
Spomínam si na časy, keď som ako dieťa počas éry CRT monitorov a prvých pokusov o atmosférické osvetlenie svojho prvého herného brlohu, experimentoval s obyčajnými farebnými žiarovkami. Cieľ bol jasný – vytvoriť niečo viac, než len funkčné svetlo a hromadu nesúrodých tieňov, niečo, čo by podčiarklo zážitok z hrania, sledovania filmu, alebo len tak spríjemnilo večer. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Inteligentné osvetlenie si prešlo veľkými zmenami. Zo skromných farebných žiaroviek sa stali sofistikované systémy, ktoré dokážu premeniť ošarpanú, nudnú stenu na dynamické plátno, a to všetko ovládané mobilom, kdekoľvek na svete. Do tejto kategórie spadajú aj Govee Smart Mini Panel Lights, modulárne štvorcové panely, ktoré sľubujú nekonečné kreatívne možnosti, inteligentné funkcie a dokonalo zapadajú do rozrastajúceho sa portfólia výrobcu.
Výrobca si na balení dáva opäť patrične záležať. Všetko je samostatne uložené – z krabice vytiahnete dôsledne zabalené predmetné panely, ovládaciu jednotku, napájací adaptér, spojovacie konektory a malú vodováhu určenú na pedantnú inštaláciu. Keď držíte samotné panely, máte pocit, že v ich vnútri niečo chýba, avšak s ohľadom na dnešnú LED technológiu je to úplne logické. Hoci celkové konštrukčné spracovanie hodnotím ako solídne, rozhodne neočakávajte žiadny prémiový efekt. Dôležitá informácia pre vás je aj to, že ani po páde spojených panelov (v mojich nešikovných rukách niekoľkokrát) na tvrdú zem, som na nich nenašiel ani prasklinu. Každý štvorec má rozmery 80 na 80 mm a hrúbku približne 30 mm. Zaujímavým dizajnovým prvkom je mierne zakrivený transparentný kryt po stranách, čo svetlám umožňuje navodiť dynamický, trojrozmerný efekt. Práve táto novinka je dosť zásadným rozdielnym prvkom oproti konkurenčným a podobne koncipovaným svetlám.
Govee predáva viacero verzií v rámci rôznorodého počtu panelov v jednom balení. Mne sa do rúk dostala verzia v hodnote cca 130 €, ktorá obsahuje celkovo 10 panelov. Ako ste si už určite vydedukovali, tak jadrom celého systému je modularita a rôznorodá variabilita stavania. Štvorcové panely sa dajú spájať zo všetkých štyroch strán pomocou jednoduchých zasúvacích plastových konektorov a v praxi táto flexibilita umožňuje vytvárať skutočne rozmanité tvary a vzory na stene. Ak máte dostatok peňazí, viete si takto poprepájať dokonca až 70 panelov do jedného obrazca! Je to ako ikonická arkáda Had zo starých mobilov Nokia, kde stačí pomocou uvedených svoriek spájať panely jeden po druhom a skončiť až vtedy, kým sa vám nerozžiaria oči alebo vaše bankové konto nezačne vysielať SOS. Inštaláciu na tvrdý povrch zabezpečujú suché zipsy s dostatočne silnými nálepkami. To znamená, že si viete obrazce presúvať po dome bez toho, aby ostali pevne nainštalované iba na jednej stene. Treba tu však rátať s niekoľkými estetickými problémami. Prvým je spomínaná štvorstranná konektivita, ktorá je síce kľúčom k maximálnej flexibilite pri tvorbe rozloženia, ale súčasne si vyberá svoju daň pri bočnom pohľade. Vtedy sú zreteľne viditeľné spojovacie medzery, kadiaľ vedú prepojenia. Ak sa budete na túto RGB šou pozerať z prednej strany, nevšimnete si tento problém. Druhý problém spočíva v trčiacej kabeláži, ktorá musí prepojiť celý obrazec s elektrickou sieťou. Čo sa týka bieleho káblu s ovládacím modulom umiestneným v hornej časti, ten je kompatibilný so všetkými inteligentnými svetlami od Govee.
