hw
recenze
Lenovo Legion 7i

Lenovo Legion 7i - recenze
Lenovo Legion 7i - recenze
12:00, 03.11.2020

Hned v úvodu recenze se přiznám, že na žebříčku mnou preferovaných výrobců herních notebooků byste Lenovo hledali marně. Přední příčky jsou rezervované pro mimozemsky vypadající stroje cenově odpovídající zánovnímu osobnímu automobilu, a ani ty další nejsou červenobílým logem zahlceny. Po příchodu Legion 7 však budu muset své stanovisko přehodnotit, protože ve mně zažehl silné sympatie už na první dojem. Ne nadarmo se říká, že se dá jíst i očima, a i při výběru domácích přístrojů platí, že jsme vzhledem ovlivněni víc, než je prakticky nutné. Pastvou pro oči je v tomto případě stylový design spojený s gaming standardy. Legion 7 vypadá překrásně a vzduch naplní silná chemie a láska ještě předtím, než z něj sloupnete ochranný plast.

Šarmantní svalovec

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Stačí jeden detail, který srazí na kolena veškeré představy o tom, jak by měl v současné době notebook vypadat. Přes rok starý předchůdce Lenovo Y740 po sobě zanechal odkaz v podobě originálního ohybu obrazovky asi centimetr od zadní hrany, díky čemuž máte praktické vstupy přímo do zařízen při ruce. Uprostřed hrany je takzvaná silná pětka – HDMI, mini display, Lan, USB a vstup pro adaptér. To vše skryté za obrazovkou a logisticky nejpřístupnější, ať už stroj používáte kdekoliv. 90% těla pokrývá hliník, zbytek obvodové části se musel spokojit s plastem. Kvůli tomu váha překonala dva kilogramy, ale vzhledem k tomu, že jde o gaming zařízení, je to v naprostém pořádku. Design jako takový se snaží dosáhnout jistého byznys měřítka, takže si na druhou stranu dovedu Legion 7 představit v rukou nemilosrdného obchoďáka se srdcem pravého hráče. Krásně vyřešený RGB obvod kolem stroje vám přinese jásavé reakce okolí, po jednom pohlazení klávesnice diskotéka hned končí a můžete jít na věc. Z herního nástroje se lusknutím prstu stane kancelářský dravec s pozoruhodným výkonem – verze, kterou jsem testoval, je Core i7 s Geforce RTX 2070Max-Q.

K otevření stačí jedna ruka

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Ďábel je v detailech, kterých je Legion 7 plný, protože v tomto případě je opravdu proč si věřit. Lenovo jej vyvinulo v několika verzích, ale ani ta nejslabší si nezaslouží žádný posměch. Zůstanu u detailů. Spoj mezi patnáctipalcovým IPS panelem a samotným tělem tvoří tenká stříbrná trubice uchycená za dva panty, oba označené zmenšeným logem Legie. Možná je to pro vás blbost, o které není potřeba mluvit, ale takových náznaků je na kovové šasi Legion 7 víc a společnými silami tvoří mnou tak opěvovaný design. Stejně hezky vyřešené logo najdete RGB podsvícené na horní straně notebooku, což je ve srovnání s konkurencí jedno z nejlepších provedení. Dokud jsem u rozdávání pochval za design tohoto díla, chci se zaměřit ještě na jeden pro mě důležitý aspekt. Klávesnice obsahuje i numerickou část a je celá podsvícená, i když se nejedná o takzvanou rumunskou diskotéku, jak tomu rád říkám. Neutrální barva podpoří ať vaše hraní her, nebo práci v přítmí. Zprvu jsem si na poměrně malé prostory mezi jednotlivými klávesami musel dost zvykat, ale to je u přechodů mezi hardwarem normální. Mysli nějakou dobu trvalo, než přepsala své programování z předchozího typu kláves na nový, ale po pár chybách si zvykla bez problémů. Při hraní je rychlost reakce spínačů nadstandardní, ale pokud si doma žádáte eSport čísla, budete se muset uchýlit k adekvátnímu externímu vybavení.

