recenze
>OBSERVER_

>OBSERVER_ - recenze
>OBSERVER_ - recenze
14:57, 28.08.2017

V histórii každej spoločnosti figuruje titul a projekt, ktorý tú konkrétnu firmu behom pár okamihov povýši na niečo viac. Dostane ju jednoducho na miesto, kde ešte pred pár rokmi nemala čo robiť, avšak kvalita vytiahnutá ako králik zo zaprášeného klobúka konzumu sa razom stane čarovným kľúčom do dovtedy zamknutých dverí. Tento prípad postretol aj indie vývojárov z poľského štúdia Bloober Team, ktorí potrebovali osem pokusov na vstup do AAA vôd. S hororom Layers of Fear sa im to podarilo ešte minulý rok a svoj talent nechceli nechať zapadnúť zubom času, keďže už dnes nám servírujú svoju novú a už od pohľadu zaujímavú značku s názvom Observer. Práve na jeho kvality som si ako odborník v hororoch zobral voľno a výsledok môjho skúmania vám už tradične servírujem pod rúškou textu.

Nadšenie je tu možné poznať a cítiť z každého pixela.

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Vraví sa, že aj motyka raz vystrelí, čo však našťastie nie je prípad Poliakov z Bloober Team. V Layers of Fear si nás tento skromný spolok nadšencov len oťukával snažiac sa dopátrať svojich limitov a zároveň načrtnúť prípadnú budúcnosť. Mne osobne je a bude vždy sci-fi oveľa bližšie než akýkoľvek zatuchnutý starý dom, v ktorom straší a aj preto som po Observer značke skočil ako hladný vlk. Príbeh nás privádza na prelom roku 2084, ktorý je už kompletne znakom digitalizácie spoločnosti tak, ako ju poznáme. Politické frakcie sú pod tlakom premeny sociálnych skupín v spoločnostiach a národnosť padá pod úpornou snahou ľudských bytostí byť inými, byť vylepšenými. Tomuto trendu sa nevyhlo ani Poľsko, kde sa odohráva spletitý príbeh hlavného hrdinu Daniela Lazarskiho. Ten slúži ako policajný detektív pod hlavnou nadnárodnou organizáciou a jeho úlohou je vyšetrovanie post mortem, teda už po vykonanom zločine.

Prvé, čo vás napadne pri spustení tejto originálnej záležitosti, je film Blade Runner...

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Daniel sa vďaka svojmu vylepšenému organizmu o vysoko kvalitné technológie dostáva do mysle obetí či zločincov a pomocou zdieľania ich myšlienok, často podfarbených psychózou, sa snaží dopátrať koncovému dôvodu, prečo sa stalo to a ono. Hlas ako aj tvár prepožičal tomuto hrdinovi sám Rutger Hauer, čo je replikant z kultového snímku Ridliho Scota, Blade Runner. Ten je ostatne z väčšej časti zastúpený pri každej epickej scéne v tomto survival horore, čo, ako už tušíte, nie je vôbec na škodu. Mesto Krakow v nie tak ďalekej budúcnosti je teda hniezdo zločinu, ktoré práve Daniel Lazarski musí riešiť v čo najrýchlejšom tempe. Predstavte si však ten tlak, keď po príchode na nové miesto činu zisťuje, že jedna z hlavných obetí neznámeho aktu je jeho vlastný a dlho stratený syn. Nádej v možné prežitie potomka je ako zapálená zmes pocitov, ktorá odpáli toto netradične pojaté dobrodružstvo.

Technická stránka potrebuje zopár opráv, avšak väčšie výhrady k jej kvalite nemám.

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Observer je v zásade divná hra. Divnou sa stane pre každého, kto nie je ochotný prijať jej zákony a pravidlá. Konceptom ide o FPS, v ktorej nikto na nikoho nevystrelí a aj keď sa možno úvodné hodiny nesú v pocite, že ide o ďalší "Walking Simulator", nie je tomu úplne tak. Ako detektív totižto prichádzate do objektu väčšieho obytného komplexu, kde došlo ku kriminálnej aktivite. Z neznámeho dôvodu je práve táto oblasť nečakane hermeticky uzatvorená, čo vám jednak dáva dosť času na zbieranie stôp k vášmu prípadu a zároveň to na vás vznáša reflexiu obyvateľov tam žijúcich. Budete tak chodiť od jedných dverí k druhým a zisťovať, či niekto prípadne nevidel a nepočul niečo podozrivé. To všetko s pocitom, že vrah môže stále byť za vašim chrbtom. Ako tak klopete na elektronikou ovešané zárubne, zbierate nielen stopy či názory ľudí, ale zároveň sa vám otvárajú aj bočné cestičky v príbehu. Základná hra vám môže zobrať necelých päť hodín, avšak ak budete chcieť vyriešiť každý problém a nájsť všetky príslušné dokumenty, nachystajte si trojnásobok času.

Art a grafika si zaslúži hlbokú poklonu, keďže vďaka tomu je atmosféra tohto diela o kus vyššie.

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Nebude to teda len prechádzka. Ako som uviedol, nebezpečenstvo číha na každom kroku a v tomto prípade môže prameniť z psychologického rozpoloženia frustrovaných nájomníkov komplexu ako aj vás samotných. Schopnosť sa dostať niekomu do mysle je síce zaujímavá, avšak nie vždy tam na vás čaká šálka teplého čaju a tanier škoricových zákuskov. Observer je už od pohľadu krvavý a umazaný od čierneho oleja. Všetko to, čo ponúka, by sa dalo spodobniť nielen s filmom Blade Runner, ale aj každým poctivým sci-fi dielom. Minimalizmus prostredia je zachránený otvorenou mysľou niekoľkých postáv, do ktorých sa Lazarski dostane. Podobné výlety potom prinesú surrealistické a interaktívne orgie, ktoré nám Bloober Team z časti ukázal už v ich minulej hre. Tam sa však držali hodne pri zemi, keďže práve až Observer im dal potenciál sa utrhnúť z reťaze. Mne osobne tento štýl výpravy padol rovno do oka a s radosťou som sledoval divné scenérie meniace sa v rýchlom ba až frenetickom tempe.

Čo sa stane, ak raz dostaneme príležitosť hrať sa na boha a opravovať jeho prácu?

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Observer ponúka niekoľko koncov ako aj nepredvídateľný herný plán. Nie je to horor v pravom slova zmysle, aj keď sa možno o to v pár prípadoch snaží. Jeho potenciu vidím hlavne v dokonalo vyobrazenej verzie budúcnosti, ktorá nestojí nijako prehnane ďaleko od tej našej. Príbeh pracuje s reálnymi dopadmi implementácie pokrokovej technológie do ľudského tela a buduje okolo seba tajomnú stenu s nejasným koncom. Hlavný hrdina je schopný skenovať okolie v záujme odhalenia digitálnej stopy či biomasy a ak sa začne nudiť pri dešifrovaní kódov zámkov dverí, môže si spríjemniť čas 2D arkádou Fire And Sword Spiders. Práve tá mne osobne navýšila čas strávený hraním o niekoľko desiatok percent a skutočne ma bavila. Nebyť technickej nedokonalosti, hlavne čo do snímkovania a pár bugov, musel by som Observer kopnúť ešte vyššie. Takto je z toho nadšenie v rozumných medziach a veľké očakávania na ďalší vývojový stupeň štúdia Bloober Team.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Bloober Team

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (>OBSERVER_ - recenze)

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Layers of Fear si dal rande s filmom Blade Runner a toto je výsledok

CGwillWin