hw
recenze
Samsung Galaxy Buds2

Samsung Galaxy Buds2 - recenze
Samsung Galaxy Buds2 - recenze
11:00, 10.11.2021

Kategória bezdrôtových slúchadiel sa v podaní spoločnosti Samsung už tradične aktualizuje rok čo rok, s čím sa pochopiteľne spája pravidelná obmena známych značiek mobilných telefónov či prípadne inteligentných hodiniek a inak na tom pochopiteľne nebude ani nedávne vydanie skladacích telefónov Fold a Flip. Vo svetle tohto ohybného dua sa sekcia bezdrôtových štupľov do uší známa ako Buds rozšírila o model Buds 2, ktorý priamo nadväzuje na verziu Buds+. Fakticky ide už o štvrté slúchadlá vydané v jednom rade, ktoré tentokrát prichádzajú s prijateľnou cenovkou 3 799 Kč.

Záhadná krabička s nepríjemným prekvapením

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)

Malou veľkou a pre niekoho možno absolútne nepodstatnou zemnou sa stáva isté potieranie transparentnosti v zmysle farby. Všetky farebné odtiene slúchadiel Galaxy Buds2 totižto v stave zatvorenej krabičky nedokážete od seba nijako rozoznať, keďže majú identické biele lesklé puzdro. Farba sa ukáže až po tvorení a v mojom prípade sa jednalo o olivový odtieň, ktorý vo mne takmer automaticky spustil jednu špecifickú a doteraz hlboko v duši pochovanú spomienku - nasleduje klasický a úderný zvuk flashbacku. Bolo to krátko po štedrom dni, keď som sa u kamaráta na dome rozhodol vypiť vaňu ginu a aby to bolo patrične zábavné, okorenil som si to zjedením päťlitrového poháru plného olív. To peklo, čo nasledovalo na druhý deň, už nedokázala zastaviť ani intravenózne podávaná slepačia polievka a vedierko aspirínu. Od toho času som sa olivám vyhýbal ako český premiér daňovej kontrole a všetky spomienky na onen inkriminovaný večer som sa rozhodol zaliať poriadne hrubou vrstvou železobetónu. Ako sa ale vraví, minulosti neutečieme a vďaka olivovej farbe Buds2 sa vo mne niečo opäť zlomilo a mal som chuť si zložiť hlavu do dlaní. Nechajme však hriechy mladosti a poďme sa spoločne konečne pozrieť na kvalitu produktu samotného.

Sound by AKG

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)

Aj keď dizajn vyzerá na prvé prezretie takmer identicky s Buds+, k istým menším zmenám tu predsa len prišlo. Paradoxne však nejde o nič zásadne dôležité, aj keď samotné štuple prebrali oválnejší tvar, ktorý nemusí úplne dokonale sadnúť do každého ucha - ja som v tomto ohľade žiadny problém nemal a nemusel som preto siahať do skromného balenia a skúšať iný formát gumových koncoviek. Po otvorení doku vybaveným duom signalizačných LED ikoniek (jedna informuje o stave nabitia samotného doku, druhá zase monitoruje šťavu v slúchadlách) na vás vyskočí nápis "Sound by AKG", ktorým Samsung pripomína svoju dávnejšiu akvizíciu ohľadom rakúskej produkcie zvukového softvéru. Na zadnej hrane krabičky je umiestnený jediný fyzický vstup a ten je pochopiteľne vyhradený pre USB-C (v balení nájdete aj príslušnú kabeláž). Slúchadlá sa do ucha jednoducho natláčajú a v poslednej tretine zasunutia je vhodné ich jemne zakrútiť, aby zapadli čo najpevnejšie. Pohodlie pri dlhodobom nosení je vec natoľko subjektívna a špecifická, že moje prípadné pozitívne ohlasy nemusia korešpondovať s iným typom ucha, ale všeobecne hodnotím tento aspekt ako nadpriemerný, aj keď by som si želal akési celoplošné presunutie k novému formátu konštrukcií štupľových modelov, a to nielen od Samsungu.

Tri mikrofóny?

