hw
recenze
ROG Zephyrus G14 (GA401QM)

ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze
ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze
02:00, 20.05.2021

Čtrnáctipalcové herní notebooky jsou rozhodně trendem současnosti, ale na scéně je pouze málo atraktivních modelů, u kterých se o investici vůbec vyplatí uvažovat. Sekce republiky pro hráče, kterou znáte pod zkratkou ROG, se v této souvislosti už nejednou postarala o setkání se starým známým. O toho jsem se mohl kdykoliv opřít, ať už jsem prahnul po hraní her nebo kancelářské práci. V následující recenzi se proto budeme bavit o řadě Zephyrus, kde dominantou je nejenom odolná šasi, ale taky slušný výkon pulzující přes okénko pomyslné strojovny, a v neposlední řadě vůči konkurenci až netradiční výdrž baterie. Věřím, že jsem vás už takhle v úvodu pořádně navnadil, a tak nebudu dál zdržovat a jedním prstem si pohodlně otevřu víko kompaktního laptopu ROG Zephyrus G14.

Stará známá čtrnáctka

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)

Do redakce mu dorazila konfigurace FA401QM, kde dost výrazně tepe srdce v podobě procesoru AMD Ryzen 9-4900HS, jemuž asistuje NVIDIA GeForce RTX 3060, spolu s 16 GB operační paměti. Po výkonnostní stránce jsem měl možnost zkusit pořádně silnou mašinu, která se nelekne ani těch nejmodernějších herních produkcí. Ještě než si společně povíme, jak se mi na tomto skoro dvoukilovém kamarádovi hrálo, stručně popíšu jeho celkové proporce. Abych nezanedbal fakta, ručička váhy se po umístění notebooku na desku zastavila na 1,7 kg. Je to kvůli už dříve zmíněnému tělu, které notebook chrání před vnějšími vlivy. Přestože je spíše trendem současnosti zeštíhlovat, ROG se do žádných extrémů nehrne, zároveň se však nejedná o nějakou masivní bednu, kterou neunesete v jedné ruce. Stroj o velikosti 324x19,9x220 mm je ze směsi hořčíku a hliníku, která je důležitá pro co nejefektivnější chlazení a ochranu před drsnějším zacházením. Trochu vás možná zamrzí absence webové kamery, kterou výrobce očividně nechtěl cpát do jinak tenkého rámu kolem IPS panelu s full HD rozlišením. V tomto případě je pochopitelně prostor pro vyšší konfiguraci, což už je otázka vašich preferencí a rozpočtu, nicméně při čtrnáctipalcových obrazovkách bych raději upřednostnil snímkování před vyšším rozlišením. Testovaný model měl displej se 144 Hz.

Dvě barevné verze

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)

NA trhu se tento konkrétní model objevuje ve dvou barevných provedeních. Já dostal vzorek ve verzi Moonlight White, což je krásně bílá barva s typickými ROG prvky, které nemusím blíž představovat. Komu by se bílá nelíbila, může sáhnout po tmavší variantě zvané Eclipse Grey. Manipulace s notebookem je otázkou jednoho prstu, při popisu automatického zvedání zadní strany laptopu, kde úřaduje patentovaný systém pantů, mám už asi tisící déjà vu. Notoricky známá ASUS věc, která už je leta letoucí součástí věch notebooků od uvedeného výrobce, tady nemůže chybět. Za předpokladu, že se při výběru vlastní konfigurace rozhodnete trochu připlatit, můžete mát na vnější straně takzvaný AniMe Matrix panel, což je soustava miniaturních LED světýlek. Díky internímu rozhraní je proto možné přenášet různé zajímavé obrázky a nápisy přímo na notebook, čímž jistě přilákáte závistivé pohledy okolí. Moje osobní zkušenost za ty roky, co ROG notebooky v různých konfiguracích testuju, sestávají z prakticky niky nevyužitého AniMe Matrix panelu, protože je to pro mě naprostá zbytečnost, která jenom zvedá cenu produktu. Přejděme ještě stručně k celkové konektivitě. Po stranách je celkem sedm vstupů, jeden pro nabíječku, HDMI 2.0, audio vstup, dvě USB 3.0 a dvakrát USB-C (potěšila možnost nabíjení přímo přes céčko). Vše potřebné, LAN vstup nepočítaje, doplňuje konektivita přes Wi.Fi 6 a BlueTooth v5.1.

