hw
recenze
Glorious Model I 2

Glorious Model I 2 - recenze
Glorious Model I 2 - recenze
14:21, 21.05.2025

Americká spoločnosť Glorious vznikla v roku 2014 ako pomyselná odpoveď na frustráciu hráčov z predraženého a nedostatočne premysleného herného príslušenstva (v kontexte môjho dávnejšieho testu ich šialene drahej klávesnice GMMK 3 PRO to môže znieť právom ironicky, ale nie všetko, čo nesie logo uvedenej firmy, je zákonite extrémne drahé). Zakladatelia, evidentne vášniví členovia PC master race komunity, sa rozhodli vyrobiť hardvér kombinujúci minimalistický dizajn, vysokú kvalitu a dostupnú cenu. Ich prvý veľký hit, Model O, právom spôsobil rozruch v komunite FPS hráčov, a to vďaka svojej ultranízkej hmotnosti a výkonu. Postupom rokov sa tak z drobného outsidera stal rešpektovaný výrobca, ktorý neustále cibrí svoj dizajnový jazyk a hlavne technologický aspekt. Jedným z posledných výsledkov je herná myš označovaná ako Model L2, ktorá má ambíciu konkurovať zvyšku trhu.

Prívetivá cenovka

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Na papieri to vyzerá rozhodne lákavo. Ergonomická myš s opierkou pre palec, vážiaca len 75 gramov, vybavená deviatimi programovateľnými tlačidlami, moderným senzorom BAMF 2.0 (v podstate ide o PixArt PAW3395) a hybridnou bezdrôtovou konektivitou. Znie to ako splnený sen pre hráčov, ktorým klasické ergonomické modely pripadajú príliš ťažké, no nechcú sa vzdať pohodlia a predovšetkým extra tlačidiel. Realita však, ako to už býva, môže byť predsa len o niečo komplikovanejšia. Uvedenie Modelu I 2 na trh svojho času sprevádzali nečakané odklady, oficiálne zdôvodnené snahou o doladenie výrobného procesu a zabezpečenie kvality. Napriek tomu sa krátko po vydaní začali objavovať správy poukazujúce na rôzne problémy od otáznej kontroly kvality cez nedostatky v bezdrôtovom výkone až po problémy s nabíjaním.

Stojí teda Glorious Model I 2 Wireless za pozornosť a hlavne vaše peniaze? Je to skutočne evolúcia, ktorá úspešne kombinuje ergonómiu a nízku hmotnosť, alebo ide skôr o produkt plný kompromisov a nedotiahnutých riešení? Na tieto, ale aj iné otázky vám teraz dám s radosťou odpoveď a spoločne sa tak pozrieme na dizajn, konštrukciu, tlačidlá, výkon senzora, bezdrôtovú konektivitu, softvér a v neposlednom rade ju porovnáme s jej najväčšími konkurentmi.

Dizajnom poteší

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Na prvý dotyk pôsobí bezdrôtová verzia Glorious Model I 2 ako myš, ktorá si počas vývoja potajomky listovala album legendárnych ergonomických modelov. Tvar určený výhradne pre pravákov okamžite pripomenie známe siluety myší od Logitechu a Razeru, a to najmä kvôli výraznej predĺženej opierke pre uloženie palca. No zatiaľ čo uvedená konkurencia stavila na ostré hrany a agresívne línie, Glorious sa jasne vydal cestou oveľa väčšej elegancie. Jemné zaoblenia, uhladenejšie proporcie a celé telo myši akoby dostalo upgrade od dizajnéra, ktorý má rád čisté línie a napriek tomu stále skrytú extravaganciu. Rozmermi sa pohybujeme niekde v strede, ostatne dĺžka okolo 12,9 cm, šírka najsilnejšieho bodu tesne pod 7,2 cm a výška do 4,2 cm mi dávajú jasne za pravdu. V praxi ide o rozmer, ktorý krásne padne do ruky používateľa so stredne veľkými až väčšími dlaňami. Prítomný hrb v zadnej časti pridáva na objeme, čo ocení každý, kto si rád opiera ruku na palm grip alebo claw. RGB podsvietenie tvorí dvojica LED pásikov s ôsmimi efektmi, nastaviteľným jasom a rýchlosťou animácie. Farby sú výrazné a presné, no možnosť prispôsobenia je slabšia než pri konkurencii.

