recenze
MLB The Show 21

MLB The Show 21 - recenze
MLB The Show 21 - recenze
12:00, 14.06.2021

Často sa vraví niečo v tom zmysle, že človek by mal za svoj život vyskúšať čo najviac vecí, aby potom vo finálne náhodou neľutoval vlastnej nečinnosti. V duchu tohto hesla sa ja osobne snažím vám všetkým, čo mňa sledujete naprieč rôznymi komunikačnými médiami, ponúkať testy, aké nie vždy súvisia s hernou témou. Dnes vám však neprinášam recenziu na ženské podprsenky a dokonca ani na tie toľko do humornej roviny stavané dámske vložky. Dnes sa zase naplno vraciame do hier, avšak rovina objavovania ostáva nemenná. Cez to všetko že už začínam pociťovať isté príznaky vyššieho veku a sem tam mi vypadne spomienka na krátkodobú udalosť, nespomínam si, že by som z toho nepreberného množstva článkov niekedy recenzoval videohernú sériu MLB The Show. Aj z tohto dôvodu som sa podujal na novom posunutí zdanlivo neexistujúcich hraníc a skúsil si zahrať interaktívnu verziu športu, o ktorom som doteraz vedel len pramálo faktov.

Americký futbal a baseball

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Tento v zámorí nesmierne populárny šport som sám od detstva registroval ako súčasť tamojšej kultúry, čo mi v kombinácii so skutočnosťou, že som značnú časť dospievania strávil pred televízorom, nemôžete mať vôbec za zlé. Odmala som tak nejako tušil, že všetko stojí a padá na ume hodiť koženú loptičku tak dobre, aby ju protihráč nemohol zasiahnuť (tieto úlohy si môžete pokojne obrátiť) a ak by sa to aj stalo, celú situáciu zachrániť behom okolo ihriska v tvare štvorca. Americký futbal a baseball mi v hlavne figurovali viac ako kultúrne echo než čokoľvek porovnateľné s naším európsky nazeraním na šport, každopádne to nič nemení na skutočnosti, že realita je samozrejme úplne niekde inde. Čiastočne som to zistil krátko po spustení hry MLB The Show 21, ktorá sa nedávno dostala von nielen na konzoly značky PlayStation, ale premiérovo aj na Xbox. Toto spomínam zámerne, keďže samotný pád akejsi exkluzivity bol sprevádzaný skutočnosťou, že jedným z hlavných vydavateľov je Sony Interactive Entertainment. Prečo by sme sa však nad niečím takýmto mali vôbec pozastavovať, veď oveľa viac by nás malo tešiť, že sa dielo samotné dostane do rúk väčšiemu počtu hráčov, než tomu bolo v minulosti, a to je koniec koncov výhodné pre všetkých zúčastnených.

Možnosti za hranicou môjho chápania

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Štúdio San Diego, okrem toho že spadá pod patronát SONY, súčasne už od roku 2005 prináša na scénu vysoko kvalitné športové simulácie s rôznym zameraním. Ak teraz nebudeme rátať ich prácu na sérii NBA, ostáva nám produkcia viac než dvadsiatky dielov opatrených logom Major League Baseball. Aj preto je pochopiteľné, že sa od aktuálneho ročníka, ktorý prišiel na next-gen železo PlayStation 5, tak trochu očakával aj next-gen baseball ako taký. V tomto ohľade však prišlo menšie sklamanie. Z toho, čo som mal možnosť vypozorovať a zistiť (samozrejme som si ako neznalec musel spraviť patričný prieskum), prichádza MLB The Show 21 ako upgrade štatistík a mien z minulého ročníka. Veľa nadšencov do tejto značky však predpokladalo, že výkon uvedenej konzole bude automaticky ponúkať aj väčší počet možností a hromadu iných prekvapení. Vývojári im ale dodali takmer identickú verziu, akú pripravili pre starú PlayStation 4 a v istých momentoch vraj nie je poznať výrazný rozdiel. Dobre, toto sú názory znalcov série a kolegov z celého sveta, ktoré teraz ja jemne rozdrvím pomocou mojich vlastných dojmov. Vkročiť do obsahu tejto športovej simulácie, ktorá na scéne nemá už roky žiadnu konkurenciu (sorry 2K), bolo ako skočiť do diery, čo vás zavedie priamo do krajiny zázrakov.

