recenze
WWE 2K23

WWE 2K23 - recenze
WWE 2K23 - recenze
08:14, 21.03.2023

Ač jsem za svou bohatou videoherní kariéru osobně nikdy extra neinklinoval ke zpracování wrestlingu, pár kousků jsem již napříč platformami ochutnal, a i když se nepovažuji za nějakého extrémního fanouška této lehce brutální zábavy, byl jsem přesvědčen ze strany mého syna, že by nebylo špatné podívat se na to, co letošní ročník série WWE 2K nabízí oproti svému předchůdci, který jsme spolu také zkoušeli. Pravdou je, že co do znalostí o jednotlivých bojovnících v naší rodině máme, si mě lidově řečeno dosti "maže na chleba", jelikož právě wrestling je aktuálně tématem, probíraných v rámci jeho přestávek na základní škole. To bych tedy nebyl já, abych nepřijal jeho výzvu, obzvláště když chlapec žadonil a sliboval, jak mě v lokálním multiplayeru titulu WWE 2K23 "rozbije" :).

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Tak co je nového?

Ihned na začátku je nutno podotknout, že oproti ročníku s číslovkou 22 sice na první pohled nezaregistrujete patrně příliš mnoho změn, nicméně nějaké patrné i tak jsou a nejedná se pouze o úpravy typu "jé, támhle zvedneme statistiky" nebo "tomuto bojovníkovi dáme jiné oblečení". Pravdou je, že většinu novinek objevíte až při detailnějším zkoumání a při hraní samotném. Osobně mi vyhovuje například tom, že autoři zachovali ovládací schéma z minulého ročníku, které je skutečně velmi intuitivní a zvládne jej zkrotit skutečně každý.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Komba vládnou

K dispozici tedy máte jak lehký a tvrdý úder, tak tlačítko pro úchop vašeho protivníka a v neposlední řadě i jedno pro krytí. S těmito si však zcela jistě postupem času nevystačíte a do jednotlivých kombinací velice rádi vypomůžete speciálními komby, aktivovanými prostřednictvím kombinací zadních triggerů a klasických tlačítek. Velice rychle tak pochopíte, že volba strategie boje je pouze na vás a nic vám tak nebrání kupříkladu vyhodit svého soka z ringu ven a rozdat si to v rámci časového limitu i na podlaze nebo se do něj pustit tak, jak byste pravděpodobně očekávali, tedy mezi čtyřmi provazy. Co se týče páček ovladače, tak ani ty zde nepostrádají smysl a kromě klasického pohybu vám poslouží jako ideální nástroj pro zalehnutí soupeře či naopak k vymanění se z jeho "romantického" objetí.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Co mám zmáčknout?

Hra je k vám navíc dosti vstřícná, jelikož ve vhodných momentech nabízí malé nápovědy, jaké že toto tlačítko by bylo v danou chvíli ideální stisknout, abyste například vykryli ránu a obratem ji vrátili nebo aby došlo ke spuštění speciálního úderu, který vašeho protivníka pošle spolehlivě na chvilku do říše snů. Stejně tak je při hře dobré uvažovat nad tím, kam daný úder umístíte, tudíž která část soupeřova těla dostane kritický zásah, čímž jej také dokážete velmi rychle odzbrojit a poté nasadit některé z dalších zdrcujících komb.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Vrať mu ji!

Na druhou stranu je fajn, že i v těchto vypjatějších situacích je ve vašich silách, pakliže se zrovna nacházíte v roli mláceného, vymanit se ze sevření a tlaku a naopak využít momentu překvapení mezi údery pro protiútok. Když se vám tento krok však nevydaří, můžete počítat s pořádně dlouhou smrští ran, kterou když ustojíte, můžete si gratulovat. Naštěstí ani ono hrůzné zalehnutí není tak brutální, jak by se mohlo zdát a formou jednoduché minihry se dokážete poměrně jednoduše zvednout a pokračovat v boji. To však platí pouze do doby, kdy je váš bojovník ještě v relativně dobré kondici, jakmile již totiž máte na krajíčku, je již komplikovanější trefit ten správný moment pro zvednutí.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Je jich dost