Povrch z jemne zdrsneného plastu nezachytáva odtlačky, nelepí sa naň drobný prach z podložky ani zvyšky vašej frustrácie z prehranej bitky (haha). Glorious upustil od hexa dierkovania a prešiel na dizajn s menšími, decentnými kruhovými výrezmi. Tie sa nachádzajú len na chrbtovej zadnej časti a spodku, čiže presne tam, kde vás nijakým spôsobom neobťažujú pri úchope. Tento krok ocenia všetci, ktorým staršie modely pripomínali skôr povrch rašple než herného náradia. Celú konštrukciu hodnotím maximálnou možnou známkou. Nič nevŕzga, neškrípe ani sa nezohýba, a to ani pri drsnej manipulácii. Jediná drobnosť, ktorú by si niekto mohol všimnúť, je slabé cinknutie hlavných spínačov v momente, keď myšou prudko potrasiete. Najväčšou prednosťou tohto modelu je jeho hmotnosť. S číslom 75 sa Glorious trafil presne medzi ultraľahké verzie, ktoré odfúkne aj prievan, a vyložene ťažké ozruty. Nie je pierkom, ale ani tehlou. V rámci svojej kategórie, teda ergonomických bezdrôtových myší, patrí jednoznačne k najľahším. Pre porovnanie: zatiaľ čo káblový Model I 2 váži len 66 gramov, taká Logitech G502 X Lightspeed má váhu vyše 100 gramov. Čo to znamená pre samotného hráča? Jeho ruky menej trpia, pohyb je rýchlejší a akékoľvek svalové nepohodlie v zápästí prichádza výrazne neskôr. Hmotnosť je navyše rovnomerne rozložená, čiže žiadne prepadávanie dopredu či ťažká zadnica ale krásna rovina. Na spodnej časti sa nachádzajú štyri klzné plochy z čistého PTFE plastu (áno, to je ten, ktorý poznáme z kuchynských panvíc), ktoré zabezpečujú hladký sklz po podložke.

Prvé problémy

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Herná myš je sofistikovaný kus hardvéru a jedným z dôležitých pilierov jeho kvality sú jasne hlavné spínače. Výrobca v tomto konkrétnom prípade nevytiahol len tak nejaké bežné klikacie srandy z regálu, ale siahol po vlastnej úprave. Koncepčne by sa jeho spínače dali prirovnať ku Kailh GM 8.0. V praxi to znamená klik, ktorý je na pocit čistý, dobre čitateľný, s rýchlym návratom a hlavne výraznou odozvou. Tuhosť stlačenia je mierne nad priemerom (to mimochodom osobne milujem), takže fanúšikovia citeľnejšieho odporu budú rovnako spokojní. V dráhe interakcie som necítil zbytočnú vôľu ani pred, ani po kliknutí, čo je rozhodne pozitívum. Zvukovo ide síce o hlasitejší prejav, ale keďže sa tu rozprávame o hernej myši a nie primárne kancelárskej, toto rozhodne nemôžem označiť za problém. A čo zvyšné spínače? Ako som už spomenul vyššie, tak Glorious sa rozhodol ponúknuť celkovo až deväť programovateľných tlačidiel, čo síce vyzerá ako dar z neba pre MMO maniakov, avšak je tu jedno veľké ALE. V praxi sa mi totižto potvrdilo, že prvý výrazným problémom testovanej vzorky sú práve tri klasické bočné Huano spínače. Ich stlačenie je prehnane mäkké, a čo je horšie, aj nepresné. Vôbec najhoršie z celej trojice je stredné tlačidlo. Nielenže zle reaguje, ale pri snahe o rýchlu sekvenciu zopnutí mi neraz vykazovalo nepríjemnú latenciu. Ďalším problémom uvedenej trojice je ich prehnané vystúpenie do strany, čo môže spôsobovať nechcenú interakciu pri hektickom spôsobe manipulácie s myšou. Svetlou výnimkou je DPI spínač, ktorý má príjemný, presný a hlavne krátky chod. Škoda len, že takúto kvalitu nemajú aj jeho kolegovia.

