hw
recenze
Kingston FURY Renegade

Kingston FURY Renegade - recenze
Kingston FURY Renegade - recenze
07:05, 26.05.2022

S príchodom next-gen konzol a špeciálne s nástupom dnes stále nie úplne ideálne dostupnej PlayStation 5, sa éterom niesli dosť zásadné otázky. Interný SSD disk daného stroja totižto nedosahuje ani kapacitu 1 TB a v súvislosti s neustálym vydávaním čoraz objemnejšieho softvéru boli uvedené otázky krútiace sa okolo nedostačujúcej kapacity viac ako na mieste. Budem k vám teraz maximálne úprimný. Aktuálny PlayStation sa mne ako recenzentovi hier podarilo zaplniť už v priebehu troch mesiacov od vydania a aj preto som si vyložene vydýchol v momente, keď nám do redakcie neskôr dorazil na test jeden z prvých lokálne predávaných M.2 diskov - produkt od značky Western Digital - recenziu si môžete prečítať pod týmto odkazom. Napriek tomu, že toho času išlo len o 500 GB verziu, mi aj toto navýšenie kapacity obrovsky pomohlo a tak nejak som očakával, že skôr či neskôr sa dostanem zase k niečo väčšiemu. Niečomu, čo moje nároky na uložené videohry posunie opäť na novú úroveň. Kapacita sa totižto sama od seba nezvýši a vďaka spoločnosti Kingston Technology, ktorej herný duch síce po predaji divízie HyperX jemne ochabol, no na svojich verných fanúšikov v tomto ohľade nezanevreli, sa dnes máme možnosť pozrieť na kvality interného SSD s názvom FURY Renegade.

U nás sú dostupné verzie Od 500 GB cez 1 TB až po 2 TB

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Ešte než sa pustíme do nejakej hlbšie kontroly kvalít tohto nového SSD disku, určite je z mojej strany na mieste doplniť tú mnou vyššie načrtnutú súčinnosť s herným hardvérom od SONY. Samozrejme, že predmetný disk je plne kompatibilný aj s počítačmi preň vhodnými, avšak daným produktom sa Kingston premiérovo stará o svojich zákazníkov vlastniacich PlayStation 5 a umožňuje im tak si do svojej konzoly integrovať veľkokapacitné SSD s obrovským výkonom a rovnako tak veľkým stupňom spoľahlivosti. Na trhu sa nachádzajú celkovo tri verzie s odlišnou kapacitou, z čoho k nám, ó vďaka ti pán veľký a prajný distribútor, dorazila vôbec tá najväčšia „kapsa“ s objemom 2 TB. Cena tejto verzie sa pohybuje na úrovni 360 eur, za 1 TB zaplatíte niečo málo cez 190 eur a za 500 GB dáte 117 eur. Iste, stále je tu to nemalé frflanie na vysoké ceny, avšak treba si uvedomiť, zvlášť v týchto neľahkých časoch, že takto koncipované SSD nie je bežným HDD diskom, aký si dnes môžete zakúpiť doslova za facku. Aj preto, keď už sa rozhodnete do niečoho takéhoto investovať svoje ťažko zarobené peniaze, odporúčam vám siahnuť po tej najvyššej možnej kapacite, pretože do budúcna ju dozaista oceníte. Súčasťou balenia, okrem samotného disku, je aj digitálny kód určený pre aktiváciu PC softvéru Acronis True Image, ktorý vám umožňuje zálohovať celú diskovú jednotku, alebo jej vybrané časti, ďalej dokážete vďaka nemu klonovať svoj operačný systém, obnovovať stratené údaje, či si tiež vytvárať spúšťacie médiá.

Bez chladenia?

