recenze
Zóna: Tajemství Černobylu

Zóna: Tajemství Černobylu
Zóna: Tajemství Černobylu
15:00, 04.04.2021

Vypravme se společně na Ukrajinu, k malebnému městečku Pripjať, v jehož okolí se odehrává děj hry Zóna: Tajemství Černobylu. V této nekooperativní hře pro 1-4 hráče starších 18 let nasadíte boty a roušky takzvaných mrchožroutů, kteří se snaží co nejrychleji a nejbezpečněji dostat do srdce reaktoru, které skrývá nepředstavitelné bohatství a slávu. Aspoň si to teda myslíte. Hra zabere poměrně dost času, s ohledem na zkušenost a rychlost každého hráče se však klidně můžete dostat i na hodinku a půl v plném počtu. Ve hře je spousta předmětů, artefaktů a nepřátel, takže seznámení s ní nějakou dobu potrvá, nicméně to rozhodně stojí za to. Alespoň podle mě, jak se dočtete níž.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Radioaktivní zpracování

Už na pohled bylo jasné, jenom podle krabice, že si s tímhle dílem vyhráli na maximum. Kdybych Zóně vytknul něco graficky, tak už bych nebyl spokojený u žádné jiné hry, protože po téhle stránce je to jedna z nejlepších her. Krásná a přehledná herní deska, kde přesně víte, co a kam pasuje a v pohodě to najdete? ✓ Hráčské desky, na kterých se nemáte šanci ztratit a vykrojené přesně tak, abyste nikdy neměli problém s tím, co kde je? ✓ Odporné zmutované příšery či děsivé anomálie, ale ne dost velké, aby vám způsobily noční můry? ✓ Velké karty událostí, abyste neměli problém je vzít do ruky a přečíst? ✓ Na Zóně nebylo v tomhle ohledu naprosto nic, co by mně osobně nevyhovovalo.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Ionizující průběh hry

Zóna není hra příběhová, všichni hráči mají stejný cíl, který sice sdílejí, ale vyhrát může vždycky jenom jeden. Jde vám o to dostat se do Sarkofágu a přežít závěrečné setkání. Neznáte historické pozadí svých postav, jenom jejich motivaci - Sarkofág je podle místní legendy jednak teď nestřežený, protože armáda i vědci oblast nedávno opustili, ale hlavně neskutečně drahý a na černém trhu díky němu vyděláte dost, abyste zbytek života strávili kdekoliv jinde, než v téhle zaprášené zemičce. Podle dalších zvěstí se zase blíží apokalypsa v podobě dalšího, tentokrát pro Zemi devastujícího, výbuchu, ale kdo má po těch letech někomu věřit. Vy jste se každopádně rozhodli, že tomu jednou provždy přijdete na kloub, nebo zemřete při pokusu o to.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Každá z postav má své vlastnosti a nějakou zvláštní schopnost, která jí usnadňuje dosažení svého cíle. Na začátku hry si postavy a mapu připravíte podle pokynů na jednotlivých kartách, takže při různých kombinacích postav budou jiná i třeba rozmístění anomálií nebo mutantů na mapě. Do Sarkofágu se ale nemůžete vydat jen tak, protože jednoduše nemáte tušení, kudy. K tomu potřebujete nejprve v tajných zařízeních, které jsou v oblasti celkem čtyři, odhalit tajemství, jež vás k Srdci Zóny zavedou.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Převážnou většinu setkání a střetnutí řešíte sérií testů na čtyři různé vlastnosti - ostražitost (očičko), fyzička (pěstička), důvtip (žárovička) a síla vůle (mozeček). Souboje s mutanty budou pochopitelně vyžadovat velké pěstičky, zatímco proti anomálii využijete spíše sílu svého důvtipu. Nejdůležitější je hrát podle silných stránek své postavy a nesnažit se o hrdinské činy, při kterých prakticky nemáte šanci na úspěch. Když mám jednu pěst a žádné vybavení, těžko se pustím do bestie. Při každém testu hodíte třemi kostkami, na kterých může padnout +, -, nebo Δ, z čehož si můžete domyslet, že hru provází notná dávka náhody. Ale je to ta náhoda dobrého typu, tedy kterou můžete ovlivnit. Vaše postava může napínat síly, čímž se sice unaví, ale může jednu kostku přehodit. Navíc máte kvanta dostupných předmětů veteše a vybavení, které pravděpodobnost vašeho úspěchu zvýší až skoro do bodu jistoty (ano, dostat za lovce do ruky opakovatelný předmět na +1 ostražitost je prakticky vstupenka do Sarkofágu), ale nikdy se nám nestalo, že by hra byla procházka růžovým sadem.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Celkový pocit ze hry, jakmile se seznámíte se všemi mechanikami, byl skvělý. Všechno jde strašně rychle, svoje dvě akce za kolo spotřebujete hned a pokračuje další hráč. Nejpomalejší akcí je táboření, během kterého můžete taky obchodovat, léčit se a opravovat si poškozené předměty, ale pokud je to vaše poslední akce v tahu, může klidně už začít další hráč, aby se nezdržoval. Po každém kole nastává fáze událostí, sestávajíc ze čtení karet všem, kteří jsou venku. A ne vždycky, vlastně ani ne často, to musí znamenat něco špatného. Můžete potkat obchodníka, armádu nebo mutanta (což je pro lovce nebo vojáka, pro něž je tohle hlavní zdroj financí, často důvodem k bujarému jásotu), ale taky se ztratit, někam spadnout nebo dostat na budku od banditů. Super je, že na kartách jsou různé texty pro rozličné zelené a žluté oblasti, čímž se obrovsky zvedá doba, než odhalíte všechny nebo narazíte na situaci, ve které jste už několikrát byli. Karet je navíc dost, takže je během jedné hry ani nemáte šanci vidět všechny (dřív vám dojdou karty událostí a celá mapa exploduje, takže prohrajete). Líbí se mi taky to, že ačkoliv nemáte neomezeně času, hra vás nežene ke konci žádným krkolomným tempem. Jistá hranice tu je, protože jakmile dojdou karty událostí, hra končí porážkou všech mrchožroutů, ale těch karet je dost na to, abyste úplně v pohodě stihli s jednou postavou umřít a plně vybavit druhou, kterou dostanete do Sarkofágu.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Kromě fyzického a realistického vybavení jsou ve hře také artefakty s nadpřirozenými schopnostmi. Protože ne všechny postavy jsou dobře vybavené na souboj s mutanty a snáze se jim potýká s anomáliemi, díky nimž právě artefakty získáváte. Ty mají sice hodně silné účinky (jako léčení slabosti), ale často taky neblahé dopady - jejich použití vás může zranit či unavit, takže se vyplatí to s nimi moc nepřehánět, abyste na to nedoplatili.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Po několika opakováních mi ale začalo přeci jen něco chybět. Proměnlivost hry jako takové. Je pro mě dobré znamení, že chci od hry víc, protože to znamená, že o ni mám velký zájem a baví mě. Chtěl bych zachovat všechno - postavy, mechaniky, zpracování. Ale jakožto milovník příběhů a spolupráce bych i v rámci Zóny chtěl kooperativní režim (a ne jenom tu úpravu pro dva, kdy musíte získat 4 tajemství), nějaké scénáře, jak to udělal třeba Fallout a Atomová pouta. Ale to už bych jenom zase snil o dokonalosti, které málokterá hra dosáhne.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

