hw
recenze
CMF Phone 2 Pro

CMF Phone 2 Pro - recenze
CMF Phone 2 Pro - recenze
11:31, 17.05.2025

Trh s lacnými smartfónmi je dnes vyložene prepchatý. Každý čo i len trocha renomovaný výrobca sa snaží uchmatnúť aspoň omrvinku z tohto segmentu, ktorý už dávno prestal byť o inováciách a začal pripomínať skôr kolotoč recyklovaných nápadov. A práve v tomto oceáne plastu a kompromisov sa znova vynára CMF, čiže mladšia, odvážnejšia a predovšetkým dizajnovo drzá sesterská značka firmy Nothing. Prvý model prosto nazvaný Phone 1 ukázal, že aj rýdzo lacný smartfón vie zaujať inak než len nízkou cenou. A práve teraz prichádza jeho pokračovanie neprekvapivo pomenované CMF Phone 2, sľubujúce viac než len dizajnovú odlišnosť od konkurencie.

Modulárnosť

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Predmetný mobil zaujme na prvý pohľad, samozrejme, svojím vzhľadom. Hoci je jeho konštrukcia primárne plastová, výrobca sa snažil o trošku sofistikovanejší dojem v porovnaní s predchodcom. Ponúka rôzne povrchové úpravy: čierna a svetlozelená verzia majú textúru pripomínajúcu matné sklo, biela naopak disponuje povrchom podobným pieskovcu a ikonická oranžová dostala kovový nádych. Nám sa do redakcie dostal konkrétne zelený variant. Prémiový nádych navodzujú hliníkové prstence umiestnené okolo fotoaparátov a jasne viditeľné skrutky z nehrdzavejúcej ocele. Konštrukčne inak dobre zvládnuté šasi je citeľne tenšie (7,8 mm) a ľahšie (185 g) ako pri prvej generácii a práve vďaka uvedeným rozmerom a tentokrát výraznejšie zaobleným hranám mobil padne perfektne do ruky a nereže vás do dlane ani pri silnejšom zovretí. Kľúčovým prvkom dizajnu však zostáva predovšetkým modularita. Telefón disponuje odnímateľným krytom uchyteným pomocou transparentných skrutiek a užívatelia si môžu vybrať z porcie rôznych doplnkov. Medzi tie spadajú nástavce na moduly fotoaparátov (rybie oko, makro), univerzálny kryt, peňaženka/stojan alebo pútko na zavesenie. Počas testovania som od distribútora nedostal ani jeden z týchto doplnkov, takže vám nemám ako sprostredkovať ich výhody či prípadne nevýhody v praxi.

Čo sa týka odolnosti, predmetná novinka ponúka certifikáciu IP54, čo je dozaista zlepšenie oproti IP52 pri Phone 1. Aj keď nový stupeň ochrany predstavuje progres a telefón tak prežije nápor striekajúcej vody, žijeme v dobe, keď sa už aj na lacný segment prenosných telefónov začínajú hrnúť očakávania prémiovejšej odolnosti. Použitie Panda Glass namiesto známejších verzií Gorilla Glass je ďalším indikátorom cieleného podliezania magickej hranice 250 eur. Uvedené lacnejšie sklo kryje jednu z hlavných predností mobilu, a to 6,77-palcový AMOLED displej. Ten sa totižto právom nemusí obávať ani komplexného porovnávania s drahšími konkurentmi, ostatne jeho rámiky voči šasi mobilu sú citeľne tenučké, až som mal pocit, že toto nemôže byť telefón za dve stovky. Panel zvláda rozlíšenie 1080 x 2392 pxl, podporou 10-bitových farieb a HDR10+, čo znamená, že obraz zostáva dostatočne živý, ostrý, kontrastný a predovšetkým detailný. Z čoho som bol však vyložene prekvapený? Maximálnym jasom na úrovni 3 000 nitov (v top peaku), čo je o 50 % viac než pri prvej generácii. Nechýba ani obnovovacia frekvencia 120 Hz a hlavne rýchla dotyková odozva až 1 000 Hz, ktorú ocenia najmä hráči.

Čo to vrčí pod tou plastovou kapotou?

