speciál
Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody

Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody
Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody
08:34, 20.02.2023

Keď sa povie Frisbee, asi drvivá väčšina z vás si okamžite vybaví plastový lietajúci tanier. Danú predstavu si môžete asociovať s vaším milovaným psom behajúcim po lúke, alebo vybitým mliečnym zubom z detstva, po tom, čo to do vás v plnej paráde napálil váš brat alebo sestra. Frisbee ako také zažilo svoj zrod, čoby zaujímavé športové náradie, ešte v polovici minulého storočia a pointa vzniku toho času stála na typických hliníkových podnosoch od amerických koláčov. Hádzacie taniere s aerodynamickým tvarom sa postupom času dokázali dopraviť aj do našich končín a to dokonca s presahom do akéhosi športového ekosystému. Dnes si spoločne povieme trocha viacej o jednom z najpopulárnejších športových využití Frisbee zvaného Discgolf.

To sú ale divné odpadkové koše...

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Priznám sa vám, že som vôbec ani len netušil, že v spojitosti s tým, inak všeobecne známym plastovým tanierom, aké bežne môžete vídať v sekcii reklamných predmetov u miliónov firiem, čo do vianočných darčekov pre svojich zamestnancov ročne investuje viac než pár eur, existuje aj nejaký komplexnejší športový zážitok. Jednoducho, že sa niekomu chcelo zobrať papier a pero, sadnúť si, popremýšľať a spísať aspoň nejaké pravidlá okolo hádzania podnosu pre koláče. Keď som si však pripravoval tento článok, aj vďaka malému po postrčeniu od nášho partnerskému webu, strhol som tú pomyselnú chrastu a precitol. Inak neviem čo sa čudujem, veď Angličania vymysleli športovú disciplínu, pri ktorej pľujú do diaľky pravé zvieracie bobky, ale to už odbieham ku tradičnej kulinárskej náture z britských ostrovov. Späť k lietajúcim tanierom. Retrospektívne som si vybavil niekoľko situácií keď som pri prechádzke v parku narazil na podivnú kovovú konštrukciu kruhovitého tvaru vyzdobenú reťazami a myslel si, že ide o moderné umenie, alias okuliare inštalatéra opreté do rohu vybielenej miestnosti. Nikdy mňa ani len nenapadlo, že vlastne sledujem ekvivalent golfovej jamky.

To si mám tie taniere nosiť sám?

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Z názvu Discgolf si určite dokážete odvodiť pointu tohto športu. Cieľom účastníkov je pomocou niekoľkých typov diskov dohodiť svoje farby z bodu A do bodu B a to čo v najmenšom počte pokusov - je tu priestor na kreativitu a samozrejme aj celoplošné zosmiešnenie s vyťahovaním disku z nedostupných miest. Tak ako tomu je aj u klasického golfu, kedy si z vreca ťaháte palice, tak v tomto prípade ťaháte rôzne druhy plastových tanierov - ich názvy sú priamo odvodené od golfovej terminológie a máte tu základný, ba by sa dalo povedať začiatočnícky disk pomenovaný ako "Putter", pokračuje to diskom "Midrange" určeným na stredné vzdialenosti s presahom do väčších trajektórií a v neposlednej rade celú sekciu "Driver" podnosov. Účelom tohto článku však nie je ani náhodou rozbor náradia na hranie Discgolfu, od toho sú tu práve špecializované stránky. Mojím cieľom je mňa, z pozície totálneho Discgolf analfabeta, nalákať k tomuto v zásade relaxačnému a nenáročnému športu aj ostatných, čo o ňom ešte nikdy nepočuli. Už teda viete, že niekde stoja nejaké podivné koše s reťazami a rovnako viete, že daný šport má svoje pravidlá a náradie. Čo ale ďalej?

