recenze
Maid of Sker

Maid of Sker - recenze
Maid of Sker - recenze
11:00, 21.06.2021

S jedným z posledných projektov na interaktívny strach vysadenej spoločnosti Wales Interactive (autori hier ako The Bunker a Don't Knock Twice), hororom Maid of Sker, ste sa mohli stretnúť ešte začiatkom minulého roka. Toho času išlo výhradne o vydanie na stolné počítače a neskôr aj na staršiu generáciu konzol, čo sme aj na našej stránke riešili prostredníctvom pravidelného spravodajstva. Ja sám som sa pre vás chystal samotnú hru zrecenzovať a ponúknuť vám tak na ňu názor aj s klasickými percentami v závere, avšak nakoniec sa nič také neuskutočnilo. Dôvody nie sú dnes už podstatné, keďže práve v tomto období prichádza na scénu dlho pripravovaný port pre nové konzoly a pri tejto príležitosti nás osud nakoniec predsa len zavial rovno pred dvere Sker House.

Ten toľko potrebný kus reality

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Čo je to Sker House? Ide o budovu nachádzajúcu sa v Spojenom kráľovstve, ktorá je dnes už stará viac než deväťsto rokov. V čase svojho vzniku síce slúžila na rýdzo náboženské účely, avšak ako asi tušíte, za tak dlhý čas vlastnej existencie si prešla rôznymi rekonštrukciami a výraznými zmenami čo do účelnosti. Pre vyššie spomínaných vývojárov sa toto temnými legendami opradené miesto (najviac známa je duchmi prešpikovaná kniha The Maid of Sker z roku 1872) stalo ústrednou témou ich znovu vydaného rovnomenného hororu Maid of Sker, kde sa hráči zhostia úlohy Thomasa Evansa. Po tom, čo Thomas obdrží dopis od svojej milenky Elizabeth, ktorá tvrdí, že je uväznená v hoteli svojho otca, sám vyráža na záchrannú misiu. Ani len netuší, že pravidelný klapot koľajníc vlaku, ktorý ho má do vidieckej oblasti dopraviť, je posledný príjemný zvuk, čo ho v živote stretol a že akonáhle vystrčí nohu z vozňa, čaká ho už len strach zmiešaný so stresom.

Dú Dú Duchovia

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Po absolvovaní malej prechádzky anglickou prírodou a za sprievodu sotva šeptajúcej prírody sa za Thomasom zabuchnú práchnivé dvere zdanlivo opusteného hotela. Nikde nie je ani živej duše, aj keď telefón na prízemí je evidentne funkčný, keďže neustále vyzváňa. Volá sama Elizabeth a tvrdí, že je zamknutá v izbe na druhom poschodí, čo pochopiteľne motivuje hlavného hrdinu neotáľať a bežať jej na pomoc. V tomto bode by sme s opisom príbehovej linky mohli vlastne prestať, keďže samotný scenár je jednou z mála pozitívnych aspektov celej hry Maid of Sker. Skutočnosť, že som počas jej testovania podvedome vedel, po akom objekte sa pohybujem a na základe vstrebania už vyššie spomínaného folklóru sa onen kus mäsitej reality podpísal na vybudovaní zaujímavej a celkovo mrazivej atmosféry. Hotel je totižto plný akýchsi duchov rôzneho druhu, ktorí sú síce slepí ako legendárny džezmen s cukrovkou, avšak sluch im slúži viac ako dobre.

Zlá umelá inteligencia a toporné ovládanie

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Silný príklon k stealth koncepcii tu potvrdzuje fakt, že sa musíte neustále plaziť medzi nebezpečnými bytosťami okolo vás. Akonáhle pretnete ich trajektóriu, a je úplne jedno či ste spravili výrazný hluk alebo nie, idú po vás ako po údenom a nezastavia sa až kým neotrčíte kopytá. Tento aspekt dosť zásadne kazí inak umne budovanú atmosféru počas skúmania graficky slušne spracovaných interiérov, čo však nie je prvé a posledné negatívum. Ďalšia prekážka spočíva v topornom a príšerne pomalom ovládaní. Miestami má človek pocit, že je pod vodou a zviazaný povrazmi, čo rovnako uberá na chuti pokračovať v pátraní po Elizabeth. Navyše systém ukladania pozícií je v tomto prípade z kategórie silného retro zážitku, keďže uložiť si progres môžete len v miestnostiach so zelenými dverami a to pomocou starých gramofónov. Vývojári sa v tomto prípade snažili opičiť po legendárnej sérii Resident Evil, avšak asi úplne zabudli na fakt, že na vybudovanie podobne komplexného diela nemajú talent a ani bunky.