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Za predpokladu, že ste si našli cestu k mojej pol roka starej recenzii na už v úvode spomínaný interný SSD disk od WD, tak dobre viete, že ten mal konštrukčne vyriešenú integráciu chladenia už v rámci svojho dizajnu. Kingston naopak svoj disk FURY Renegade predáva bez chladiča. Toto ma už pred testom jemne zarazilo a preto som sa obrátil priamo na výrobcu, od ktorého som sa dozvedel, že ich rozptyľovač tepla je v danom disku viac než dostačujúci a nie je preto nutné trvať na chladiči ako takom. Je tu samozrejme ešte koncový zákazník, ktorý by nemusel takýmto tvrdeniam úplne veriť a práve pre neho sú dostupné chladiče tretích strán doslova za pár korún, ktorými sa dá aj FURY Renegade doplniť. Keďže ja osobne sa počas testovania snažím ísť, ak je na to čas samozrejme, čo najhlbšie, zaujímali ma nezávislé testy rýchlostí, ktoré sa v PS5 vlastne v súvislosti s SSD diskami dejú a dopátral som sa k informáciám, že aj keď sa v SONY akokoľvek snažili, súčasné dve verzie ich najnovšej platformy aj tak nedokážu naplniť maximálnu rýchlosť a stále je tam viac než 15 percentná rezerva. Napriek všetkému sa však v prípade testovanej vzorky podarilo v rámci čítania dostať nad hranicu 6,5 GB/s. Ak by sme sa rozprávali o zapojení do PC, tak Fury Renegade, teda disk dimenzovaný na sekvenčné rýchlosti čítania a zapisovania, zvláda s prehľadom 7,3 GB respektíve 7,0 GB. Pre užívateľa sú toto údaje, s ktorými sa mu výrazne zrýchli proces presúvania obrovských dát z interného disku na sekundárne SSD a napríklad prenos 80 GB súboru sa v tomto prípade, čiže v prostredí PlayStation 5, spracoval ešte skôr, než som jedným okom stihol skontrolovať svoj obľúbený YouTube kanál.

Bezproblémová inštalácia

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Nasledujúci text je určený každému, kto má doma PS5 a kvôli tomu, ako sa na internete riešila jednoduchosť procesu integrácie M.2 diskov do tejto konzoly, má stále strach pustiť sa do rozoberania svojej milovanej platformy. Nebojte sa, záruku nestratíte. Najprv by som rád povedal, že strach je tu maximálne neopodstatnený, snáď len keby ste sa celý proces rozhodli realizovať nohami a balansovali pri tom na chrbte rozzúreného leva. Odstránenie spodnej časti krytu je záležitosťou dobre miereného tlaku na jeho vrchnú hranu. Následne sa vám odhalí malá kovová krytka s jednou skrutkou, pod ktorou je umiestnený vstup pre disk samotný. Stačí len povoliť jednu jedinú skrutku pod ním, zasunúť SSD na miesto a súčasne tou istou skrutkou aj s príslušnou kovovou sponou disk upevniť na miesto. A to je celá veda. Akonáhle PlayStation 5 zapnete, spustí sa proces formátovania sekundárneho disku a je už potom len na vás, či si nahromadené údaje v základnom SSD presuniete na ten nový, alebo každý ďalší softvér začnete ukladať na FURY Renegade. Pri testovaní nahrávacích časov v pomere voči základnému SSD disku sa v niektorých prípadoch, po patričnom zahriatí, darilo recenzovanej vzorke predbehnúť svojho kolegu o dve až tri sekundy. Pri plnom vyťažení, kedy som presúval súbory s veľkosťou nad 50 GB, sa krivka nameranej teploty nedostala cez údaj 65 °C, čo je rozhodne potvrdenie v tomto texte už spomínaného vyjadrenia Kingstonu. Rozdeľovač tepla vyrobený zo zmesi grafénu a hliníku zvláda fungovať bez akýchkoľvek extrémnych výkyvov a preto nie je vôbec nutné k danému disku dokupovať chladič od tretích strán.

Rozumná voľba, vyššia cena

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)

Záverom snáď už len tradičné zhrnutie. Ak nemáte doma internet s rýchlosťou svetla a vašu zbierku herného softvéru netvoria vyložene len objemovo menšie indie hry, ako majiteľ PlayStation 5 si skôr či neskôr budete vedieť ospravedlniť nákup drahšieho SSD M.2 disku. Ak v tomto prípade siahnete po verzii od spoločnosti Kingston, ani náhodou neurobíte chybu. Ide totiž o viac než solídny disk, poskytujúci vysoké rýchlosti (či už v PC alebo PlayStation prostredí), ktorý má výborne riešené chladenie a v ekosystéme počítačov ponúka dokonca bezplatnú softvérovú podporu so zálohovaním (v PC sfére by však diskusia ohľadom cenovo výhodnejšej konkurencie mohla byť oveľa výživnejšia). Každopádne, práve sa končiaca recenzia sa pochopiteľne snažila cieliť predovšetkým na spojenie Kingston FURY Renegade a PlayStation 5.

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Kingston Technology

Klik pro zvětšení (Kingston FURY Renegade - recenze)


CGwillWin