hw
recenze
CZC Bastion GX650K: Dark Edition

CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze
CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze
09:29, 09.09.2021

Jak kdysi řekl Borat Margaret Sagdiyev: Mám křeslo a jsem králem svého hradu. Kdo by ještě před pár lety tušil, že podobnou filosofii přejmou miliony herních nadšenců a výrobci herních křesel se budou prát o každého z nich, vrhajíc po nich jednu novinku za druhou. židle, křeslo, pohovka, houpací síť, záchodová mísa nebo vana, ať už hrajete na čemkoliv, bývala doba, kdy to nebylo třeba specifikovat. Čas jde neúprosně dopředu a změn nastává víc, než kolikrát dokážeme vstřebat. Tak či tak je sekce herního nábytku docela sledovatelná, a ještě se z toho jde nezbláznit, navíc když k tomu účelu máte taky mně a moje recenze. A tak dnešní novinkou z kategorie dobrého sezení nejen pro hráče je…

Tron

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Českou společnost CZC máte asi spíš spojenou s elektronikou a PC hardwarem, ale před několika lety zařadila do nabídky i herní křesla, z nichž to poslední, které momentálně sjíždí z pásů jejich výroben, nese název Bastion 650. Aby to mělo nějaký ten komerční podtón, v případě Bastion GX650A se bavíme o limitované Dark edici, což je křeslo pro milovníky temných potahů. Jeden ze vzorků si našel cestu až ke mně do redakce a hned poté, co ji kurýr vykutálel ze své omlácené dodávky, jsem se jal do skládání. Za ty roky práce mi rukama prošlo už několik herních židlí (pokud vím, tak minimálně pět), a tak jsem se do nevelké krabice s logem výrobce pustil bez nějaké větší úcty. Zvuk ostří řezajícího lepenku se ztrácel v šumu kolemjedoucích aut a obsah balení se pomalu kupil u mých zimou roztřesených nohou. Celé křeslo v rozloženém stavu tvoří opěradlo a sedací část. Při skládání jsem si mohl ohmatat kovového pětinohého pavouka, na nějž se uchytí plastová kolečka, a porovnat jeho bytelnost s konkurencí. V tomto ohledu se Bastion nemá za co stydět, protože herní křesla musí unést masivní váhu nejen svých majitelů, ale taky jejich schopností, což u většiny z nich bez mrknutí oka udělá sto kilo a víc.

Nosnost až 160 Kg

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Toto konkrétní křeslo pojme naprosto bez problémů jedince o váze až 160 kilogramů. Ale jak se mi teda skládalo? Každá součástka je zvlášť zabalená a k dispozici je poměrně jasný návod a univerzální klíč na mechanické části. Skládání mi zabralo asi 40 minut i s přestávkou na pití, ale hlavně za to mohla skutečnost, že jsem se jako pravý alfa samec odmítl dívat na každý krok do návodu. A doplatil jsem na to, protože byť pro mé netrénované oko minimální, rozdíly mezi délkami jednotlivých komponent nebyly zanedbatelné. Větší jsem našrouboval tam, kam patřily menší, takže jsem hned v dalším kroku musel řešit vzniklé problémy. Spojovací materiál bych právě kvůli podobnosti různých součástek opatřil nějakým jasnějším odlišením. Vyhnul bych se tak třízení a pečlivému zkoumání všech jednotlivých šroubků. Vlastně úplně nejlepší je, když jsou už dané šroubky upevněné v místech, kam patří, připravené jen k dotažení. Tak jsem to zatím viděl pouze u židlí od HP, ale právě proto, že to bylo ojedinělé, to nikdy nepřestanu vychvalovat, dokud to nebude standard. Nicméně křeslo je složené a může přijít ta nejdůležitější část, tedy hodnocené pomocí zadnice, krku, zad, rukou a zejména zadnice.

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Velkou hvězdou nastavení a funkčnosti je takzvaný Lumbar Adjustor, což je kolečko na boku křesla, kterým regulujete tlak opěradla na vaši bederní část. To je velmi užitečné pro každého, kdo u her či kancelářské činnosti sedí celý den a chtěl by z křesla vstát, aniž by k tomu potřeboval asistenčního psa či tažného volka. Co se variability funkčnosti týče, na druhém místě jsou loketní opěrky s příjemnou karbonovou úpravou (což je samozřejmě jen na efekt). Ty se dají kroutit do všech směrů, ale po delší době mi přišlo, že plastové klouby se podřizují až podezřele jednoduše. Křeslo jako takové obsahuje dva polštáře s paměťovou pěnou, ten zádový není ke křeslu nijak uchycen. To mě zarazilo hodně, protože vlastně u všech ostatních recenzovaných křesel se výrobce snažil zajistit uživateli komfort tím, že co nejvíc omezí vlastní vůli polštáře právě uchycením k židli. CZC ho jen tak pohodili do prostoru možná právě kvůli té bederní podpoře, která by měla potřebu polštáře navíc prakticky úplně odstranit. Ostatní technické regulace spadají pod nutný standard. Herní trůn Bastion můžete pomocí příslušné páčky sklopit až na 165 stupňů, při přepnutí do houpacího módu vám vznikne provizorní postel. Až na jemné odchylky u loketních opěrek působí celá konstrukce bytelným dojmem a nemusíte se bát, že by to s vámi celé spadlo.

I pro široké zadky

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)

Materiál tu zastupuje látka se semišovou úpravou, která je podle výrobce ideální na dlouhodobou údržbu a čištění. Osobně jsem křeslo měl doma měsíc, během kterého tmavý odstín začal schytávat různé útoky mých stravovacích a jiných návyků, samozřejmě schválně kvůli recenzi. Na radu výrobce jsem se o vyčištění pokusil vlhčenými ubrousky. Tento způsob se ukázal jako nejvhodnější a musím tedy CZC dát za pravdu, protože pokud na sebe nepřevrátíte hrnec guláše nebo Sava, které by se prožralo až k pěnové výplni, řekl bych, že vám trůn vydrží lesklý a reprezentativní několik let. Líbí se mi také precizně našité logo, nejde o žádnou nálepku, kterou byste za pár dní odrbali. Stejně dobře vypadají i švy v nejkritičtějších místech jinak vzdušného potahu. Na sedací částí jsem sice objevil menší kaz v podobě nezastřihnuté niti, ale to jsem po několika dnech plánování napravil jedním precizním šmiknutím nůžek. To nejdůležitější a nejpodstatnější se spojuje s příjemným pocitem z dlouhodobého sezení. Záda i krk se mohly spolehnou na dostatečnou oporu, samotný zadek mě ani po několika hodinách sezení nechtěl opustit. Dobře víte, že ať už hrajete hry nebo píšete kvanta textu, jak dokáže zmizet celé odpoledne, a z toho důvodu mě nenapadá, proč bych vám jako společníka neměl doporučit taky Bastion.

Každý hráč potřebuje svůj trůn a Bastion je vhodnou volbouZa poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti CZC

Klik pro zvětšení (CZC Bastion GX650K: Dark Edition - recenze)


CGwillWin