preview
Risen

Risen - preview
Risen - preview
11:51, 29.08.2009

Ten, kdo nikdy nehrál RPG trilogii Gothic, zřejmě absolutně nemá zájem o RPG žánr a nebo nikdy nepřičichl ke správným herním kořenům. Spolupráce Jowoodu a Piranha Bytes byla téměř jednu desítku let naprosto skvělá a kromě posledního datadisku Gothic 3: Forsaken Gods, který mimochodem nedělali oni, se všechny tituly dočkali nehynoucí slávy. Nyní však byla přátelská pouta zpřetrhána a obě společnosti se po letech vzájemné spolupráce rozchází a každá se pokouší jet svou sólovou dráhu. Zatímco Jowood si ponechal původní název série a momentálně pracuje na Gothic 4, který ovšem z obchodních důvodů byl přejmenován na Arcania: A Gothic Tale, Piranha Bytes také svou práci rozhodně neukončili a rozhodli se své úsilí vnést do titulu s názvem Risen. Přivítejte novou legendu.

Klik pro zvětšení (Risen - preview)Klik pro zvětšení (Risen - preview)

Risen se v mnohém podobá právě svému předchůdci, tedy Gothicu. Příběh hry se odehrává na ostrově, na kterém váš hlavní hrdina ztroskotal a musí nejprve poznat své okolí a sehnat nějaké to slušné vybavení. Na ostrově na nás bude čekat spousta samot, vesniček a bohužel jen jediné, ale za to ohromné a komplexní, město. Zbytek pokryjí převážně lesy a spousty jeskyň. Risen má jasný cíl, a to oslovit hráče epickým a zároveň nádherným příběhem, jenž bude hlavním tahounem hry. Váš úkol je tedy jednoduchý, přidat se k jedné z frakcí, porazit tajemné inkvizitory a nastolit pořádek v zemi. Jednoduché, že? Já to říkám pořád. Zatím těžko říci, jak přesně velký bude herní svět, ale jak jsme se už přesvědčili z jiných titulů, dle nás dosti velký na to, aby bylo stále co dělat. Autoři sice prohlašují, že nebudete mít onu volnost, jako je například v TES: Oblivion, ale nakonec jsme i tam museli pochválit rychlé cestování, jelikož chodit po svých bylo něco útrpného. Kam však budete chtít jít, bude pouze na vás. Máte na výběr z mnoha možností, přičemž každá poté rozhoduje o vašem dalším osudu a hlavně o osudu všech v zemi. Jak bylo již zmíněno, ostrov ovládají Inkvizitoři, k nimž zatím nic bližšího nevíme, a ti si hodně hlídají, kdo se může po ostrově jen tak toulat a kdo ne.

V Risen došlo na jednu ohromnou změnu. Pokud vás zajímá o jakou, vězte, že zde se nedočkáte běžných elfů, trpaslíků či podobných ras. Veškerá stvoření jsou pouze z hlav chlapců z Piranha Bytes. Ale pravda, setkáme se i se supy, dikobrazi a dalšími přívětivými mazlíčky, kteří budou prahnout po tom, abyste se před nimi váleli v kaluži krve. Díky zvláštním stvořením by mohla být hratelnost řádně okořeněna, ale nebojte, dočkáte se i běžných lapků, kteří se vás pokusí oškubat a bude tomu tak i bezprostředně po začátku hry.

Klik pro zvětšení (Risen - preview)Klik pro zvětšení (Risen - preview)

Váš hrdina by měl být velmi zručný v ovládání zbraní a boje s nimi. Stejně jako v sérii Gothic se budete muset lecčemu přiučit. Proč by nás to však mělo šokovat, jsme na to zvyklí a hlavně nás to neskutečně baví. Byla paráda pozorovat pochybného rolníka, který se přímo před vašima očima v průběhu spousty desítek hodin hraní měnil ve skutečného hrdinu v nablýskané zbroji a spoustou zkušeností. Ano, úrovně zde stále jsou. Budete se muset hodně dřít s dovednostmi vaší postavy, aby z ní vůbec něco bylo. Pokud se lépe zaměříme na systém boje, zjistíme, že náš hrdina má k dispozici tři hlavní třídy, jsou to: sekery, meče a hole. Navíc každé z těchto odvětví má na výběr z dalších desíti unikátních rozšíření. Poměrně dost, že? Velkou roli budou hrát komba, která se budete postupně učit. Díky nim efektivněji a hlavně rychleji vyřídíte svého protivníka. Velkou roli prý ve hře sehraje i umění magie, ale z té nám zatím nebylo nic předvedeno a můžeme jen spekulovat o tom, co všechno budeme moci využít díky nadlidským silám.

Každý fanoušek Gothicu si jistě pamatujete na neskutečně špatně vyladěný třetí díl a ještě horší datadisk k němu. Špatnou zprávou je, že původní engine z Gothic 3 si tvůrci ponechali a staví na něm. O něco lepší zprávou je, že podle jejich prohlášení je jádro enginu optimalizováno a hra by měla bez problémů chodit na dnešních strojích. Doufejme, že nejde o klamavou informaci, jako v případě Diabla 3 - neříkal náhodou někdo, že v zimě se ho dočkáme? Ale tohle řešit nebudeme, téma Diablo 3 by bylo příliš dlouhé a možná bychom se dočkali nějakých vulgárních poznámek. Ta nejlepší zpráva je, že podle gameplay záběrů přímo ze hry je snadno rozpoznatelné, že engine dostál změn, které mu prospěli a vše vypadá věrněji, než kdykoliv dříve. Pravda, pokud to máme porovnat s gameplayem právě konkurenčního Gothic 4, musíme přiznat, že Gothic 4 má navrch, ale jak už jsme se přesvědčili v mnoha případech, grafika není na hře to nejdůležitější.Risen se tváří jako velice ambiciózní RPG. Velmi by mu ale mohlo, alespoň co se do prodejnosti týče, uškodit vydání hry Dragon Age: Origins, které vypadá více než skvěle. Risenu se dočkáme během října tohoto roku, a to pro PC a Xbox 360. Piranha Bytes, věříme vám, nezklamte nás.


CGwillWin