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Budgetový kvázi Nothing poháňa čipset MediaTek Dimensity 7300 Pro 5G, vyrobený 4-nanometrovým procesom (uvádzam to zámerne, pretože v nižšej strednej triede sa nám stále môžu objaviť aj výrazne slabšie čipy). V tomto prípade však ide o osemjadrovú architektúru s konfiguráciou štyroch výkonných jadier Cortex-A78 s taktom 2,5 GHz a štyroch efektívnych jadier Cortex-A55 s frekvenciou 2,0 GHz. O grafické spracovanie sa stará akcelerátor Mali-G615 MC2. Strojovni pomáha 8 GB operačnej pamäte typu LPDDR4X s možnosťou rozšírenia až o ďalších 8 GB prostredníctvom virtuálnej pamäte RAM Booster. Úložisko je UFS 2.2 a viete ho mimo základu s kapacitou 128 GB nahradiť verziou s 256 GB. K výrazným benefitom patrí prítomnosť slotu na pamäťovú kartu microSDXC s podporou kapacity až 2 TB, a to aj napriek tomu, že ide o hybridné riešenie, ktoré zdieľa priestor so sekundárnou SIM kartou. Dimensity 7300 Pro prináša približne 10 % nárast výpočtového výkonu a 5% zlepšenie grafického výkonu v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Pozeral som na benchmarkové skóre a zistil som, že mobil je na úrovni približne 688 000 bodov v Antutu, čo v skratke znamená, že má potenciál výkonnostne sa udržať vo vyššej strednej triede, hoci niektorí konkurenti v podobnej cenovej hladine môžu ponúknuť ešte o niečo lepšiu motorizáciu.

V každodennom používaní a pri bežných formách interakcie som nezaznamenal s výkonom žiadne problémy. Multitasking tento mobil zvláda bez problémov a načítavanie aplikácií je rovnako plynulé. Použitie pamäťových technológií LPDDR4X a UFS 2.2 síce nedosahuje úroveň najmodernejších štandardov ako LPDDR5 či UFS 3.1, no v kontexte toľko omieľanej cenovky ide stále o rozumnú voľbu. Čo sa týka už spomenutého herného potenciálu, ani tu sa testovaná vzorka z môjho pohľadu rozhodne nestratila. Napríklad také BGMI (Battlegrounds Mobile India) zvládol telefón rozbehnúť na 120 fps a PUBG na 90 fps – to všetko bez prehrievania. Pri graficky náročnejších tituloch som už musel pristúpiť na kompromis a zľaviť z vizuálnych nárokov, avšak napriek tomu sa to na celkovom zážitku z hrania nijako zásadne nepodpísalo. Pre používateľov s vysokými nárokmi na herný výkon však bude lepšie, ak si našetria na Nothing Phone 3a Pro. Operačný systém (Nothing OS 3.2) stavia predovšetkým na čistom Androide 15, čiže bez zbytočného bloatvéru a ponúka bohaté možnosti prispôsobenia pomocou widgetov, ikon a animácií. Výrobca garantuje 3 roky hlavných aktualizácií a 6 rokov bezpečnostných záplat, to je v tejto cenovej kategórii nadštandard. Čo sa týka umelej inteligencie, v rámci nej viete aktivovať AI asistenta Google Gemini podržaním napájacieho tlačidla. Novinkou je aj funkcia Essential Space s dedikovaným tlačidlom na rýchle ukladanie a AI spracovanie obsahu. Ako som už však písal v recenziách na posledné Nothing telefóny, ide o funkciu, ktorá je stále vo vývoji a nateraz preto vykazuje isté nedokonalosti.

Ako fotí mobil za pár stoviek?

