hw
recenze
SONY WH-1000XM4

SONY WH-1000XM4 - recenze
SONY WH-1000XM4 - recenze
10:10, 04.02.2022

Aktívne potláčanie hluku sa posledné roky stalo veľkou témou v oblasti slúchadiel, nech už by bola reč o klasickom dizajne s hlavovým mostom, alebo takzvanými štupľami. Spoločnosť SONY, odborník v oblasti kvalitnej reprodukcie audia ako takého, priniesla pred piatimi rokmi nový model MDR-1000X, ktorého dominanta spočívala práve vo funkcii Active Noise Cancellation, čiže ANC. Toho času im síce veľa odborníkov prorokovalo tvrdý pád na dno nezáujmu, niečo ako zažívajú momentálne v segmente mobilných telefónov, avšak aj cez istú vlnu skepse sa ich bezdrôtovým slúchadlám nakoniec podarilo vyšvihnúť na úplnú špicu v rámci podobne koncipovaných výrobkov a obzvlášť prelomovým sa stal model WH-1000XM3, či ešte čerstvejší WF-1000XM4. ANC u oboch týchto zariadení doslova exceluje a dopĺňa tak ďalšiu škálu praktických a dobre fungujúcich prvkov. My sa dnes spoločne porozprávame o verzii WH-1000XM4, ktorá je akýmsi väčším bratom WF verzie, zasúvanej priamo do uší.

Dá sa ísť ešte ďalej?

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Štvrtá generácia po stránke dizajnu zdanlivo kopíruje tú predchádzajúcu a to si človek môže všimnúť už pri prezretí samotného balenia a následne aj porovnať vzhľad a kvalitu konštrukcie oboch súrodencov. Ako sa však vraví; prvý pohľad môže klamať. Stačí, aby ste si obe verzie slúchadiel zobrali naraz do rúk a už pri jemnom dotyku zistíte, že povrchová úprava je oveľa jemnejšia a slúchadlá už nie sú tak výrazne hladké ako XM3. To má za efekt nástup prémiového efektu, ale súčasne aj istý stupeň luxusu. Akonáhle si však oba produkty prirovnáte k sebe, tak zistíte, že mušle XM4 sú o niečo väčšie a súčasne zvládajú aj lepšie utesniť priestor okolo uší. Výrobca udáva proporčný nárast o desať percent. Schválne som si bol zabehať v lese (o áno, rýchla zdravotná pohotovosť bola v tom čase inštruovaná o mojej GPS lokácii aj so sudom adrenalínu) a počas prudšieho pohybu, kedy sa slúchadlá snažia udržať čo najlepšie vákuum okolo ucha, sa XM3 posúvali výrazne viac než XM4. Výsledný pocit zo športového výkonu bol preto u nového modelu oveľa lepší, aj keď samozrejme musím podotknúť, že tento produkt nie je priamo určený na nejaké fyzické výkony plné prskajúcich kvapiek potu ani nič podobné. XM4, tak ako aj XM3, nemajú certifikát odolnosti voči vode ani prachu, a preto si počas ich používania treba v tomto smere dávať dobrý pozor.

Sedia výrazne lepšie

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Nadviažem ešte na predchádzajúcu myšlienku ohľadom zlepšenia tesnosti pri pohybe. Tento aspekt je badateľný aj pri minimálnych pohyboch, a tak sa tu samozrejme nesnažím vyzerať dôležito, respektíve neriskujem vlastný infarkt, len aby som na testovanej vzorke našiel niečo negatívne, či naopak pozitívne, avšak mimo funkčného zamerania. WH-1000XM4 sú jednoducho v tomto smere opäť lepšie než predchodca, začo môžu menšie konštrukčné zásahy. Poďme však ďalej. Okrem vstupu pre USB-C určeného na nabíjanie (v balení nájdete všetku potrebnú kabeláž, aj keď jej dĺžka by mohla byť väčšia) sa na tele slúchadiel nachádza aj 3,5 mm konektor. Čo sa týka tlačidiel, tak tu nenastala takmer žiadna zmena, ak do toho nebudeme rátať premenovanie jedného z nich. Poďme sa však pozrieť na inú užitočnú novinku, ktorú by ste našli vo vnútri ľavej mušli. Nachádza sa tam senzor detegujúci pozíciu slúchadiel a ak si ich dáte z hlavy dole a súčasne je pustená skladba/podcast/čokoľvek, tak zariadenie automaticky zastaví proces prehrávania - niečo, ako má konkurenciaSennheiser Momentum Wireless 3. Akonáhle slúchadlá zase nasadíte na hlavu, senzor to spozoruje a stopa sa opäť rozbehne. Ide o užitočnú a dozaista príjemnú funkciu, aká sa dnes spája s vyššou strednou triedou bezdrôtových slúchadiel.

