recenze
Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze
Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze
12:00, 29.10.2020

Niektoré hry, viac či menej kopírujú svoje úspešné predlohy. Niektoré to robia úspešne a niektoré povedzme, že menej. Oceanhorn je jeden, z práve takýchto titulov, ktoré sa nesnažia úplne hľadať originalitu ale snažia sa inšpirovať už v existujúcich svetoch a obrovského rybníka zvaného videoherný priemysel.

Klik pro zvětšení (Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze)

No a čím, že sa to teda inšpiroval Oceanhorn? Sami vývojári zo štúdia Cornfox & Bros. sa netaja tým, že sú veľkými fanúšikmi obrovskej a veľmi populárnej značky japonského Nintenda. Samozrejme, že sa nebavíme o ničom inom ako o Zelde. Prvý diel titulu Oceanhorn čerpal inšpiráciu v starších hrách od značky Zelda a inšpiroval sa pomerne úspešne. Mali sme možnosť zahrať si príjemnú hru s akousi zvláštnou príchuťou Zeldy a na každom kroku sme sa stretávali s podobnými hernými mechanikami, dokonca aj hlavný hrdina sa tak nejak až moc ponáša na Linka. No a čo pokračovanie? Oceanhorn 2 je samozrejme hlavnou témou tohto článku a preto sa vrhnime priamo na neho.Druhý diel sa nechal inšpirovať posledným dobrodružstvom Linka (Zelda: Breath of Wild) a je to na prvý pohľad poznať. Hrdina opäť znova, ako by jeho a Linka mala jedna mať, svet na prvý pohľad farebný a veľmi pestrý ale o poznanie korydorovejší, ako v predlohe. Samozrejme hneď od prvého pohľadu je vidno, že produkčné hodnoty Oceanhoru nedosahujú takej kvality, ako v prípade predlohy, každopádne porovnávať tieto dva tituly, ako dva rovnocenné celky nie je cieľom tejto recenzie.

Ako sa teda hrá Oceanhorn 2? Pravdu povediac sa jedná o pomerne zábavný kus. Hra ponúka príjemné prostredie s mnohými enviromentálnymi hádankami, veľkým množstvom vedľajších aktivít v podobe dobrovoľných dungeonov prípadne ak ste takzvaný "treasurehunter" určite vás poteší možnosť hľadania truhiel, ktoré mnohokrát súvisia práve už so zmieňovanými enviromentálnymi hádankami.

Klik pro zvětšení (Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze)

Graficky sa nejedná na konzolu Nintendo Switch o žiadne "béčko". V handheld móde sa skutočne jedná o to lepšie čo som na konzole Switch videl a určite ani neurazí TV mód, na ktorom je poznať nižšie rozlíšenie ale v žiadnom prípade by som tomu nepripisoval nejaké zásadné negatívne body.

Medzi podarenejšie prvky hry rozhodne patrí súboj s bossmi, ktorí sú nápaditý, mnohokrát veľký a celkovo všetko pôsobí tak nejak epicky aj na takýto relatívne menší titul. Ak by sme sa chceli viac baviť o hernom svete, tak sa jedná o veľký ostrov, ktorý ponúka neprepojené časti do ktorých sa dá dostať len za pomocou vašej lode, ktorej ovládanie taktiež preberiete a zase vám ponúkne možnosť bádať a objavovať krásne scenérie, ktoré tento titul ponúka, v tejto oblasti by som sa nebál povedať, že sa jedná o skutočne najsilnejší prvok hry.

Naopak, kde budem musieť siahnuť negatívne do hodnotenia je chaotická navigácia k cieľu, nedotiahnutý quest book, ktorý obsahuje len akúsi formu logu, bojový systém určite nepatrý medzi tie čo by som zaradil do kategórie podarenejšie a čo vnímam, ako najzásadnejší problém tejto hry je samotný pocit z toho, že vás hra dostatočne neodmeňuje za prieskum, čo ma moc mrzelo. Tento posledný nedostatok vo mne osobne vyvolal akúsi nechuť v hre pokračovať, na druhú stranu som bol zvedavý, ako sa bude vyvíjať príbeh a taktiež som sa tešil na nové miesta, ktoré herný svet ponúka.

Ak by som mal rozvinúť ešte ďalšie vyššie zmienené nedostatky zameral by som sa hlavne na bojový systém, ktorý je jednoducho povedaný - nezaujímavý. Bavíme sa viac menej len o stláčaní akčného tlačítka pre útok, ktorý sa dá použiť taktiež ako forma akéhosi charge útoku po podržaní akčného tlačítka, avšak problém je, že tento charge attak spustí akúsi preddefinovanú sériu úderov, ktoré v 90% ani nezasiahnu požadovaný cieľ.

Klik pro zvětšení (Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze)

Mimo tieto nedostatky sa jedná o slušnú akčnú hru s pekným svetom, zaujímavými postavami a príjemným avšak jednoduchým príbehom. Na druhú stranu, cena hry nekonkuruje AAA titulom a pohybuje sa v nižšej hladine a to je rozhodne príjemné. Ak ste fanúšikom prvého dielu a tak nejak sa neviete dočkať pokračovania Zeldy, tento titul by vás mohol na chvíľku zabaviť.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Cornfox & Bros.

Klik pro zvětšení (Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch Lite

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Oceanhorn 2 odporúčam všetkým nedočkavcom, ktorí čakajú na novú Zeldu, no a v prípade, že ste Zeldu nikdy nehrali práve tento titul môže vašu chuť odštartovať.

CGwillWin