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)

CMF Phone 2 Pro stavil vo svojej triede na nečakanú výhodu, a to trojitý fotoaparát so zameraním na optický zoom. Hlavný 50 Mpx snímač dokáže zachytiť až o 64 % viac svetla ako predošlý model a spolupracuje s AI spracovaním obrazu TrueLens Engine 3.0. Sekunduje mu ďalší 50 Mpx snímač s teleobjektívom, ktorý naopak ponúka dvojnásobné optické a až dvadsaťnásobné digitálne priblíženie. Celú výbavu uzatvára 8 Mpx ultraširokouhlý objektív s tým, že predná kamera má rozlíšenie 16 Mpx. Akokoľvek je hlavná trojica na papieri pôsobivá, vo výsledku to už trocha drhne. Primárny snímač síce zvláda produkovať solídne snímky za ideálnych svetelných podmienok, no nie vždy dokáže správne nastaviť HDR a občas trpí prehnaným farebným podaním respektíve miernou pre-expozíciou. Teleobjektív zaujme predovšetkým pri portrétoch alebo detailných záberoch a práve v takomto scenári podáva najlepšie výsledky, no v horšom svetle sa naopak výsledná kvalita stráca. Ultraširokouhlý fotoaparát má problém s presnosťou farieb a slabšími detailmi, čo sa najviac prejavuje logicky v noci. Neprítomnosť optickej stabilizácie obrazu (OIS) ďalej limituje kvalitu záberov pri slabom osvetlení, avšak to zase v danej triede nie je ničím šokujúcim. Samozrejmosťou sú aj tu AI funkcie, ako napríklad Auto Tone, Motion Photo, Portrait Optimiser či Ultra XDR, no ani tie nedokážu zakryť fakt, že ladeniu niektorých algoritmov by prospelo viac konzistentnosti. Farebné rozdiely medzi objektívmi sú viditeľné a portrétny režim mi počas fotenia dcérky často chybne zameral hrany záberu.

Aj v takto príjemne tenkom šasi sa nachádza akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. Vďaka energeticky úspornému 4 nm čipsetu, o ktorom už bola reč, ponúka batéria veľmi slušnú výdrž. Mobil zvládne v praxi približne dva dni bežného používania a jeden pri náročnejšom multitaskingu. Nabíjanie prebieha cez kábel s maximálnym výkonom 33 W. Za ideálnych podmienok stačí 20 minút na dobitie približne polovice batérie, avšak očakávanou nevýhodou je absencia Qi cievky na bezdrôtové nabíjanie a rovnako tak aj fakt, že v balení žiadny adaptér nenájdete. Ďalším dielikom v rámci kompromisu je kvalita výstupného audia. Telefón má len jeden reproduktor (aj keď s funkciou Ultra Volume), čo poskytuje menej pohlcujúci zvukový zážitok, špeciálne v porovnaní so stereo reproduktormi, ktoré sa objavujú aj u niektorých konkurentov v danej cenovej relácii. Senzorová výbava zahŕňa v celku spoľahlivý optický snímač odtlačkov prstov umiestnený pod displejom, akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, kompas, senzor okolitého svetla a lineárny vibračný motorček (X-axis) pre haptickú odozvu. Práve vibrácie v spojení s interakciou prehľadnej nadstavby nad operačným systémom prinášajú príjemnú užívateľskú skúsenosť.

CMF Phone 2 Pro štartuje na našom trhu so skutočne agresívnou cenou od 250 eur za variant s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom, pričom verzia s 256 GB vás príde na pár desiatok eur viacej. V danom cenovom segmente čelí už spomínanej konkurencii ako Nothing Phone (3a) s lepšou výbavou fotoaparátov, Poco X7 Pro s vyšším výkonom, Redmi Note 14/15 Pro s dôrazom na rýchlosť a rozlíšenie snímačov, Samsung Galaxy A55/A56 so silným softvérovým zázemím a kvalitnými displejmi, či Motorolám ponúkajúcim rôzne kombinácie uvedených výhod.

Je teda CMF Phone 2 Pro len ďalším nevýrazným lacným mobilom? Osobne si myslím, že nie. Zariadenie má ale svoje muchy. Výkon nie je nadštandardný, zvuk je mizerný a foťáky by v noci potrebovali znova softvérovo zaškoliť. Ale za uvedenú cenu prináša skvelý displej, originálny dizajn, praktickú modulárnosť, teleobjektív a hlavne čistý Android.



Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti Nothing

Klik pro zvětšení (CMF Phone 2 Pro - recenze)


CGwillWin