recenze
Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III - recenze
Sony Xperia 1 III - recenze
08:27, 15.04.2022

Aj keď pochopiteľne nechcem už v úvode ďalšej našej hardvérovej recenzie z kategórie mobilných telefónov niekoho vyložene uraziť alebo snáď nahnevať, nemalo by vás prekvapiť, ak poviem; že v súčasnosti sa na scéne so smartfónmi proklamujú značky, aké medzi seba akosi nechcú pustiť produkty od SONY. Kvalita prémiového radu Xperia síce v ich podaní dlhodobo nepadá do akéhosi prepadliska, avšak istý stupeň konštrukčnej tvrdohlavosti a držaní sa starších konvencií nejde modernému konzumentovi príliš na ruku. Inak tomu nebude ani s treťou a aktuálne vydanou generáciou Xperia 1, ktorú sme mali nedávno možnosť podrobiť dlhodobému testu a zistiť tak, čo nové si na nás značka spojená so svetom hier nachystala.

Starosvetský dizajn a nové funkcie

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Začnime tradične dizajnom, pri ktorom si Xperia 1 III zachováva ducha minulosti, s akým sa logicky nemusí stotožniť drvivá väčšina z vás. Treba však povedať, že po stránke ergonómie sa tento 6,5-palcový mobil vyrobený výhradne z prémiových materiálov výborne drží v ruke. Dôvodom je akési natiahnutie displeja a automatické zúženie celého tela na úroveň 71 mm (pomer strán 21:9). Mobil pritom váži 186 gramov a dá sa s ním perfektne manipulovať prostredníctvom jednej ruky. Kovové šasi prináša ostrejšie hrany a samotná zadná strana je matná a súčasne drsná, čo má priamo súvislosť s vyššie spomínaným komfortom pri držaní. A v čom že sa výrobca tak rázne drží minulosti? No, stačí ak sa bližšie pozriete na hornú hranu zariadenia, kde na vás vyskočí čierny rámik obsahujúci predný fotoaparát, LED diódu určenú na notifikácie a dokonca reproduktor kombinovaný so slúchadlom. Ak by sme sa nerozprávali o telefóne v hodnote 1300 Eur z roku 2021, ktorý je pre SONY reprezentantom najvyššieho prémiového stupňa, asi by sa v tomto ohľade dalo všeličo obísť bez vášnivých reakcií, ale výrobca v tomto smere jednoducho lipne na konštrukčných obrazoch z minulosti - ako sa však vraví, všetko si nájde svojho zákazníka.

Všetko je na pravej strane

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Pravá strana vládne všetkej fyzickej interakcii, keďže práve na nej nájdete kompletnú plejádu tlačidiel. Od špeciálneho dvojpolohového tlačidla vyhradeného na zachytávanie fotografií, cez Google asistenta a bezchybne fungujúcu čítačku odtlačku prstov až po regulátor hlasitosti. Snímač odtlačkov je umiestnený presne v strede, čo považujem za výborné, keďže napríklad u konkurenčnej rady produktov značky Motorola sa pri ich edge 20 sérii konštruktéri rozhodli umiestniť snímač až prehnane vysoko, čím vytvorili potenciálny problém pre každého s krátkymi prstami. Na ľavej hrane telefónu nájdete vstup pre Dual SIM, ale je nutné podotknúť, že druhý slot je súčasne zdieľaný s vstupom pre microSD karty s podporou do 1TB. No a čo by to bolo za hardvér prezentujúci výjavy z minulosti, ak by nová Xperia nemala svoj vlastný 3,5mm audio vstup - ten sa nachádza z praktických dôvodov na vrchnej strane. Naopak, na tej spodnej nájdete nabíjací konektor USB-C schopný pochrúmať 30W tok energie, ku ktorému vám pomôže adaptér vložený do základného balenia. A ak už spomínam nabíjanie, určite je vhodné uviesť aj kapacitu akumulátora. Xperia 1 III má v sebe 4500 mAh batériu, čo je voči minulému modelu menší progres, ale telefón sám o sebe vám pri priemernej frekvencii používania nedá energiu na viac než jeden bežný deň. Nabíjať môžete aj bezdrôtovo.