Road to the Show

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Pomocou názorných tutoriálov som sa nejakú tú hodinku učil všetky základné pravidlá daného športu a až potom nastal čas vkročiť do akcie. MLB The Show 21 prináša staronový režim Road to the Show, vďaka ktorému si môžete zahrať za viacero postov v jednom tíme (s jedným hráčom) a nestratiť tak možnosť akéhosi osobného rastu. Eliminuje sa tak prípadná monotónnosť z opakovania tej istej rutiny (nadhadzovanie, odpaľovanie), ale čo je úžasné, minimálne pre mňa ako úplného začiatočníka, náročnosť je tu dynamickej povahy. Koncept dokáže na základe vašich schopností na ihrisku flexibilne nastaviť stupeň náročnosti a motivovať vás tak k nejakému progresu. Viem si totižto živo predstaviť situáciu, pri ktorej začínam hranie niečoho tak špecifického, čo je pre mňa ako španielska dedina, a už po prvom prehranom zápase to so znechutením vypínam a idem hrať niečo, čo viem oveľa lepšie. Toto sa u MLB The Show 21 nemôže ani náhodou udiať. Hra sa totižto prispôsobuje vášmu umu a čím lepší ste, je teraz úplne jedno, v akom režime ste aktívny, o to viac sa ten pomyslený mantinel približuje, aby vás dráždil. Road to the Show je mimo iného modus definovaný ako kariéra, kde sa atmosféra mimo ihriska buduje pomocou zaujímavo spracovaných rozhovorov s moderátormi a bývalými hviezdami MLB. Doslova vás majú neustále v ústach a hodnotia vaše výkony.

Pekne sa na to pozerá a zvuk nemá konkurenciu.. ehm, doslova nemá

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Kariérny postup vás prevedie z úplného dna až do siene slávy. Máte k dispozícii reálny kalendár s jednotlivými zápasmi rozplánovanými pre celú sezónu, avšak koho by nebavilo sa neustále pohrávať s drevenou palicou či koženou rukavicou, môže skúsiť viesť akýkoľvek tím priamo z pozície generálneho manažéra - sem spadá obchodovanie s hráčmi, ich draft a samozrejme nemôžem zabudnúť aj na podpisovanie miliónových kontraktov. Úplnou novinkou je však režim vytvárania vlastných štadiónov. Stadium Creator je modus, aký by ste vo verzii pre PlayStation 4 márne hľadali. Toto, komunitou údajne nesmierne žiadané spestrenie, je len súčasťou next-gen verzie hry a ponúka vám možnosť vybudovať si svoj vlastný štadión na baseball. Ak by som mal nejako hodnotiť tú škálu možností v danom špecifickom editore, asi by som musel siahnuť po maximálnej známke. Nájdete v ňom totižto toľko detailov, od menších dizajnérskych hlúpostí až po obrovské presuny objektov, že ak milujete tento konkrétny šport a je pre vás zážitok vstrebávať všetky jeho zákulisné podobenstvá, do tvorby ihrísk sa doslova zbláznite a utopíte v tom hromadu času. Koncept vám navyše umožňuje pripraviť vami vytvorené štadióny pre celú tridsiatku tímov, čo je výzva, akú pravý fanúšik s určitosťou neodmietne.

Spomínané video rozhovory v režime kariéry sú tiež len súčasťou nextt-gen verzie, kam okrem PS5 spadá aj Xbox Series X/S

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Cez to všetko, ako som si postupne budoval sympatie smerom k tejto pre Európana špecifickej produkcii, bolo čoraz náročnejšie ignorovať aj jej zjavné nedostatky. Pre mňa osobne sa najväčším negatívom stala absencia online režimu, kde by som svoje čerstvo nazbierané skúsenosti mohol preveriť aj zoči voči tvrdej realite. Ďalej sa zase opriem o názory kolegov, ktorých skúsenosti s celou IP MLB The Show predurčujú k oveľa lepšej schopnosti posúdenia kvality voči minulým dielom. Tu je nutné pripomenúť absenciu možnosti prenosu uložených údajov z minulého ročníka do toho aktuálneho, ako aj opakujúce sa hlášky známych moderátorov, čo ale pre úplného nováčika, ako som ja sám, až taký problém nebude - úprimne vám poviem, že som sotva vedel vybadať čo i len jednu duplicitnú frázu, čo zaznela éterom. MLB The Show 21, ako tiket do sveta baseballu, sa pre mňa stalo príjemným prekvapením súčasnej na zábavný softvér pomerne suchej doby. Každopádne, ak ste znalec a máte doma ešte minulý ročník, asi pre vás nebude automaticky nutné preskakovať na ten aktuálny, nech už vlastníte piaty PlayStation alebo nie.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (MLB The Show 21 - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Najlepšia cesta ako si skúsiť plnohodnotný simulátor baseballu

CGwillWin