Funkciu Proximity senzoru môžete pokojne vypnúť

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Váha zariadenia je na hranici 254 gramov, a preto sa nemusíte báť, že by vám po celodennom nosení vaše svalstvo okolo ramien vyhlásilo vojnu (váha je až na gram identická s predchádzajúcim modelom). Okrem fyzických tlačidiel, aké spomínam vyššie, je možné slúchadlá ovládať aj pomocou dotykovej plochy na pravej mušli. Ňou ste schopní si privolať jedného z dvoch hlasových asistentov, ovládať hlasitosť, ako aj prepínať skladby oboma smermi. Osobne som však mal s týmto menší problém vo vonkajšom priestore, kde sa pri nižších teplotách stávalo, že sa mi z ničoho nič skladba vypla alebo dokonca posunula na ďalšiu. Našťastie prostredníctvom komplexného softvéru, aký si stiahnete do telefónu, môžete dotykové ovládanie úplne vypnúť a všetko potrebné si nadefinovať do fyzických tlačidiel. Medzi ďalšiu novinku patrí aj možnosť spárovať produkt s dvoma zariadeniami súčasne, čo predchádzajúca verzia nedokázala. ANC, čiže vlajková loď plná kladných dôvodov schopná ku kúpe niečoho takéhoto dokopať aj zarytých odporcov SONY, sa v prípade posunu vpred od XM3 meria na škále od 15% do 20% (ide o súhrn basovej, stredovej a výškovej linky). Aspoň takto to udáva výrobca a ja sa s ním nechcel ohľadom presných meraní nejako prieť. Oveľa dôležitejšie je, že onen pocit totálneho odrezania od okolitého sveta je na rozdiel od minulého modelu oveľa vyššie a pri hovorenom slove ste schopní zahrať sa na úplne hluchého jedinca.

A bude tu ticho, až kým neprehovorím

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Funkcia Adaptive Smart Control, ktorú by ste samozrejme našli aj u XM3, sa v novej verzii stáva oveľa využiteľnejšou. Môžete si vďaka nej určiť, kde sa má ANC aktivovať podľa vašej polohy a naopak, kde má prejsť do hrobového ticha. Očakávanou pomocou je aj navyšovanie snímaných ruchov okolo vás, čo v spojení so vstavaným mikrofónom umožňuje celodenné fungovanie bez toho, aby ste si slúchadlá dali dole z hlavy. Keď som sa bol poprechádzať po meste pri plnom ANC, cítil som sa ako izolovaný od okolia, aj keď pochopiteľne stále nemôžeme hovoriť o úplnom uzemnení každodenného hluku, špeciálne naftových vozidiel, ktorým na úspešné absolvovanie technickej kontroly pomáhajú šamani z brazílskych pralesov. A na rade je ďalšia novinka. V nadväznosti na ANC majú XM4 možnosť využiť Speak to Chat, čo je fakticky softvérová reakcia na váš hlas. Stačí, aby ste začali niečo nahlas hovoriť (nemyslím teraz nejaké hundranie na malú porciu počas obeda), a systém je schopný vám automaticky zvýšiť odposluch a zastaviť prehrávanú pesničku. Akonáhle zase prestanete hovoriť, všetko sa uvedie do pôvodného stavu. Samotnú funkciu som využíval pomerne často, aj keď bolo nutné predvídať, pri akej príležitosti to ešte nájde uplatnenie a kedy to nemá zmysel. Rozhodne vám niečo podobné nepomôže pri dlhej konverzácii, keďže mikrofón nedokáže snímať ďalší hlas a podľa toho regulovať ANC. Tu opäť platí, že softvér dokáže veľa praktických vecí, ale do vašej hlavy a do hláv okolia stále nevidí. Spomínaná aplikácia ponúka v tomto smere veľkú sadu možností čo do nastavenia.

