Ruský útok na Ukrajinu sa dotkne aj herného priemyslu

Ruský útok na Ukrajinu sa dotkne aj herného priemyslu
12:38, 24.02.2022

Svet sa v súčasností právom stará predovšetkým o novo vzniknutý konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, keďže však chceme ostať apolitický (aj keď v tomto prípade je to asi tak náročné ako prejsť Dark Souls zavesený dolu hlavou a s hrdzavými klincami v očiach) samotnú situáciu spodobníme s možnými dopadmi na herný biznis.

Na Ukrajine totižto sídli niekoľko slávnych herných spoločností a aktuálne sa tam vyvíja aj niekoľko rovnako očakávaných projektov. Asi najväčšou hviezdou je v tomto prípade štúdio 4A Games, ktoré síce už počas útokov na Krym presunulo veľkú časť svojich pracovníkov na Maltu, avšak v Kyjeve majú stále pôvodné priestory a súčasne aj zamestnancov - ich presun mimo krajiny sa teraz stane asi jasnou vecou. Vlastníkom 4A Games je ruská spoločnosť Saber Interactive a naopak Saber spadá pod koncern Embracer (THQ Nordic).

Ďalšou nemenej dôležitou firmou sídliacou priamo v Kyjeve je GSC Game World (300 zamestnancov). Autorom legendárnej série S.T.A.L.K.E.R. má tento rok nastať vydanie dlho pripravovaného projektu S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl, čo sa práve situácia na Ukrajine môže celé skomplikovať. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl má dátum vydania nastavený na 8. 12. 2022.

Treťou rovnako kvalitnou značkou je Frogwares, ktorý nás už dvadsať rokov zásobuje nezabudnuteľnými zážitkami. Ich práca na adaptácii Sherlocka Holmesa je vám asi známa, ale štúdio dokázalo svet prekvapiť aj hrami ako The Sinking City či Dracula: Origin. Frogwares má cez osemdesiat zamestnancov a okrem kancelárie v Kyjeve sídla aj v írskom Dubline.

Už menej známou je firma Vostok Games, ktorej zakladatelia pochádzajú z už raz reštartovaného GSC Game World a tak dnes už ide o skúsených veteránov. Štúdio funguje necelých desať rokov a doteraz vydalo dve hry - v roku 2019 Fear the Wolves a v roku 2015 Survarium.

Ďalším je štúdio Best Way (založené ešte v roku 1991), ktoré sa špecializuje na RTS koncepciu a vďaka nemu existuje slávna séria Men of War - jej druhý diel je aktuálne vo vývoji pod vydavateľstvom 1C Entertainment. Best Way sídli v meste Sievierodonetsk v Luhanskej oblasti Ukrajiny. Je to oblasť, kde dnes Ukrajinské vojenské jednotky zostrelili niekoľko ruských lietadiel!

Toto všetko však stále nie je kompletný zoznam spoločností orientujúcich sa na vývoj videohernej zábavy za hranicami Ukrajiny a nám neostáva nič iné len dúfať, že všetkým sa nič zlé nestane a ich projekty celou situáciou nijako neutrpia.


DALŠÍ

CGwillWin