hw
recenze
Marvo Scorpion KG917

Marvo Scorpion KG917 - recenze
Marvo Scorpion KG917 - recenze
12:00, 19.07.2021

V úvode recenzie na ďalšiu klávesnicu zo sekcie tých výrazne lacnejších, si vás trocha otestujem. Preverím vaše znalosti herného hardvéru naprieč celým svetom, respektíve minimálne v súvislosti s lokálne dostupnými výrobkami. Tak schválne; koľko spoločností produkujúcich herné náradie poznáte? Ak ich bude viac než päť, považujte sa za priemerne schopného odborníka na všetky tie skratky a logá, avšak ak sa dokážete dostať cez tých symbolických desať prstov, máte u mňa čerstvo načapované pivo – otázka je kde si ho tak teraz asi vypijeme, čo? Nech už sú vaše osobné znalosti v tomto smere akokoľvek pestré, ja sám ako novinár a publicista čo sa živý testovaním hardvéru rôzneho druhu a zamerania, nedokážem už dávno sledovať všetky tie malé rybky v nekonečne veľkom rybníku. Iste, tých najväčších borcov na scéne, z ktorých vám mesiac čo mesiac vyberáme ich najnovšie výrobky netreba vôbec spomínať, ale čo ak vám dnes na oči vyhodím napríklad firmu menom Marvo, budete schopný si túto továreň na gaming náradie zaradiť pod niečo konkrétne? Keďže vás však už nazačiatku nechcem zahltiť prílišným množstvom otáznikov a sám neponúkať žiadne relevantné odpovede, prejdime radšej priamo k testu cenovo dostupnej mechanickej klávesnice s označením KG917 radu Scorpion. Možno sa týmto krokom spoločne niečo priučíme a zároveň si budeme schopný odporúčať či naopak neodporúčať nákup ďalšieho zaujímavého pomocníka do herného kútiku.

USB kábel má 1,6 m

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)

Nebudeme ďalej chodiť okolo horúcej kaše. Firma Marvo operuje na scéne už celú jednu dekádu a za tento nemalý časový úsek si dokázala vybudovať pomerne slušnú pozíciu na svojom domácom, čiže ázijskom trhu. Aj keď je jej logo so škorpiónom u nás oficiálne podporované len posledné tri roky, portfólio produktov tejto značky je viac než len priemerné a okrem očakávaných výrobkov (myš, headset a klávesnica) by ste si v ich podaní mohli vybrať aj z herného nábytku či dokonca oblečenia. Mnou testovaná klávesnica KG917 mi už na prvé rozbalenie pripomenula model od konkurenčnej spoločnosti Genesis, čo silno zapríčinila identická forma šasi s výrazne dominantným logom škorpióna umiestneným na mediálnom koliesku nad numerickou časťou. Mohli by sme tu diskutovať o tom, že menované výrobky vyšli z jedného a toho istého rysovacieho plátna, čítajte ako šablóny, každopádne podobnosť automaticky neznamená aj identickú kvalitu a použitie rovnakých materiálov. Model KG917 prichádza v strohom balení s dostatočne dlhým pogumovaným káblom (trend pletených svetrov tu evidentne nepadol na úrodnú pôdu) čo je napevno pripevnený k telu klávesnice. Ďalšou zásadnou indíciou je ikonografia na tlačidlách, naznačujúca nie len gaming ako taký ale aj spodobnenie s legendárnou multiplayer hrou PUBG.

RGB musí byť

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)

Plne plastové telo s minimálnou priepustnosťou podsvietenia rozhodne nemôžem označiť za nejako modernistické, každopádne RGB efekt nie je týmto faktom nijako limitovaný a všetko svieti tak ako sme u podobne koncipovaných herných pomocníkov zvyknutý – mimochodom v ponuke je hneď dvadsať blikajúcich variant. Kto príliš nefandí otvorenej konštrukcii, do akej sa oveľa jednoduchšie dostáva nános prachu, bude v prípade KG917 určite spokojný, čo bol práve problém u síce na oko krajšej ale na údržbu náročnejšej konkurencie. Keďže však ide o plne mechanickú klávesnicu, určite je vhodné uviesť prítomnosť modrých spínačov. Ich hlučnosť spadá skôr do strednej triedy a životnosť bola výrobcom stanovená na päťdesiat miliónov stlačení. Čo sa týka trvácnosti, po viac ako mesačnom teste sa ikonografia na plastových krytkách nijako nepoškodila a samozrejme ani samotné spínače nevykazovali žiadnu formu chybných klikov. Marvo vám za sumu necelých 30 Eur prináša dozaista solídny kus hardvéru pre začínajúcich ale aj pokročilých užívateľov, ktorým neprekáža jednostranná zmes vybraných materiálov ani už spomínaná úprava s Battle Royale značkou PUBG. Všetko ostatné je vec vkusu, aj keď sa musím priznať, že mne osobne sa tento čiastočný retro dizajn príliš do srdiečka nevotrel.

Zapojíš a okamžite hráš

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)

Kapitolou samou o sebe ostáva softvérová stránka. Pomocou inštalácie konkrétneho programu sa vám dostane možnosti prispôsobenia samotných macro kláves, čo je však umožnené aj priamo bez použitia príslušnej aplikácie. Program hodnotím uspokojivo aj keď by som si vedel opäť predstaviť o niečo lepšiu prehľadnosť jednotlivých sekcií interakcie a rozhodne aj lepšie zvládnuté grafické indície počas voľby. Tak či onak, softvér sa nijako nezasekáva a svoj účel dokáže naplniť bez výraznejších problémov.

Keksík a klávesnicu

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)

Pre mňa doteraz neznáma značka s hrotom škorpióna vo svojom logu dokázala vo finále naplniť predstavu o tom čo by som sám očakával od mechanickej klávesnice v danej cenovej hladine. KG917 považujem za ideálny vstup do sveta hrania pre mladšie publikum, ktorého mama alebo otec nemusí hneď na štarte vyhodiť horibilné sumy aby to nakoniec dopadlo fatálnym rozmlátením po neúspešnej partičke v nejakej online hre. Záverom snáď už len faktická poznámka ohľadom dizajnovej úpravy pre potreby PUBG komunity – samotná klávesnica je dostupná aj bez špeciálnych znakov implementovaných na tlačidlá, čiže kto nechce mať pod prstami možno trocha metúce obrázky určené pre jeden jediný titul, môže siahnuť po štandardnej verzii kde sa cena nijako nemení.

Solídna mechanická klávesnica s výrazným retro dizajnom a plne plastovým šasi

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)Za poskytnutí produkttu na recenzi děkujeme společnosti Marvo

Klik pro zvětšení (Marvo Scorpion KG917 - recenze)


CGwillWin