OLED všade, kam sa pozrieš

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Ak som úvod textu zaobalil do akejsi chuti výrobcu lipnúť na minulosti, nasledujúca sekcia bude opakom tohto tvrdenia. SONY pri výbere hlavného panelu totižto siahla po v súčasnosti najmodernejšej technológii OLED a prináša nám tak po stránke prezentácie farieb nádherný 6,5 palca veľký panel v pomere strán 21:9. Ten pracuje s možno trocha zbytočným 4K rozlíšením (3840 x 1644) a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Softvér však samotné rozlíšenie spustí vždy len v prípade prezentácie podporovaného obsahu v záujme šetriť batériu a jej kapacitu. Keďže SONY a jej divízia PlayStation má k radu Xperia výrazne blízko, autori tohto telefónu doň implementovali hernú funkciu L-y raiser, ktorá vám počas interaktívneho softvéru automaticky vyzdvihuje detaily v tmavých častiach a naopak, jemne potláča preexponované svetlo. Skúšal som túto funkciu overiť na niekoľkých hrách a aj keď bolo miestami problém nájsť ten ideálny projekt, ktorý by L-y raiser skutočne podtrhol, nakoniec som dokázal jeho aktivitu zbadať a rovnako tak doceniť. Tam, kde vysoké rozlíšenie u takto malej obrazovky nemá valný význam, sa vám práve slušná obnovovacia frekvencia ukáže ako výhoda už pri bežnom prezeraní internetových stránok, nehovoriac o hraní hier (ak samozrejme hry 120 Hz podporujú). Apropo, ak už spomínam vysoký výkon počas hrania, určite je nutné spomenúť aj výrazné teplo orientované do stredu zadnej hrany, ktoré sa vám vytvorí pri trvalejšej záťaži.

Procesor hodný potlesku

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Ono teplo, spomínané v poslednej vete horného odseku, je tvorené hlavne vďaka prítomnosti čipsetu Snapdragon 888 pracujúceho po boku s grafickou Adreno 660 a operačnou pamäťou 12 GB. Táto trojitá kombinácia sa postará o to, aby ste prostredníctvom novej verzie Xperia 1 mohli vykonávať akékoľvek náročné operácie čítajúce spustenie desiatok programov súčasne. V tomto výrazne pomáha aj prítomnosť operačného systému Android, ktorý je oslobodený od množstva zbytočností a vďaka grafickej nadstavbe z dielne SONY celé rozhranie evokuje vysoký stupeň čistoty - pri úvodnej inštalácii je však nutné si vyčleniť to, čo chcete pri používaní telefónu reálne používať a čo naopak nie. Na úplný záver nášho súhrnného testu som si nechal vôbec to najlepšie. SONY sa v oblasti fotoaparátov a kamier vie pohybovať s ladnosťou a eleganciou a dôkazom je aj zo zadnej strany jemne vystupujúca trojica snímačov. Ide o objektívy s veľkosťou 16mm, 24mm a 70mm. V prvom rade tu máme 12 Mpx snímač (f/1.7) sprevádzaný 12 Mpx teleobjektívom (f/2.3 so 4,4-násobným zoomom) a celé to zakončuje 12 Mpx snímač určený na širokouhlé zábery (f/2.2 pri 124-stupňovom uhle). Pre kvalitné selfie sa používa predná 8 Mpx kamera (f/2.0). Uvádzané špecifikácie sú však len nástrojom v rukách softvéru, aký v tomto prevedení zvláda nekonečné množstvo funkcií. Opäť však platí, že mobilné telefóny Xperia si kupuje niekto, kto vyložene neznáša automatické programy schopné za neho nastaviť všetky potrebné atribúty pri tvorbe fotografií alebo videí. Automatický režim tu samozrejme nájdete, avšak pomocou neho nedokážete doceniť samotnú komplexnosť fotoaparátu.

Dvojpolohová spúšť je veľký pomocník

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Nebudem sa tu osobne púšťať do nejakých hĺbkových rozborov softvéru starajúceho sa o fotografovanie, každopádne to, načo ste boli zvyknutí u minulých modelov, sa v tomto aktuálnom dočkalo ešte výraznejšieho vylepšenia. Asi najvýraznejšie sa zvýšila celková rýchlosť fotenia, či už v zmysle ostrenia alebo samotnej realizácie snímku. Aplikácia Cinema Pro vám potom opäť umožňuje nahrávať videozáznamy v 4K s HDR, čo je len zlomok možností v zmysle nastavenia - treba sa však pripraviť na užívateľsky nie práve prístupné rozhranie, ktoré si vyžaduje prax alebo opakované skúšanie. Čo dodať úplným záverom? SONY sa zubami nechtami bráni podvoliť súčasným trendom, čo môže byť na jednu stranu dôvodom, prečo by ste po ich produktoch chceli začať pokukovať. Tretia verzia Xperia 1 je totižto stále zástupcom prémiovej kategórie mobilných telefónov a to dokazuje pomocou výkonu, ochrany pred vonkajšími vplyvmi (IP68), výberom použitých materiálov, OLED panelom, fotoaparátom a paradoxne aj batériou. Ak už sa však pozrieme na softvérovú podporu zahŕňajúcu len dva roky alebo finálnu cenovku 1300 Eur, ten pôvodný úsmev razom značne ochabne.Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti SONY

Klik pro zvětšení (Sony Xperia 1 III - recenze)


CGwillWin