Na scéne je prvá česká audio hra Důkaz 111

Na scéne je prvá česká audio hra Důkaz 111
10:32, 06.11.2020

Na piatkovú pohodu tu pre vás mám zaujímavý herný počin z lokálnych vôd a to konkrétne od spoločnosti Play by Ear. Ide o rýdzi audio projekt s názvom Důkaz 111, ktorý sa na scéne objavil prostredníctvom iOS a Andoridu. Ak si presne neviete pod kategóriou "audio hry" predstaviť nič konkrétne, tak by vám asi mohla pomôcť nasledujúca stručná charakteristika. Hráč má možnosť, len pomocou zvukov, sledovať zaujímavý kriminálny príbeh a na rozdiel od audio knihy, zároveň určovať vývoja deja samotného. Aby to celé malo patričnú hodnotu, hlasy do projektu obstarali ostrieľané herecké esá na čele s Bohdanem Tůmou, Norbertem Lichým a Terezou Hofovou. Viac detailov sa môžete dozvedieť prostredníctvom tlačovej správy nižšie ako aj priloženého traileru.

Nový herní zážitek nejen pro milovníky audioknih. Hra Důkaz 111 je unikátním počinem českého studia Play by Ears, které vytvořilo první interaktivní hru založenou pouze na zvuku. Hráči si ji mohou stáhnout na svůj mobil a v jejím průběhu sami rozhodovat o tom, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. Audiohru lze ovládat i se zavřenýma očima a nechat se tak naplno pohltit. Hlas hlavním hrdinům napínavé detektivky propůjčili známí čeští dabéři v čele s Terezou Hofovou, Norbertem Lichým či Bohdanem Tůmou.

Příběh hry vás přenese do 80. let USA, kde hlavní hrdinka Alice Wellsová, náčelnice městečka Fairfield, řeší záhadný anonymní telefonát, který ji zavede na nehostinný ostrov a do hotelu Harber Watch Inn. Tajuplná atmosféra a zvukové kulisy přicházející bouře jsou zpracovány na vysoké úrovni filmového zvuku. Hra využívá tzv. „binaurálního audia“, které je spojováno především s virtuální realitou a navozuje v posluchači pocit obklopení zvukem. Díky tomu se hráči naskýtá unikátní možnost být součástí vyšetřování, jako by skutečně byl na místě spolu s Alicí.

Interaktivní detektivka

Celý vývoj hry od prvního nápadu trval několik let. „První myšlenky na interaktivní audiohru přišly asi před šesti lety, kdy začaly být populární hry postavené na principu rozvětveného příběhu. Lákalo mě vytvořit něco podobného. Jelikož mám ke zvuku blízko, bylo poměrně jasné, jakým způsobem by mohl být příběh zpracovaný,“ vzpomíná na zrod myšlenky tvůrce celého konceptu Tomáš Oramus.

Klíčovým bodem byl pro autory silný příběh, který musel být původní. Nakonec zvítězil scénář v duchu noir detektivky, jehož autorem je Vladimír Mareček. Nejtěžší úlohou bylo vytvořit dokonale rozvětvený příběh, který bude poutavý a zároveň se v něm hráč bude dobře orientovat. „To bylo nejtěžší. Zatímco ve filmu hlavní postava nemusí komentovat, co dělá, v audio podobě se těmto slovům nelze vyhnout,“ upozorňuje Mareček a dodává: „Oproti filmu máte ale jinou výhodu. Zvuk vám dovoluje přesunout se na jakékoliv místo, v jakémkoliv čase, všechny použité zvuky si posluchač sám pro sebe převádí do obrazů. A ty obrazy jsou daleko krásnější a zajímavější než cokoliv, co byste mu kdy mohli ukázat na filmovém plátně.“

Hra má také režim pro nevidomé
Hlavní roli policejní náčelnice Alice Wellsové ztvárnila herečka Tereza Hofová, kterou zaujala interaktivita mysteriózního příběhu a filmové ozvučení. „Hraji policejní vyšetřovatelku. Ženu velmi uzavřenou, až odtažitou, která zprvu může působit až nepříjemně. Postupně ale zjišťujeme, že za jejím vystupováním se skrývá bolestné a nedořešené trauma, které se propojí s tajemným příběhem,“ prozrazuje Hofová. Při namlouvání své postavy se snažila vžít do nevidomých lidí, kteří vnímají svět pouze v audio-hmatové formě. „To bylo velmi inspirativní. Říkala jsem si, jak takový svět asi vypadá. Jak vypadá zbraň pro člověka, který si na ni sáhnul, ale nikdy ji neviděl, auto, ve kterém seděl, ale nikdy jej neřídil.“

Na nevidomé mysleli i autoři, základní verze hry proto nabízí režim pro nevidomé. Zástupci studia Play by Ears v čele s Tomášem Oramusem také aktivně spolupracují s organizací SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých). Audiohra Důkaz 111 je dostupná pro mobilní telefony se systémem Android a iOS. Demo verze je zdarma, celou hru si lze koupit za 99 Kč. Pro ty, kteří se nechtějí rozhodovat, kudy se příběh bude ubírat, vyjde Důkaz 111 také jako audiokniha, pro niž tvůrci zvolí linku příběhu sami.

Důkaz 111 pro Android

Důkaz 111 pro iOS


DALŠÍ

CGwillWin