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)

A není to málo, Antone Pavloviči? Nuž v prípade vytvorenia čo najlepších podmienok pre uskutočnenie telefonického hovoru sa tri mikrofóny javia ako správna voľba. Navyše certifikácia IPX2 vám dáva priestor na počúvanie hudby a vybavenie hovoru aj v miernom daždi alebo počas behania, kedy sa môže do ucha nasmerovať nejeden vodný striekanec. Galaxy Buds2 prichádzajú samozrejme s aktívnym potláčaním okolitých ruchov, čo je vec, akú som chválil už pri minulom modeli a aká sa po stránke kvality nemala príliš kam posúvať. Prostredníctvom aplikácie zvanej Galaxy Wearable ste schopnýísi regulovať intenzitu ANC, a to opäť do troch úrovní, kde ste schopní sa kompletne odrezať od sveta, ďalšou voľbou ANC deaktivovať a do tretice prepúšťať do ucha zvuk naokolo, a to dokonca zosilnený pomocou softvéru - špehovanie v rade na špáranie v nose tak dostáva novú úroveň. Aplikácia je po stránke prehľadnosti stále na vysokej úrovni a samozrejme ponúka aj možnosť vyhľadávania slúchadiel za situácie, ak sa dostanú mimo vášho dohľadu. Pripájanie zrealizujete cez Bluetooth a čo sa týka kodekov, podporované sú AAC, SSC a SBC. Dajme teraz bokom softvér vo vašom telefóne, apropo podpora Wearable je možná len u Android zariadení, a poďme sa sústrediť na dojmy zo slúchadiel ako takých, čiže na zvuk a jeho kvality.

Dvojpásmové meniče

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)

Samsung Galaxy Buds2 som aktívne testoval viac než mesiac a za tento nadštandardne dlhý čas som mal možnosť prehnať cez ich dvojpásmové meniče (11mm Woofer / 6,3mm Tweeter) tonu rôznorodých zvukov. Telefonovanie je viac či menej bezproblémové a vďaka ANC dokonca v istom smere viac než pohodlné, o tom nie je nutné sa teraz rozprávať nejako komplexnejšie, ale viac ma zaujímalo, kam to tie meniče dotiahnu pri hudbe samotnej. A musím povedať, že som ostal v tomto ohľade viac ako potešený. Buds2 zvládajú tvrdé basové linky rocku rovnako tak ako jemné tóny u klasických skladieb, aj keď by som prijal o niečo väčší tlak na celkové ozvučenie. Opäť tak platí, a to sme si hovorili už u minulých verzií týchto "fazuliek", že pre priemerné potreby každodenného používania je koncept Buds vhodnou variantou, a to v ešte lacnejšej forme než tomu bolo v minulosti. Iste, mohli by ste mi teraz oponovať v tom zmysle, že na rozdiel od SONY s ich WF-1000XM4 slúchadlami nedokážu ponúknuť stopercentné odhlučnenie a ich ANC je jednoducho niekde na pol cesty k dokonalosti, avšak to nás zase oblúkom vráti do toľko spomínanej cenovej relácie tesne nad hranicu jednej stovky (v eurách) a akou ja, ako recenzent, musím pracovať. Kto jednoducho chce to najlepšie ANC na bežné používanie, bude si musieť priplatiť, tak ako tomu je aj u uzatvorených mušlí.

Ako dlho vydržia?

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)

Na samotné finále som si tradične nechal výdrž batérií. Kapacita slúchadiel (61 mAh) zvláda viac než päť hodín v prípade aktivovaného potláčania okolitých ruchov a osem hodín pri deaktivácii ANC. Našťastie tu ešte mám po ruke samotné puzdro s kapacitou 472 mAh, čo je ďalších viac než dvadsať hodín pri ANC a tridsať bez potláčania okolitých ruchov. Opäť ide z pohľadu konkurencie skôr o priemerné merania, ktoré by však nemali nikoho vyložene odrádzať od kúpy, ostatne ako dlho chcete mať počas dňa svoje sluchy zaštupľované?! Ďakujem spoločnosti Samsung za možnosť pokračovať v testovaní radu Buds, ktorý sa tentokrát rozhodol tak trochu prešľapovať na mieste, čo však neznamená, že neponúka adekvátnu kvalitu.Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Samsung

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Buds2 - recenze)


CGwillWin