeny tak, aby poskytovaly odpovědi sladěné s konkrétními atributy, od humoru přes kreativitu až po toxicitu. Lze je navíc rychle konfigurovat pomocí jednoduchých posuvníků.

GeForce NOW s tituly pro Xbox PC Game Pass

Tento týden se na Geforce NOW objevily první tituly Xbox PC Game Pass. Od 24. srpna lze streamovat podporované PC hry od Xbox Game Studios a Bethesdy, včetně Deathloop a Grounded. Týká se to, ale i dalších titulů od předních vydavatelů, včetně Mount & Blade II: Bannerlord a No Man's Sky.

Byl také dokončen upgrade na Ultimate. Přístup k serverům poskytujícím výkon RTX 4080 je nyní po celé Severní Americe a Evropě. Do knihovny podporovaných titulů se v den vydání zařadí očekávané hry jako Alan Wake II nebo Cyberpunk 2077: Phantom Liberty a majitelé nejvyššího členství se mohou těšit na až 240 fps nebo 120 fps ve 4K i podporou ultrawide rozlišení.

Členové Ultimate si také vyzkouší nejnovější technologie NVIDIA v cloudu, včetně DLSS 3, bez nutnosti upgradovat jejich hardware.

Nové Game Ready ovladače

Vycházejí také nové Game Ready ovladače pro hru Starfield a ICARUS: New Frontiers. Nechybí ani podpora osmi nových herních G-SYNC Compatible monitorů a dalších 6 optimálních nastavení na jedno kliknutí prostřednictvím GeForce Experience.


DALŠÍ

CGwillWin