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Výrazné úpravy se oproti staršímu modelu Y740 dočkalo také chlazení. Spodní strana zařízení je skoro do půlky dírkovaná a celá z hliníku. O přívod studeného vzduchu a vypuzení odpadu se stará celkem pět otvorů (také v zadních a bočních hranách), z nichž čtyři slouží na odvod tepla. Při vysoké zátěži je zvuk odvětrávání patrný a pokud nemáte sluchátka (3,5mm jack je na ně vždy připraven), hluku si všimnete poměrně brzy. Není to nijak moc rušivé, takže na vás třeba v kavárně nezavolají ochranku, ale faktem zůstává, že chlazení jako takové je uspokojivé a ani při dlouhodobé hraní něčeho náročnějšího (recenzi jsem tvořil v pauzách od hraní Microsoft Flight Simulator 2020, Iron Harvest a Wasteland 3) a vůbec nebylo potřeba volat hasiče. Teplo se nejvíce nakumulovalo vespod a u zadní hrany, kterou designéři efektivně ukryli za otevřený panel s antireflexním povrchem.

4K se nekoná

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Legion 7 se vyrábí ve dvou variantách. Obě ISP možnosti jsou na základě Full HD, jednou 144 Hz, podruhé vyšších 240 Hz. Nemusím vysvětlovat, proč jsou obě obrazovky ve vysokém nadstandardu, který sotva naplno využijete pro hraní, natož kancelářskou činnost. U úhlopříčky 15,6 lance není absence 4K problém, konkrétní panel má navíc výborné pozorovací úhly a stejně uspokojivou prezentaci barev. Legion 7 ale nemá sloužit pro tvorbu grafiky na profesionální úrovni, což je vám taky jistě jasné. Primárním cílem jsou herní nadšenci, které jistě potěší vysoký jas a zanedbatelná odezva. Ne tak zajímavý je zvuk, který sice není žádný horor, ale rozhodně nezboří stereotypy zažité o vestavěných reproduktorech. Ale nahlas to hrát umí.

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Bez hraní a nastaveným průměrným jasem obrazovky jsem se dostal na výdrž baterie kolem sedmi hodin, stroj jsem v té době využíval k prohlížení internetu a slušných videí na něm obsažených. Při plné zátěží, tedy hraní náročné hry, se baterie vybije po zhruba poloviční době, i když zde hrají roli další faktory, kvůli kterým byste měli co nejrychleji zapojit akumulátor. Spolehlivost kombinace Core i7 a Geforce RTX 2070 Max-Q obstála i při hraní lepších titulů a když zohledním cenu tohoto stroje, je tento výkon nekompromisně ospravedlněn. Zatím asi tipujete, že si díky superlativům, kterými Lenovo Legion 7 častuju, vyslouží maximální možné hodnocení. Zatím jsem totiž nezmínil nic negativního, ale to se v následujícím odstavci změní.

Klik pro zvětšení (Lenovo Legion 7i - recenze)

Největší překážkou je totiž nulová bezpečnost, která je dnes velmi důležitá. Cením si pokrytí požadavků spotřebitelů bojících se, že je vestavěnou webkamerou někdo 24/7 sleduje, nicméně letmým pohybem prstu můžete všem reklamním a FBI agentům překazit celovečerní zábavu. Osobně bych uvítal snímač otisků prstů, nebo alespoň odemčení pomocí tváře. Ničeho se však nedočkáte. Chybí zde vstup pro paměťové karty, který možná výrobci notebooků pomalu a systematicky vyhlazují, ale pro mě je to pořád důležitá a často využívaní součást stroje. Na nabídku ostatních portů a připojení si stěžovat nemohu. Je tu dokonce i mini display port a 2x USB-C 3,2 Gen (Thunderbolt 3) a tři USB-A (3,2 Gen 1 a 3,2 Gen 2). Nastrkat do něj můžete, co vám přijde pod ruku, ale nulová bezpečnost a uživatelská jistota se tím nahradit nedají.CGwillWin