Keď sa povie Frisbee, asi drvivá väčšina z vás si okamžite vybaví plastový lietajúci tanier. Danú predstavu si môžete asociovať s vaším milovaným psom behajúcim po lúke, alebo vybitým mliečnym zubom z detstva, po tom, čo to do vás v plnej paráde napálil váš brat alebo sestra. Frisbee ako také zažilo svoj zrod, čoby zaujímavé športové náradie, ešte v polovici minulého storočia a pointa vzniku toho času stála na typických hliníkových podnosoch od amerických koláčov. Hádzacie taniere s aerodynamickým tvarom sa postupom času dokázali dopraviť aj do našich končín a to dokonca s presahom do akéhosi športového ekosystému. Dnes si spoločne povieme trocha viacej o jednom z najpopulárnejších športových využití Frisbee zvaného Discgolf.
Priznám sa vám, že som vôbec ani len netušil, že v spojitosti s tým, inak všeobecne známym plastovým tanierom, aké bežne môžete vídať v sekcii reklamných predmetov u miliónov firiem, čo do vianočných darčekov pre svojich zamestnancov ročne investuje viac než pár eur, existuje aj nejaký komplexnejší športový zážitok. Jednoducho, že sa niekomu chcelo zobrať papier a pero, sadnúť si, popremýšľať a spísať aspoň nejaké pravidlá okolo hádzania podnosu pre koláče. Keď som si však pripravoval tento článok, aj vďaka malému po postrčeniu od nášho partnerskému webu, strhol som tú pomyselnú chrastu a precitol. Inak neviem čo sa čudujem, veď Angličania vymysleli športovú disciplínu, pri ktorej pľujú do diaľky pravé zvieracie bobky, ale to už odbieham ku tradičnej kulinárskej náture z britských ostrovov. Späť k lietajúcim tanierom. Retrospektívne som si vybavil niekoľko situácií keď som pri prechádzke v parku narazil na podivnú kovovú konštrukciu kruhovitého tvaru vyzdobenú reťazami a myslel si, že ide o moderné umenie, alias okuliare inštalatéra opreté do rohu vybielenej miestnosti. Nikdy mňa ani len nenapadlo, že vlastne sledujem ekvivalent golfovej jamky.
Z názvu Discgolf si určite dokážete odvodiť pointu tohto športu. Cieľom účastníkov je pomocou niekoľkých typov diskov dohodiť svoje farby z bodu A do bodu B a to čo v najmenšom počte pokusov - je tu priestor na kreativitu a samozrejme aj celoplošné zosmiešnenie s vyťahovaním disku z nedostupných miest. Tak ako tomu je aj u klasického golfu, kedy si z vreca ťaháte palice, tak v tomto prípade ťaháte rôzne druhy plastových tanierov - ich názvy sú priamo odvodené od golfovej terminológie a máte tu základný, ba by sa dalo povedať začiatočnícky disk pomenovaný ako "Putter", pokračuje to diskom "Midrange" určeným na stredné vzdialenosti s presahom do väčších trajektórií a v neposlednej rade celú sekciu "Driver" podnosov. Účelom tohto článku však nie je ani náhodou rozbor náradia na hranie Discgolfu, od toho sú tu práve špecializované stránky. Mojím cieľom je mňa, z pozície totálneho Discgolf analfabeta, nalákať k tomuto v zásade relaxačnému a nenáročnému športu aj ostatných, čo o ňom ešte nikdy nepočuli. Už teda viete, že niekde stoja nejaké podivné koše s reťazami a rovnako viete, že daný šport má svoje pravidlá a náradie. Čo ale ďalej?
Možno to ani netušíte, ale aj v okolí vášho domu sa môže už nejaký čas nachádzať reálne Discgolf ihrisko, kam môžete vyraziť s partiou kamarátov a skúsiť si hádzanie tanierom pod patronátom oficiálnych pravidiel asociácie Discgolfových maniakov - trocha si z toho robím srandu, ale samozrejme, len a len v dobrom. Sám som prostredníctvom špeciálnej aplikácie Udisc vlastne zistil, že tých ihrísk je aj v časti kde žijem pomerne dosť a zobral som to ako správnu motiváciu vybehnúť vo voľnom čase tam kde sa združuje onen bájny a ničím neriedený kyslík. Spomínaná aplikácia Udisc vládne skutočne všetkým milovníkom tohto, už dávno nie len rekreačného športu (v Česku existuje dokonca aj liga), a vďaka nej môžete prostredníctvom svojho telefónu/tabletu objaviť viac ako 14 000 ihrísk rozosiatych kade tade po celom svete. Súčasťou inak prehľadnej aplikácie sú aj odkazy na dátumy podujatí vo vašom okolí s presnými ikonkami ohľadom náročnosti, nehovoriac o pravidlách, počítadle skóre a tak ďalej a tak podobne. Jednoducho všetko to čo začínajúci, ale aj skúsený Discgolfista potrebuje, nájde v spomínanej app dostupnej pre Android a iOS.
V súvislosti s danou aplikáciou by sa patrilo dodať, že ihrisko pre tento šport si môžete vytvoriť aj bez nejakého dodatočného schvaľovania komunitou a dokonca aj bez toho, aby ste investovali do koša/jamky (ten inak stojí viac ako 200 Eur, čo nie je úplne sranda, na rozdiel od diskov, ktoré sú oveľa lacnejšie). Jednoducho si s ostatnými hráčmi, ale vlastne pokojne aj sám so sebou, vyznačíte začiatočný bod a cieľovú jamku (napríklad kôš na odpadky) a naplánujete tak dráhu v zaujímavom a členitom teréne. Odporúčam väčší mestský park kde je niekoľko kopcov, vodná plocha a dostatok priestoru na dlhšie hody - stromy sú vítanou prekážkou. Základom je dostatočné striedanie vzdialeností medzi jamkami, tak, aby hra bola výzvou a súčasne zábavou vhodnou aj pre úplných začiatočníkov. Pointa, aspoň tak som to vnímal ja, je v neustálej adaptácii hráča na ihrisko - môže fúkať vietor, môže vám do cesty vbehnúť jeleň, môžete stúpiť do hovna, jednoducho sa neustále adaptujete a každú prekážku riešite za pochodu - presnejší termín by skôr mohol byť zaPohodu. Akonáhle si navrhnete pestré jamky, osvojíte si správanie jednotlivých tanierov (každý je špecifický), môžete začať skúšať dosiahnuť čo najmenší počet hodov a kto vie, možno sa ku vám pridajú aj úplne náhodné entity okoloidúcich jedincov a nájdete si tak nových kamarátov (počas hrania Discgolfu sa mne osobne nič také nestalo a preto vám v súvislosti s Discgolfom rozhodne nemôžem garantovať ani nájdenie životného partnera).
Bolo nesmierne osviežujúce sa zase po dlhej dobe recenzovania hardvéru a hier opäť posunúť niekam mimo tejto notoricky známej bubliny. Vďaka Discgolfu, akokoľvek vám tento rekreačný šport populárny v severských krajinách príde možno banálny, som sa pristihol, a to už po niekoľkých hodoch, že sa snažím byť kreatívnym hráčom a skúšam daný terén zdolať inak než moji spoluhráči. A to je vlastne asi to najdôležitejšie na celom pozadí okolo hádzania podnosu od koláčov, vyraziť do prírody a dostať pár kruhov na vopred stanovené miesta - zabavíte sa, objavíte v sebe niečo nové a nečakané a navyše spojíte príjemné s užitočným. Je čas aby ste to minimálne vyskúšali.