Nenáročné hádanky zjemňuje grafická prezentácia

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Maid of Sker je horor s presahom do akcie a adventúry, čo nám prináša možnosť realizovať sa aj počas vyriešenia niekoľkých hádaniek. Nanešťastie všetky puzzle prekážky stihnete rozlúštiť ešte skôr, než dočítate indíciu k nim, a tak ani tento aspekt nemôžem podporiť navýšeným finálnych percent. Prečo som hru samotnú však nakoniec dohral a bol so sebou viac či menej spokojný? Autorom sa podarilo vytvoriť príjemný level dizajn, vďaka čomu vás motivujú skúmať a prehľadávať celý hotel, aj keby to znamenalo opakovanie istých náročnejších partov. Maid of Sker servíruje cestu naprieč hotelom a jeho priľahlým okolím. Máte možnosť pokračovať vpred bez núteného vracania sa pre zabudnuté predmety, čo nahráva frenetickému štýlu postupu vpred a kto si nechce prečítať každý jeden dokument voľne položený či skrytý, môže tento projekt preletieť už behom štyroch hodín. Aj keď je celý hotel priam plný predmetov, z akých by boli výborné zbrane na elimináciu podivných bytostí bez tváre, vám je nutné plaziť sa po zemi a dúfať, že si vás nikto nevšimne, čo je vo finále obrovská škoda.

Zvuková stránka sa dá definovať ako obstojná

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Testovaná vzorka bežala v mojom prípade na systéme PlayStation 5. Tento port mi umožňoval si vybrať z dvoch verzií grafiky, kde jedna zabezpečuje 60 snímkov za sekundu s o niečo slabšími textúrami a naopak druhá cieli naplno do stredu terča s grafikou ako takou. Ak by sme sa mali rozprávať o výhode použitia gamepadu DualSense, tak tu asi nemá vôbec cenu plytvať vaším časom - vibrácie sú jemné a adaptívne spínače zase kompletne nevyužité. Nemôžem však autorom z firmy Wales Interactive uprieť snahu o vylepšenie obsahu samotného, ostatne po novom pribudli do všetkých verzií aj špeciálne výzvy, na základe ktorých vám hra sama stanoví počet pokusov na prejdenie a pridá aj nové zbrane či dokonca nepriateľov. Je to pomerne zaujímavý kontrast voči základnej verzii hry, kde by ste súboje našli v takmer mizivej podobe a práve novinka v zmysle výziev vás nimi doslova zaplaví - žeby sa tu niekto prebudil a snažil sa vyžehliť si zlý úsudok z čias vývoja? Práve tento bonusový obsah mňa nakoniec bavil viac než príbehová kampaň, a preto s konečným hodnotením nejdem na úroveň krochkajúceho prasiatka. Treba však povedať, že aj výzvy v sebe nesú pár technických nedostatkov, kde sa všetko zase vracia k zlému ovládaniu a nie práve oslnivej umelej inteligencii.

Aj pre neskúsených

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Na margo nového obsahu sa sluší napísať, že vývojári sa kajali viac, než som si pôvodne myslel a obtiažnosť rozšírili o modus s názvom "Safe". Ten vám eliminuje všetkých nepriateľov v hoteli, ale aj jeho okolí, čím síce odpadne frustrácia z plazenia sa medzi nebezpečenstvom, ale automaticky sa vytratí drvivá väčšina tej špecifickej a hutnej atmosféry. Tento modus je preto určený len pre úplných začiatočníkov, čo si chcú užiť inak zaujímavú a strašidelnú dejovú linku a nebáť sa opakovania kritickejších bodov v gameplay sekvencii. Čo povedať úplným záverom? Hra Maid of Sker pracuje celkom umne s témou reality prekrútenej do strašidelného anglického folklóru a v istých momentoch jej to ide nadmieru dobre, následne sa však dostaví frustrácia z ovládania, ako aj nezmyselne archaické nápady pri interakcii a všetko razom spadne rovno na pusu. Verzia pre PlayStation 5 síce prináša príjemnú vizuálnu stránku, ako aj novinku v podobe akčne ladených výziev, avšak stále tu chýba istá celistvosť produktu ako takého. Pre milovníkov herného hororu sa však nemôže jednať o vyloženú katastrofu, čo ste dúfam z vyššie položeného textu dozaista pochopili aj sami.

Pre fanúšikov hororuZa poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Wales Interactive

Klik pro zvětšení (Maid of Sker - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Vylepšená verzia rok starého hororu, ktorá má stále čo ponúknuť

CGwillWin