Testovaný model myši je čiastočne modulárny. V balení nájdete niekoľko náhradných vonkajších tlačidiel rôznorodých tvarov a plastový nástroj, ktorým ich môžete meniť. Dizajn niektorých tlačidiel na mňa pôsobil prinajmenšom divne, každopádne toto je o osobných preferenciách každého z vás. Najpraktickejšie sa javí nízkoprofilová krytka, ktorá tlačidlo úplne zníži, čo je ideálne pre tých, ktorým by prekážalo a spôsobovalo spomínané nechcené zopnutia. Lenže ak najlepšou verziou aktívneho tlačidla je tá, ktorá ho vypína, niečo je jednoducho zle. Našťastie, do uvedených negatív rozhodne nemôžem zahrnúť rolovacie koliesko. Jeho dráha je presná, hmatateľná a každý jeden posun vpred alebo vzad budete zakaždým dokonalo registrovať. Jediné negatívum, ale to už mňa môžete právom označiť za prehnaného kritika, vidím vo zvýšenej hlučnosti pri rýchlom rolovaní. Stredová interakcia si vyžaduje trocha väčšiu silu a opäť aj tu nájdeme Huano spínač.

Senzor hodný profesionála?

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Napriek tomu, že Glorious Model I 2 Wireless disponuje na papieri špičkovým senzorom a širokou škálou nastaviteľných parametrov, celkový dojem z jeho výkonu je za mňa skôr rozporuplný. Senzor PixArt PAW3395 patrí k absolútnej technologickej špičke, ostatne zvláda extrémne hodnoty DPI (26 000 DPI), bleskovú odozvu aj precízne snímanie pohybu. V iných myšiach dokázal jasne presvedčiť o svojich kvalitách, a to prakticky bez výnimky. Glorious však túto výhodu za mňa premrhal spôsobom, ktorý možno prirovnať k tomu, keď si kúpite kvalitné víno a nalejete si ho do plastového pohára s prasklinou na dne. Najväčším nedostatkom testovanej myši nie je ani tak samotný hardvér, ale jeho nedostatočná a nekonzistentná implementácia. Nestabilita polling rate je niečo, čo by sme v prípade prémiovej bezdrôtovej myši v roku 2025 očakávali možno u prototypu od neznámeho výrobcu, nie u produktu, ktorý sa prezentuje ako náradie hodné profesionálov. Periodické odchýlky v intervale odosielania dát pri všetkých dostupných frekvenciách naznačujú, že niečo v komunikácii medzi senzorom, mikrokontrolérom a RF modulom jednoducho nefunguje tak, ako má. Najmä pri 1 000 Hz, čo je dnes už v zásade štandard pre kompetitívnych hráčov, je tento problém obzvlášť citeľný. A dobre viete, aké fatálne následky môže v online hraní spôsobiť čo i len malá odchýlka.

K tomu sa pridáva aj problém s výrazným oneskorením kliknutia po krátkej nečinnosti spínaču. Hoci samotná latencia kliknutia pri aktívnom používaní je na špičkovej úrovni (okolo 2,2 až 2,6 ms), situácia sa dramaticky mení po zhruba 200 až 300 milisekundách nečinnosti. Testovanie mi jasne ukázalo, že v takomto momente rádiový signál prechádza do úsporného režimu a jeho opätovné zobudenie spôsobuje oneskorenie kliknutia až na úroveň okolo 6,1 ms. To je viac než dvojnásobok a navyše s veľmi nestabilnými výsledkami, čiže latencia v tomto moduse nie je len vyššia, ale súčasne aj nepredvídateľná. Niektoré kliky môžu zareagovať takmer okamžite, iné s citeľným oneskorením. Celú situáciu nezachraňuje ani samotné sledovanie pohybu. Po krátkej pauze v pohybe môže prvých pár milimetrov mapovania dráhy jednoducho zlyhať, čo sa prejaví ako jemné zaseknutie kurzora, prípadne krátky skok. Dal som si tú prácu a prešiel rôzne fóra užívateľov, ktorý si kúpili Glorious Model I 2. Po hodine študovania ich reálnych skúseností mi bolo jasné, že nie všetci majú také problémy, ako som zažil ja sám. Tento stav jasne poukazuje na nekonzistentnú kontrolu kvality a výrobca tak má čo ladiť a napravovať. Aby som však nebol prehnane kritický, tak musím pozitívne zhodnotiť fungujúce nastavenie LOD na hodnoty 1 mm alebo 2 mm – LOD je vzdialenosť, pri ktorej myš prestane zaznamenávať pohyb po tom, ako ju zdvihneš z povrchu. Práve tieto nastavenia sú presné a reálne sa prejavujú v správaní myši. Taktiež nastaviteľný DT (od 0 do 16 ms) umožňuje používateľovi nájsť si kompromis medzi rýchlou odozvou a ochranou proti nechceným dvojklikom – DT určuje, ako dlho po kliknutí myš ignoruje ďalšie signály zo spínača.

