hw
recenze
ADATA XPG Battleground XL Prime

ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze
ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze
10:20, 24.04.2021

Naposledy som vás tu ovlažoval mierne parodickou, minimálne čo do úvodu, recenziou na podložku pod myš o veľkosti posteľnej plachty pre manželov a dnes môžeme v danej téme pokračovať. Segment spomínaných podložiek totižto za ten dlhý čas ušiel poriadny kus cesty a od malých obdĺžnikov s fotografiou roztomilej mačičky sme sa od istého bodu presunuli k nekonečným variáciám použitých materiálov, rovnako pestrým rozmerom a, čo sa týka herného prostredia, toľko (ne)potrebnou implementáciou RGB svetielok. Z tohto receptu je upečený aj produkt firmy ADATA, o ktorom sa v nasledujúcom texte trochu porozprávame.

Žiadny softvér, len jedno tlačidlo

Klik pro zvětšení (ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze)

XPG Battleground XL Prime prichádza vo veľkosti 900 x 420 mm a s hrúbkou 4 mm. Ide teda o dostatočne veľkú plochu, ktorá vám na akomkoľvek stole vyčaruje slušné ihrisko s ideálnym priestorom pre klávesnicu, ako aj myš. Iste, sotva sa to dá spodobniť s vyššie spomínaným rozmerovým extrémom, ale v tomto prípade si treba uvedomiť, že nie každý má možnosť pracovať za stolom o veľkosti korby nákladiaku. Tak či onak, už po rozbalení tohto viac než štyridsať eurového herného hardvéru na vás vykukne malá plastová časť s odopínateľným pleteným USB káblom o veľkosti 1,8 metra. Ide súčasne o jedinú formu prepínania RGB linky, akú zastupuje klasická svetelná trubica pripevnená pomocou silonu o okraj podložky. Malým tlačidlom si môžete regulovať sedem farebných odtieňov, ako aj svetlo krátkym podržaním vypnúť - neexistuje tu žiadny špeciálny softvér na nastavovanie a na aktiváciu dvojzónového osvetlenia, to chce preštudovať priložený manuál.

Čo je to do pekla tá Cordura?!

Klik pro zvětšení (ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze)

Už teda viete, ako je to veľké a rovnako tak vám je určite jasné, že ak máte svoj herný kútik zladený do posledného detailu, táto konkrétna podložka vám ho vďaka svojmu osvetleniu pomôže ešte o kúsok viac vyšperkovať. Poďme sa preto presunúť k opisu materiálu, z ktorého je hlavná plocha vyrobená. Ide o materiál s názvom Cordura, s akým ste sa už určite stretli, aj keď by vo vás ono pomenovanie hneď nič zásadné neevokovalo. Jedná sa o špeciálnu polyamidovú tkaninu, kde gro výroby tkvie v upravovaní povrchu textílie pomocou teplého vzduchu. Výsledkom je pevný kus látky odolný voči ťahu a odolávajúci mechanickému poškodeniu v zmysle odierania a škrabancov. Musím povedať, že čo do testovania herných podložiek som sa s týmto materiálom stretol v malej veľkej premiére a určite sa mi zapáčila už uvedená celistvosť, avšak osobne by som dával prednosť štandardne používanej tkanine, ktorá sa oveľa lepšie čistí od bežných nánosov prachu a inej špiny. Dôvodom je skutočnosť, že Cordura výborne odpudzuje vodu.

Spodná strana je pogumovaná

Klik pro zvětšení (ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze)

Podložka vďaka pogumovaniu zo spodnej strany dokonalo drží na akomkoľvek stole a to aj cez fakt, že onen nie práve poddajný materiál sa ani po mesiaci testovania nedokázal vyrovnať s procesom vybalenia - v zrolovanom stave sa okraje jemne zahli a po rozložení sa bez dodatočnej záťaže už nedokázali dostať do roviny. To je však problém s najmenším stupňom dôležitosti. Oveľa podstatnejšie bolo ako sa počas hrania a pracovania bude s povrchom vyrovnávať moja zbierka myší (či už v tom čase súbežne testovaných, alebo vlastných miláčikov, ako napríklad Logitech G PRO X Superlight). V tomto smere som mal pocit zrkadlového efektu, čo do porovnávania s inými podložkami, keďže kvalitná eSport myš počas merania cez MouseTester vykazovala takmer identické krivky zrýchlenia ako pri SteelSeries QcK PRISM (áno, to je tá moja vreckovka pre slona), a preto sa tu nemáme ďalej o čom rozprávať. Nakoniec ide hlavne o preferencie platiaceho zákazníka, ktorý si hernú podložku pod myš vyberá na základe vlastných pocitov a nárokov na využitie v priestore.

Jasné odporúčania

Klik pro zvětšení (ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze)

Z môjho vlastného prieskumu súčasnej ponuky herných podložiek pod myš vyplýva, že voľba netradičného materiálu, akým Cordura v tomto smere rozhodne je, padla pri tvorbe ADATA XPG Battleground XL Prime na úrodnú pôdu. Dostatočne priestranný a cenovo dostupný pomocník s príjemným RGB osvetlením si nevyžaduje žiadne otravné regulovanie cez aplikácie a čo je vo finále to najdôležitejšie, podrží vás aj pri tých najnáročnejších online zápasoch, nech už dávate prednosť koncepčne rôznorodým softvérovým produkciám. Medzi menšie negatíva spadá horšie čistenie od prachu a nutnosť zaťažiť okraje, aby sa vám nenadnášali nad doskou stola.Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti XPG

Klik pro zvětšení (ADATA XPG Battleground XL Prime - recenze)


CGwillWin