Ďalším lákadlom, ktoré Govee pri svojich paneloch zdôrazňuje, je prísľub tzv. pixel art efektov. Tu však narážame na menší problém. Každý panel síce obsahuje vnútornú maticu s LED diódam, avšak pri väčšine prednastavených efektov fungujú panely ako jedna súvislá svetelná jednotka. Jeden panel je teda vlastne jeden pixel. Ak si chcete na stene vyskladať detailný pixel art a vytvoriť napríklad postavičky z hier alebo komplexnejšie vzory, budete potrebovať naozaj veľké množstvo panelov. Avšak postaviť si napríklad detailného Super Maria by vyžadovalo vlastníctvo aspoň 50 panelov, a to by vás stálo viac ako 500 €. Dosiahnutie uspokojivého výsledku sa tak stáva nielen otázkou kreativity, ale aj značnej finančnej investície. Samotná aplikácia Govee Home sa od môjho posledného textu o smart svetlách od tohto výrobcu zásadne nezmenila a stále je užívateľsky dostatočne intuitívna a fungujúca. V súvislosti s testovanými panelmi si prostredníctvom aplikácie viete nastaviť rôzne veci, ako napríklad množstvo efektov, scén, režimov, tvorbu vlastných animácií, napojenie na hudbu cez mikrofón alebo plánovanie, časovanie a ovládanie hlasom (Alexa alebo Google Assistant).
Práve pri Smart Mini Panel Lights som výrazne ocenil modus DIY, ktorý umožňuje používateľovi vytvárať vlastné svetelné vzory a animácie pomocou kreslenia prstom do mobilu. Tu však znova narážame na obmedzenie v podobe jedného pixelu na panel. Na druhej strane, jednoduché efekty, farebné prechody či dynamické reakcie na hudbu pôsobia veľmi efektívne a moderne, najmä pri ambientnom osvetlení v moderne zariadenej herni alebo kancelárii. Keďže v štúdiu často fotím produktový materiál do recenzií, využíval som tohto „Hada“ ako efektné pozadie. A ako tieto panely svietia? Za mňa ide vyložene o ambientný efekt, a preto neočakávajte žiadne oslepovanie lietadiel. Cez to všetko prezentované farby pôsobia živými a sýtymi odtieňmi. Govee aj v tomto prípade využíva technológiu RGBIC, ktorá umožňuje zobraziť viacero farieb naraz v rámci jedného panelu (opakovane som to spomínal už v predchádzajúcich recenziách). V praxi to znamená, že prechody a efekty nepôsobia plocho, ale majú slušnú hĺbku a dynamiku. Funkciu synchronizácie s hudbou som testoval niekoľkokrát a musím povedať, že ma sklamala. Očakával som, že svetlá budú reagovať na hudbu formou ekvalizéra, ale výsledok bol nekonzistentný. Reakcie oneskorené alebo naopak prehnane hektické. V tejto súvislosti je na vás, či je práve táto funkcia spojená s mikrofónom v ovládacom module natoľko dôležitá.
Ak by som mal porovnať Govee Mini Panel s dostupnou konkurenciou ako Nanoleaf alebo Twinkly, vyzerá to, že Govee vie zaujať flexibilitou kreovania, dynamickými efektmi a prekvapivo dobrou cenou vzhľadom na to, čo vo finále dostanete. Síce pixel art existuje len v prípade, že máte chuť si výrazne priplatiť, a hudobná synchronizácia je skôr zúfalý pokus než skutočná funkcia, no vo výsledku to rozhodne stojí za to. Nanoleaf pôsobí uhladenejšie, prémiovejšie, ale až prehnane sterilne. Čo sa týka Twinkly Squares, v prípade týchto svetiel ide o prémiový produkt, kde jeden panel obsahuje až 64 LED svetiel, a tak má sám o sebe schopnosť rozhýbať animovaný GIF obrázok. Nevýhoda sa však spája s vysokou cenou a výrazne komplikovanejšou inštaláciou.


Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti TygoTec