Batéria a spôsob párovania

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Bezdrôtový Model I 2 ponúka hybridnú konektivitu, čo znamená, že ho viete používať nie len cez USB-C kábel, ale aj 2.4 GHz dongle alebo energeticky úsporný Bluetooth 5.2. Prepínanie medzi režimami je jednoduché vďaka špeciálnemu spínaču na spodnej strane. Ako som spomínal už vyššie, aj v 2.4 GHz režime som zaznamenal problémy s polling rate a latenciou po nečinnosti či zriedkavými výpadkami sledovania pohybu. Bluetooth režim je pochopiteľne vhodný skôr na prácu, keďže má nižšiu odozvu, no výbornú výdrž. Samotná výdrž batérie sa dramaticky líši podľa toho, či máte zapnutú rumunskú diskotéku, alebo idete takzvane po tme. Za predpokladu, že je pre vás RGB zbytočné, viete z myši dostať viac ako 100 hodín cez 2.4 GHz a 200 hodín cez Bluetooth. So zapnutým RGB a 1 000 Hz polling rate reálna výdrž padá na zhruba 15 hodín. Nabíjanie zabezpečuje logicky USB-C kábel, ktorý je ľahký a samozrejme použiteľný aj počas hrania.

Špecifické prispôsobenie myši spravuje PC softvér Glorious CORE 2.1, ktorý vám umožňuje premapovať všetkých deväť tlačidiel, nastavovať DPI (od 100 až do 26 000, v sekvenčných krokoch po 50), LOD, DT (0 až 16 ms) a zapnúť alebo vypnúť MotionSync. Veľkým plusom je možnosť uložiť tri profily do vnútornej pamäte, čo znamená, že softvér tak nemusí bežať na pozadí. Používanie aplikácie je jednoduché, no treba sa pripraviť aj na to, že je náročné na systém. V nečinnosti si vezme okolo 150 MB RAM a RGB editor môže miestami dokonca výraznejšie zaťažiť CPU.

Konkurencia nikdy nespí

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)

Glorious Model I 2 Wireless vstupuje na trh, kde už dominujú etablovaní hráči ako Logitech G502 X Lightspeed a rovnako tak Razer Basilisk V3 Pro. Jej hlavnou zbraňou je nízka hmotnosť, len 75 gramov, čo je výrazne menej ako 102 g pri G502 X či 112 g pri Basiliskovi. Pre fanúšikov ergonomických tvarov a rýchleho pohybu po podložke je práve to kľúčový argument. Zaostáva však v počte tlačidiel, ponúka ich deväť, zatiaľ čo konkurencia ide až na trinásť. K tomu treba prirátať jednoduchšie rolovacie koliesko bez tilt funkcie či prepínania režimov, ktoré G502 X a Basilisk V3 Pro ponúkajú v pokročilej podobe. Čo sa týka senzorov, papierovo sú si všetky tri modely rovné, no Glorious dopláca na problémy s polling rate a odozvou, čo sú veci, ktoré sa u konkurencie v takej miere nevyskytujú. Spínače GM 8.0 sú síce kvalitné, ale konkurencia boduje modernejšími opto-mechanickými riešeniami. Výdrž batérie bez RGB je porovnateľná (okolo 100 hodín), no pri zapnutom podsvietení ide Model I 2 výrazne pod priemer výdrže. Na druhej strane, cena okolo 100 eur je jasne nižšia než uvedení protivníci, čo ju robí atraktívnou pre hráčov s obmedzeným rozpočtom. V kombinácii s ergonomickým tvarom a nízkou hmotnosťou tak ide o zaujímavú voľbu, ale je to voľba s kompromismi.

Ako vidíte, Glorious Model I 2 Wireless je myš plná rozporov. Na jednej strane ponúka ambiciózny koncept: ergonomický tvar, ktorý je odľahčený na úroveň ultraľahkých myší, flexibilnú bezdrôtovú konektivitu a atraktívnu cenovku. No na tej druhej nedokáže tvárou tvár o niečo drahšej konkurencii jasne obstáť. Voľba je tak skôr na vašej ochote priplatiť si alebo naopak ušetriť a rátať s problémami.



Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Glorious

Klik pro zvětšení (Glorious Model I 2 - recenze)


CGwillWin