A co se neobejde beze zmínky, jsou skvělá pravidla. Dlouho se mi nestalo, že bych nemusel listovat jak kašpar, abych našel to, co potřebuju, ale přesně věděl, na které straně je to, co zrovna nevím jistě. A hlavně jsou tam vysvětlené všechny oblasti a karty předmětů, aby nedošlo k chybným intepretacím. Tak dobrá a přehledná pravidla jsem neměl u obdobné hry dlouho neměl.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Tlaková podobnost k ostatním hrám

Běhání po mapě, sekání monster za účelem zisku vybavení a následného vítězství, po každém kole čtení karet v různých oblastech a nějaká nezvyklá událost? To, že jste něco takového viděli do jisté míry ve hrách jako Fallout, Arkham horror, v žádném případě neznamená, že je něco špatně, protože Zóna má pořádný kus osobnosti a mezi ostatními podobnými tituly se rozhodně udrží se vzpřímenou hlavou. Znovuhratelnost je dost velká na to, aby nějakou dobu neslezla ze stolu, i kdyby to měla být jediná hra v domácnosti.

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)

Závěr 238

Troufnu si tvrdit, že Zóna je parádní hra. Skvělá sólo, ve dvou, třech i čtyřech hráčích. Hodně dlouho trvalo, než mi přišla jednotvárná (ale je možné, že jsme se prostě přehráli jedné a té samé věci). Obrovské množství vybavení, artefaktů, nepřátel i setkání, intenzivní a dynamický průběh každého kola, maličké prvky roleplay, i když postavy jako takové rozvíjet nemůžete, jenom měnit vybavení, jisté rozhodování vás ve hře čeká, a systém reputace taky dobře funguje. Hra je vhodná pro začátečníky i pokročilé, pravidla jsou výborně sepsaná, dokonce i s vysvětlením jednotlivých oblastí i karet, aby nemohlo dojít k žádnému nedorozumění. Věková hranice 18 let je kvůli grafickým popisům některých událostí, docela jistě bych něco nečetl malým dětem před spaním, i když by hru mohly v pohodě pochopit. Pro milovníky tematiky a tohoto stylu nutnost, pro ostatní silně doporučuju alespoň vyzkoušet.

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Zóna: Tajemství Černobylu)


SUPER
94%
CZECHGAMER
Vynikající tematická a atmosférická hra, ve které se nezastavíte, ale po desítkách opakování v krátké době může přijít jistá monotónnost

CGwillWin