Psal se desátý červenec minulého roku, když časně ráno proslulá společnost Apple skrze iTunes update konečně spustila svůj dlouho očekávaný App Store, oficiální online obchod sloužící k digitální distribuci aplikací (včetně her) pro iPhone a iPod Touch. Kdo by v tu dobu čekal, že se jeho obsah z původních pětiset stažitelných aplikací (z toho 125 poskytovaných zcela zdarma) během několika málo měsíců rozroste až na neuvěřitelné číslo 30 000 (placených či volně stažitelných)? Kdo by v tu dobu tušil, že se App Store stane vzorem mnohým gigantům pro vybudování vlastní verze tohoto obchodu (Nokia Ovi Store, Windows Marketplace, BlackBerry Applications Center, Palm Software Store)? A konečně, kdo by si loňského parného léta tipnul, že za jediný týden z App Store uživatelé stáhnou 10 milionů aplikací a 16. ledna 2009 bude toto číslo již překračovat utopickou hranici 500 milionů? Jasně, to asi nikdo.
V současné době App Store disponuje nabídkou bezmála třiceti tisíc stažitelných aplikací, z nichž valnou většinu (74,4%, 22 227) představují aplikace placené (více jak třetinu ale pořídíte za pouhopouhou babku). Zbylých 6497 (22,6%) stáhnete zcela zdarma. Hodně potěšující, alespoň pro nás, zarputilé hráče, je fakt, že více jak pětinu všech dostupných aplikací (22,9%, 6589) tvoří hry, kterým je věnováno i vlastně celé toto téma.
Nejobsáhlejším žánrem jsou puzzlovky, tedy všemožné logické i nelogické, avšak chytře a složitě se aspoň tvářící hříčky. Sestupně dle četnosti her daného žánru následují arkády, akce, rodinné hry, dětské hry, výukové hry, stolní hry a strategie. Poskrovnu zde naopak zastupují své žánry RPGčka, hry kostkové a závodní.
V poměru 3:1 dominují placené hry, těch je možné stáhnout si na skoro 5 tisíc. Her dostupných zadarmo je ale i tak obrovská hromada, přičemž tím, že si hru zakoupíte, se ještě jaksi nepředpokládá, že půjde o jasný hit. Naopak všelijaké free hry především v neotřelosti a s ní spjaté zábavnosti a hratelnosti titulu mnohé z placených her značně převyšují. Za zmínku stojí Touch Hockey, Trace, Tap Defense, JellyCar a Topple.
V případě áčkových a v leckterých případech i béčkových hrách vydaných na nejhranějších platformách současnosti, a to ať už před rokem či třeba minulý týden, je díky předcházejícímu obrovskému hypu prodejní úspěch (hry tohoto typu jsou samozřejmě za poplatek) v podstatě zaručen. Mluvím namátkou o portech Spore Origins, StarWars: The Force Unleashed, Brothers in Arms, Brain Challange, Guitar Rock Tour, Crash Bandicoot Nitro Kart 3D, Need for Speed Undercover, SimCity, Hero of Sparta, chystaném Assassins Creed, Terminator: Salvation, Metal Gear Solid Touch a Quake III a mnohých dalších. Placených ne moc známých pecek jsou ale také kvanta. U nás v Česku bodují Sky Force Reloaded, frenetická střílečka iDracula: Undead Awakening a magazínem Time ve své desítce nejlepších her roku 2008 zmínění Fieldrunners. Ve světě se také hojně hrají Texas Hold ’Em, Scrabble, Line Rider iRide, Uno, Touchgrind, Super Monkey Ball, Bejeweled 2 apod.
O tom, jak z herního hlediska populární se platforma iPod/iPhone stala, netřeba jakkoli diskutovat. Má své grády, má potenciál a vcelku pěknou budoucnost. Herní vývojáři se k ní obracejí stále častěji, a to jak ti ze zahraničí, tak i ti z naší rodné vlasti (viz například velmi primitivní a dle Apple poněkud provokativní iSperm). Čím více se pak budou hry na iPod/iPhone tvořit, tím více bude nabývat i obsah App Store. A jeho popularita rovněž tak.
(údaje jsou platné k 16. březnu 2009, Mobclix.com)