Jedna aplikácia vládne všetkým

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Možno to ani netušíte, ale aj v okolí vášho domu sa môže už nejaký čas nachádzať reálne Discgolf ihrisko, kam môžete vyraziť s partiou kamarátov a skúsiť si hádzanie tanierom pod patronátom oficiálnych pravidiel asociácie Discgolfových maniakov - trocha si z toho robím srandu, ale samozrejme, len a len v dobrom. Sám som prostredníctvom špeciálnej aplikácie Udisc vlastne zistil, že tých ihrísk je aj v časti kde žijem pomerne dosť a zobral som to ako správnu motiváciu vybehnúť vo voľnom čase tam kde sa združuje onen bájny a ničím neriedený kyslík. Spomínaná aplikácia Udisc vládne skutočne všetkým milovníkom tohto, už dávno nie len rekreačného športu (v Česku existuje dokonca aj liga), a vďaka nej môžete prostredníctvom svojho telefónu/tabletu objaviť viac ako 14 000 ihrísk rozosiatych kade tade po celom svete. Súčasťou inak prehľadnej aplikácie sú aj odkazy na dátumy podujatí vo vašom okolí s presnými ikonkami ohľadom náročnosti, nehovoriac o pravidlách, počítadle skóre a tak ďalej a tak podobne. Jednoducho všetko to čo začínajúci, ale aj skúsený Discgolfista potrebuje, nájde v spomínanej app dostupnej pre Android a iOS.

Adaptácia je základ

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

V súvislosti s danou aplikáciou by sa patrilo dodať, že ihrisko pre tento šport si môžete vytvoriť aj bez nejakého dodatočného schvaľovania komunitou a dokonca aj bez toho, aby ste investovali do koša/jamky (ten inak stojí viac ako 200 Eur, čo nie je úplne sranda, na rozdiel od diskov, ktoré sú oveľa lacnejšie). Jednoducho si s ostatnými hráčmi, ale vlastne pokojne aj sám so sebou, vyznačíte začiatočný bod a cieľovú jamku (napríklad kôš na odpadky) a naplánujete tak dráhu v zaujímavom a členitom teréne. Odporúčam väčší mestský park kde je niekoľko kopcov, vodná plocha a dostatok priestoru na dlhšie hody - stromy sú vítanou prekážkou. Základom je dostatočné striedanie vzdialeností medzi jamkami, tak, aby hra bola výzvou a súčasne zábavou vhodnou aj pre úplných začiatočníkov. Pointa, aspoň tak som to vnímal ja, je v neustálej adaptácii hráča na ihrisko - môže fúkať vietor, môže vám do cesty vbehnúť jeleň, môžete stúpiť do hovna, jednoducho sa neustále adaptujete a každú prekážku riešite za pochodu - presnejší termín by skôr mohol byť zaPohodu. Akonáhle si navrhnete pestré jamky, osvojíte si správanie jednotlivých tanierov (každý je špecifický), môžete začať skúšať dosiahnuť čo najmenší počet hodov a kto vie, možno sa ku vám pridajú aj úplne náhodné entity okoloidúcich jedincov a nájdete si tak nových kamarátov (počas hrania Discgolfu sa mne osobne nič také nestalo a preto vám v súvislosti s Discgolfom rozhodne nemôžem garantovať ani nájdenie životného partnera).

Je čas to vyskúšať

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Klik pro zvětšení (Discgolf - zábava čo ťa vezme do prírody)

Bolo nesmierne osviežujúce sa zase po dlhej dobe recenzovania hardvéru a hier opäť posunúť niekam mimo tejto notoricky známej bubliny. Vďaka Discgolfu, akokoľvek vám tento rekreačný šport populárny v severských krajinách príde možno banálny, som sa pristihol, a to už po niekoľkých hodoch, že sa snažím byť kreatívnym hráčom a skúšam daný terén zdolať inak než moji spoluhráči. A to je vlastne asi to najdôležitejšie na celom pozadí okolo hádzania podnosu od koláčov, vyraziť do prírody a dostať pár kruhov na vopred stanovené miesta - zabavíte sa, objavíte v sebe niečo nové a nečakané a navyše spojíte príjemné s užitočným. Je čas aby ste to minimálne vyskúšali.CGwillWin