Co se týče bojovníků jako takových, rozhodně si najdete svého favorita. Vždyť vybírat lze v letošním ročníku zhruba ze dvou stovek postav, přičemž některé z nich obsahují skiny z jednotlivých historických etap svých kariér. I tak se ale jedná o robustní číslo, které jen nahrává mnoha rozličným soubojům, které patrně fanoušci (a nejen oni) v titulu WWE 2K23 absolvují. Navíc, zpracování jednotlivých charakterů a celkově grafická stránka hry jsou skutečnou pastvou pro oči a pakliže alespoň trochu znáte jejich podobu, virtuální zpracování vás rozhodně neurazí. Již z přebalu hry je poté patrné, kdo že se to letos dočkal maximální pozornosti. Ano, je to John Cena, jehož dvacetiletou kariéru si letos lze užít skutečně do sytosti. Během režimu Showcase si tak budete moci vychutnat a prožít nejdůležitější okamžiky tohoto bijce, spíše však v kůži některého z jeho protivníků. Osobně se mi líbí jednotlivé předěly a vstupy, kdy John hovoří o jednotlivých událostech a přidává i jisté pikantnosti z jednotlivých zápasů.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Ženská nebo chlap?

V případě režimu MyRise se letos můžete vžít do role dvou bojovníků, a to konkrétně The Legacy nebo The Lock. Je tak na vás, zdali se rozhodnete prožít kariéru v roli muže nebo ženy, obě však mají rozhodně co nabídnout. Na druhou stranu jsou si velmi podobné, takže skutečně záleží pouze na vašich preferencích. Během hraní jste pak postupně vyzýváni k plnění jak hlavních, tak i vedlejších "úkolů" a je jen na vás, po které cestě se nakonec vydáte. Vzhledem k zábavné hratelnosti celého titulu si myslím, že nejeden hráč využije možnosti vyždímat hru na maximum a nepůjde pouze po hlavní příběhové lince. Na plynulosti při hře v režimu MyRise lehce ubírá skutečnost, že jednotlivé nahrávací časy jsou relativně dlouhé, což se sice dá přežít, nicméně mohou mít lehce negativní efekt zvláště když vezmeme v potaz, že během hry v ostatních režimech vše načítá svižně a není nutno si mezi zápasy například odskočit na toaletu.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Tím to nekončí...

Kromě režimu MyRise můžete naskočit i do módů Universe, MyFaction a MyGM, takže možností jak hrát WWE 2K23 je skutečně spousta a ve všech lze utopit spoustu herních hodin. Co se týče Universe, tak zde si můžete vypiplat bojovníka skutečně k obrazu svému a pro úsporu času a nervů lze využít i případné simulace jednotlivých zápasů. V MyGM si zase zahrajete za manažera, který to také na poli wrestlingových zápasů nemá jednoduché a bude tak čistě ve vaší režii, koho naberete do vašeho týmu a kdo nakonec dosáhne až na vysněnou síň slávy. Nakonec nesmím zapomenout zmínit ani režim War Games s oddělenými ringy ohraničenými klecí, který mě bavil také dost. Jak tedy vyplývá z výše zmíněných řádků, možností jak hrát tuto hru je skutečně spousta a je pravdou, že nejvíce jsme si ji i s ostatními hráči v naší domácnosti užili především v multiplayeru mezi sebou. Dokonce se vše obešlo i bez vztekání, což je v současné době spíše s podivem.

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Komu namlátit?

Na závěr tedy musím konstatovat, že porce zábavy, kterou nám servíruje WWE 2K23 je vskutku kolosální a dokáže dokonale vtáhnout i ne zrovna kované fanoušky této show. Za to vděčí primárně široké nabídce herních módů, technickému zpracování i samotnému faktoru hratelnosti, který vychází i z poměrně srozumitelného ovládání, kterému přijdete na chuť již během několika málo zápasů. Jste-li tedy nadšenci do wrestlingu nebo si chcete jen tak relaxačně zabojovat a nelákají vás klasiky v podobě Street Fighter nebo Tekken, mám pro vás můj osobní tip. Skočte po WWE 2K a bavit se rozhodně budete.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (WWE 2K23 - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
SUPER
90%
CZECHGAMER
Perfektní zpracování wrestlingu, kterému k dokonalosti chybí již jen malý krůček.

CGwillWin