recenze
Final Fantasy Type-0 HD

Final Fantasy Type-0 HD
Final Fantasy Type-0 HD
11:04, 29.03.2015

Obvykle začínam svoje recenzie slovami o vývojároch o histórií titulu ale tento krát spravím malú výnimku. Keď sa povie Final Fantasy, vybavia sa mi spomienky z mojich hráčskych začiatkov, detstva a bezstarostných časov, kedy jedinou mojou starosťou bolo doniesť dobré známky zo školy a večer po domácich úlohách zasadnúť pred môj milovaný Playstation. Tieto časy sú však už dávno preč, domáce úlohy sa zmenili na pracovné povinnosti a bezstarostné časy detstva sa zmenili na každodenný zhon a stres, čo ale zostalo je moja láska k videohrám a najme k titulom Final Fantasy, ktoré mi položili základy angličtiny a ukázali mi, aký krásny dokáže byť virtuálny svet.

Klik pro zvětšení (Final Fantasy Type-0 HD)

Nešťastný začiatok

Po uplynulých rokoch, kedy sa aspoň raz ročne vrátim k titulom zo sveta Final Fantasy si pre nás vydavateľ Square-Enix pripravil veľké prekvapenie. Minulý rok to bol remaster jedného z najlepších dielov s číslovkou desať a jeho voľného pokračovania a tento rok sa na nás z nenazdajky prirútila remasterovaná verzia titulu Final Fantasy Type-0, ktorého debut prebehol v roku 2011 na konzole PSP. Tento debut sprevádzal európskych hráčov obrovským sklamaním. Hra totiž vyšla len v japončine a oznámenie lokalizovnej verzie pre ďalšie regióny sa stále nedostavovalo. A ani sa nedostavilo...

Klik pro zvětšení (Final Fantasy Type-0 HD)

Roky utekali a fanúšikovia stále dúfali, že sa dočkajú hry Final Fantasy Type-0 aspoň na novú generáciu handheldu Playstation Vita, bohužiaľ... Rok 2014 nám ale konečne priniesol úsmev na tvár, pretože titul Final Fantasy Type-0 bol konečne oznámený v remasterovanej edícií na konzole novej generácie. Aký je? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, chcem ale upozorniť, že nebudem zachádzať do prílišných detailov titulu a jednoducho si povieme, ako sa hra hrá a popíšeme si jej základné princípy. Osobne si myslím, že titul má svojich skalných fanúšikov a tí už titul majú dávno doma a ak niekoho o kúpi presvedčí moja recenzia budem len a len rád, každopádne pre tituly Final Fantasy treba mať trpezlivosť a hlavne ich musíte milovať.

Známe v neznámom

Final Fantasy Type-0 sa od svojich predchodcov líši už na prvý pohľad svojou štruktúrou. Predchádzajúce diely stavali na jednej výraznej postave, ktorú ste si mali obľúbiť a stotožniť sa s ňou. Type-0 stavuje na štruktúru kolektívneho hrdinu a dá vám do rúk hneď štrnásť postáv. Čítate správne, rovných štrnásť hlavných postáv, ktoré môžete všetky ovládať a každá z nich disponuje rôznymi schopnosťami a ovláda iný druh bojového umenia, poprípade zbraní. Menovať jednotlivé postavy vám nebudem, každopádne nájdete tu klasické archetypy, na ktoré ste zvyknutí z iných RPG titulov ale aj pomerne zaujímavé, ako napríklad hrdinu menom Ace, ktorého hlavnou zbraňou je balíček kariet.