
Spoločnosť WD určite predstavovať netreba. Respektíve, ak by ste si ju náhodou zmýlili so značkou univerzálneho mazacieho oleju v spreji, tak radšej po starom Western Digital. Disky tejto značky sa nachádzajú v miliónoch počítačov, konzol či handheldov a ich kvalita a pokroky na poli rýchlostí z nich robia časom overenú a stále obľúbenú voľbu. Trh s úložiskami dlho stagnoval a ponúkal iba pomalé a na poruchy náchylné harddisky, no od dôb, keď sa objavili SSDčka, najprv v 2.5-palcovom formáte a neskôr v stále obľúbenejšej M.2 forme, je teraz takmer každý rok vydaný nový štandard, prinášajúci vyššie a vyššie rýchlosti čítania aj zápisu. PCIe Gen 3 je už dávna história, Gen 4 sa ešte ako tak drží, no PCIe Gen 5, ten je momentálne cool a prináša tie najlepšie parametre, aké sú pre bežných smrteľníkov dostupné. A presne na týchto základoch stavajú nové disky WD_BLACK SN8100.
M.2 disky majú oproti tradičným harddiskom alebo aj 2.5-palcovým SATA SSDčkam množstvo výhod, ako menšie rozmery, menší odber energie či to najmodernejšie prepojenie so systémom, ktorým tradičné 3.5” ani 2.5” disky jednoducho nedokážu konkurovať. Prečo je ale PCIe Gen 5 štandard taký úžasný? Jedným slovom „rýchlosť”. PCIe Gen 5 ponúka dvojnásobné rýchlosti oproti PCIe 4.0, 4 GB/s na dráhu oproti 2 GB/s, čo pri štyroch dráhach znamená teoretickú priepustnosť až 16 gigabajtov za sekundu. Na takéto rýchlosti musí byť samozrejme uspôsobený aj zbytok hardvéru, no profesionáli alebo nadšenci, ktorí svoje počítače využívajú naplno a radi multitaskujú, si budú určite pochvaľovať nové maximálne rýchlosti.
Balenia WD Black produktov sú tradične veľmi vkusne dizajnované, ladené v kombinácii matnej a lesklej čiernej, a tak to bolo aj v našom prípade. Okrem samotného disku k nám však doputovalo novinárske „swag” balenie, v ktorom sa nachádzalo pár reklamných maličkostí, ako napríklad gumené makety disku, akrylová dioráma, za pomoci ktorej je možné disk naozaj pekne nafotiť, a tiež efektný šróbovák, vďaka ktorému bol disk neskôr osadený do testovacieho počítaču.
To najdôležitejšie je však samotný disk – na jeho obal sa zmestili tie najdôležitejšie informácie o rýchlostiach a kapacite. Nami testovaný model ponúkal kapacitu 2TB a základné prevedenie bez pasívneho chladiča. Momentálne sú dostupné ešte kapacity 1TB a 4TB, no v blízkej budúcnosti má do ponuky pribudnúť aj verzia 8TB a za mierny príplatok aj prevedenie všetkých kapacít s pasívnym chladičom. Ten prešiel redizajnom, ktorý zmenil priečne rebrovanie hliníkového chladiča na pozdĺžne, ktoré by malo vo väčšine prípadov lepšie odvádzať teplo v štandardných konfiguráciách počítačov, kde vzduch prúdi z prednej do zadnej časti šasi a nie naprieč.
Formát tohoto disku je, tak ako u predošlých modelov, M.2 2280, čo znamená, že by mal pasovať do drvivej väčšiny zariadení a na takmer všetky matičné dosky. Rozdielne kapacity sa budú, samozrejme, odlišovať v rýchlostiach a životnosti, no avizované rýchlosti až 14900 MB/s čítania a 14000 MB/s zápisu sú dostupné už od kapacity 2TB. Rozhranie PCIe Gen 5.0×4 NVMe a architektúra BiCS8 TLC 3D CBA NAND je rovnaká pri všetkých kapacitách, no odlišnosti sa nájdu aj v kapacite rýchlej vyrovnávacej kapacite.
WD SN8100 disky používajú proprietárne upravený ovládač Solicon Motion SM2508 s custom firmvérom, ale na bližšie informácie sú zástupcovia spoločností WD a Sandisk už tradične skúpi. Nami testovaný kúsok sľubuje spomínané rýchlosti až 14900 MB/s čítania, 14000 MB/s zápisu a životnosť 1200 TBW. Menšia a väčšia kapacita sa bude mierne odlišovať.
Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD.
Testovanie prebiehalo bez pasívneho chladiča, ktorým síce matičná doska disponuje, ale zástupcovia spoločnosti WD nás ubezpečili, že pasívny chladič, respektíve jeho absencia nebude mať na bežnú prevádzku žiaden markantný dopad. Syntetické testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer.


Disky WD_BLACK už dlhé roky patria k tomu najlepšiemu, čo je možné zohnať po stránke rýchlostí. Predmetná novinka to len potvrdzuje a hoci je jeho cena vysoká, nie je premrštená oproti konkurencii, ktorá ponúka (aspoň nateraz) nižšie rýchlosti. Uvidíme, ktorá spoločnosť sa priblíži k teoretickej hranici 16 GB/s ako prvá a kedy príde ešte rýchlejší štandard, možno opäť násobiaci potencionálne rýchlosti zápisu dát. Nateraz je ale SN8100 kráľom bežne dostupných PCle Gen 5.0x4 SSDčiek.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Western Digital