Priemerné telefonovanie

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Aj keď sa kvalita prenosu počas hovorov od XM3 značne zlepšila, pri horších poveternostných podmienkach (narážam pochopiteľne hlavne na vietor) je však všetko tlmené a padá do priemernej roviny. A ako je na tom výdrž batérie? Výrobca udáva 30 hodín s aktivovaným ANC, čo je plus mínus presný údaj. V prípade, ak ANC nebudete využívať, dostanete navyše ďalších takmer deväť hodín. V tomto ohľade musím oceniť rýchle dobíjanie, kde ste za desať minúť v sieti schopní slúchadlá používať takmer päť hodín. Bezdrôtové slúchadlá SONY WH-1000XM4 využívajú Bluetooth 5.0 pri podpore kodekov LDAC, SBC a AAC - nesmiem zabudnúť na SONY špecialitu 360 Reality Audio. Ak už spomínam 3D zvuk a v súčasnosti máme rok od vydania konzole PlayStation 5 (stále síce nedostatkovej konzole, keďže polovodiče na stromoch nerastú, ale aj tak), určite bolo z mojej strany vhodné skúsiť XM4 zapriahnuť čo do funkčnosti aj týmto smerom. V danom čase som rovnako testoval nové SteelSeries Arctis 7P+, čiže plne herný bezdrôtový headset určený pre PS5 a opäť sa potvrdilo nasledovné. Prenos cez 2.4GHz a Bluetooth sa nebude dať nikdy kvalitatívne porovnať, a preto vám rozhodne neodporúčam skúšať hranie, špeciálne hranie online multiplayeru s niečím takým ako XM4, keďže tu dochádza k rozpoznateľnej latencii. Ak sa preto nechcete vyložene rozčuľovať nad tým, prečo ste nepočuli kroky vášho protivníka, siahnite po originálnom hernom príslušenstve a XM4 si nechajte maximálne na singl zážitky. To nás privádza k vôbec poslednému argumentu, prečo vlastne do niečoho takéhoto investovať takmer 300 Eur, a teda ku kvalite audia.

Apocalyptic Endgame

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

V testoch orientovaných na elektroniku servírujúcu vysoko kvalitný audio zážitok sa snažím vždy jasne deklarovať jednu vec; ja osobne nespadám do sorty žiadnych audiofilov, čo počas nahrávky kompozície počujú, ako si Shlomo Mintz medzi partami prdká do tesilových nohavíc, preto moje hodnotenie berte ako silne subjektívne. Pri XM4 vybavených 40mm meničmi som na základné nastavenie, teda bez zásahu cez aplikáciu, nedokázal identifikovať výrazné rozdiely voči XM3. Minimálne som to nedokázal behom prvých minút počúvania mojej súčasnej drogy menom Apocalyptic Endgame od Sun Diega, každopádne po postupnom vystriedaní jednotlivých hudobných štýlov je možné začať badať celkový posun v kvalite. Basy sú stále basy (hutné, výrazné a chirurgicky presné), výšky a stredy idú na jednej vlne a na rozdiel od minulého modelu sú oveľa čistejšie. Celkovo môžem hovoriť o veľkej spokojnosti, spokojnosti, akú si pomocou softvéru môžete dostať do vášmu srdcu bližšej kvality. Po stránke dynamiky nemám tomuto produktu čo vytknúť a ak by som momentálne nebol možno až fanaticky zavesený na prívesku konkurenčnej značky Sennheiser, silne by som o kúpe XM4 uvažoval. SONY jednoducho vie ako sa posúva kvalita vlastného portfólia a to aj cez fakt, že navonok to všetko môže pôsobiť až nápadne identicky s minulými verziami. WH-1000XM4 posúvajú kvalitu vyššie a prinášajú hromadu vyššie vymenovaných užitočných funkcií, s akými sa budete počas bežného používania dozaista kamarátiť. S ich ANC ste navyše schopní dostať sa do vyložene prémiovej ligy a to všetko ostatné je už len na bonus.Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech

Klik pro zvětšení (SONY WH-1000XM4 - recenze)


CGwillWin