A co to vlastně stojí?

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)

Všechno je a vždycky bylo otázka peněz, ale určitě dobře víte, že pro jednotlivé složení daného produktu existují různé stupně takzvaného vysávání zlatých mincí přímo z vašeho účtu. ROG Zephyrus G14 (GA401QM) je v mnou popisované verzi cenově těsně pod dvěma tisíci eury. Za tuto sumu dostanete vysoce výkonný přenosný herní notebook, u kterého jsem se až sám divil, co všechno je na něm možné rozběhnout, a to nejen ve smyslu grafických detailů, ale i co do snímkování. Mnou stále hodně využívaný zátěžový test pomoci MS Flight simulator dopadl na výbornou, a to i na střední detaily, kde by se ještě dalo trochu přitlačit na pilu. U her staršího data doporučím se neomezovat vůbec a rovnou tam napálit maximální hodnoty, určitě budete překvapení, jako jsem během recenzování byl já. Zkoušel jsem dokonce připojit redakční VR soupravu a vrátit se do světa Half-Life: Alyx, což jsem sice mohl, ale musel jsem se držet trochu při zemi a technické nároky o pár stupínků srazit. Hrát se to dalo a nešlo ani o žádný sekající se děs. A když už je samotný notebook v plné zátěži, což jsem se rozhodně nedržel zkrátka, je třeba se pobavit o kvalitě chlazení. ROG Zephyrus G14 se během chvíle zahřál na 90 stupňů Celsia, ale ani po dvou hodinách intenzivní zátěže nevykazoval známky přehřívání. Na šasi jsem nenašel žádné body, které by mi byly na dotyk nepříjemné, což je obrovské plus oproti předchozím modelům. Měl jsem možnost na stůl dostat několik produktů od konkurence, které by ale laťku kvalitního chlazení sotva přeskočily.

Bezpečnost díky čtečce otisků prstů

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)

Ještě než se vrhneme na poslední záležitosti, dlužím vám krátkou zmínku o kvalitě klávesnice. Nízkoprofilové spínače s trochu vyšším odporem, než na jaký jsem zvyklý, dokážou obstojně posloužit i ke kancelářské práci, ale při dlouhodobém psaní se projevuje celková stísněnost jednotlivých písmen, což je takové menší negativum. Stejně tak jsem trochu mimo z kvality bodového podsvícení u celé řady Zephyrus, to ani teď nedokáže pokrýt celou plochu klávesnice. Výsledkem je tak prosvítání tam, kde byste to nečekali, a tma kolem jiných kláves. I když jsem z klávesnice, kterou všeobecně používám docela často, trochu zklamaný, náladu jsem si spravil při zkoušce baterie. ROG Zephyrus G14 vás dokáže na internetu při středním jasu udržet přes 13 hodin čistého času, což je údaj, který jistě vyvolá nejeden úsměv na rtu. Kdybyste neměli možnost svůj stroj nabíjet, klidně si pár hodin můžete zahrát a pak ještě dlouho do noci sledovat nejnovější apokalyptické scénáře a výmysly vašich takzvaných přátel na Facebooku, a můžete být v pohodě, protože jen tak náhle nezhasnete.

Obrovská výdrž baterie

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)

ROG Zephyrus G14 obstál skoro ve všech bodech mého testu. Když pominu lehce nepohodlnou a špatně podsvícenou klávesnici a nepřítomnost webkamery, je to jeden z nejvyváženějších čtrnáctipalcových herních notebooků na trhu, kterou vám svou konfigurací umožní hrát hry od starších po ty nejnovější, a to okořeněné obrovskou výdrží baterie, zabalené do kovového těla s pěkným designem.

Jeden z nejlepších čtrnáctipalcových notebooků na trhu

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)Za poskytnutí produktu na preview děkujeme společnosti Asus

Klik pro zvětšení (ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - recenze)


CGwillWin