recenze
Marvel Champions: Vzestup Red Skulla

Marvel Champions: Vzestup Red Skulla
Marvel Champions: Vzestup Red Skulla
12:00, 27.09.2020

První velké české rozšíření ke hře Marvel Champions, kterou jsme u nás hodnotili velmi pozitivně, ukazuje, že tvůrci LCG Pána prstenů, tedy nejlepší stolní hry v dějinách lidstva, berou inspiraci právě tady. Přišli totiž s kampaňovým systémem, kdy vlastně celé rozšíření dává dohromady jeden souvislý příběh. Díky tomu se může jedno střetnutí protáhnout na pět a s sebou to přináší ještě intenzivnější zážitek, po jehož ukončení vám před očima doslova pojedou titulky.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Nové přírůstky

98 z devětadevadesátkového hodnocení získalo toto rozšíření za mého fanouškovského ducha díky tomu, že do hry přibyl můj nejoblíbenější Marvel hrdina Hawkeye. Takzvaný Hokáj je vyzbrojen svým věrným lukem, který si můžete kdykoliv najít v balíčku, jste-li v podobě alter ega. Pro toulec a šípy už však budete muset trochu zadoufat. Pokud znáte základní hru, přirovnal bych ho k Black Pantherovi, protože mu chvilku trvá, než se rozjede a nasyslí potřebné šípy a spojence, ale není na nich tak závislý jako třeba Iron man, který prvních 5 kol nedělá vůbec nic.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Druhým hráčským přírůstkem je Spider-Woman aka Jessica Drewová, která do hry jako první přináší duální specializaci, protože si do svého balíčku může vybrat karty ze dvou rolí, ale od každého aspektu musíte mít stejný počet. Tím je o něco náročnější a ne moc vhodná pro začínající hráče, kteří ještě nemají všechny role zvládnuté a jenom si balíček sestavit by jim trvalo hodinu. Pro ostřílené mazáky je to ale volba solidní se spoustou variability, která se neztratí, jakmile se trochu napakujete kartami. Když máte jenom základní hru a toto rozšíření, může se stát, že se o pár karet pohádáte, zejména těch spojeneckých, kterých je po jedné kopii a zatím jich není tolik, aby si každý mohl do sytosti vybrat.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Hawkeye i Spider Woman jsou solidní přírůstky do hrdinské rodinky, přináší dost nových mechanik (toulec šípů, duální role) a je zábava hrát za každého z nich

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Oba noví hrdinové jsou dobře vyvážení a zapadají k ostatním, byť musíte dávat pozor na unikátnost karet - tedy že když někdo má Hawkeye hrdinu, nemůže ho jiný mít jako spojence. Nicméně máte-li Hawkeye Clinta Bartona a ve spojencích Hawkeye Kate Bishopovou, není to problém, protože jsou to dvě rozdílné postavy. Karty, protože se jedná o dobrodružství Avengers, jsou orientované na tento archetyp, ale zatím není karetní pool jinde, než ve vedení, abyste se na ně mohli nějak specializovat. Nicméně už teď se vám může podařit, že Vision sebere 16 hrozeb z plánu v jednom kole. A ještě se mu vysměje. Ale od toho jsou pak těžší sady a karty padouchů, abyste nemohli tak úplně dominovat.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Konečně kampaň

Jeden z nejlepších zážitků z předchůdce Champions, LotR: LCG, pro nás je procházet příběhovou kampaň, kde se svými hrdiny procházíte dějem filmů, ať už klasického Pána prstenů nebo Hobita. Díky Vzestupu Red Skulla se stejná věc dostává i k Marvel Champions, a musím říct, že bylo na čase. Jestli doteď každý ze scénářů, ať už ze základní hry či těch volně přikoupitelných, působil jako díl pěkného seriálu, tahle kampaň už je epický film v plné své kráse. Postupně se probijete přes všechny Red Skullovy nohsledy, ale to ani zdaleka neznamená, že to budete mít jednoduché. Obzvlášť, když budete hrát třeba v jednom až dvou lidech, kdy nemůžete obsáhnout všechny dostupné role nebo hrdiny. V rámci kampaně totiž nemůžete hrdiny střídat, takže když si vezmete dva útočníky s agresí a vedením, může se stát, že vás někdo prostě přeplánuje. Naštěstí je možné mezi scénáři měnit alespoň role, což přizpůsobení jednotlivým padouchům dost zjednodušuje. Můžete hrát také pokročilou kampaň, což znamená, že vám budou zůstávat životy mezi jednotlivými scénáři, ale zatím není způsob, jak mezi scénáři nemíchat své balíčky ani vyložené karty (tedy jet opravdu v jednom kuse), pak by hra byla moc jednoduchá, i když dáte padouchovi verzi II a III. Po vítězství v každém scénáři máte možnost vybrat si kampaní určenou a zpravidla hodně silnou kartu, kterou jednoduše přidáte do svého balíčku. V případě pokročilé kampaně můžete získávat dobré i špatné karty podle toho, jak dobře se vám podařilo scénář splnit.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)

Hodnocení

Vzestup Red Skulla je perfektní rozšíření, kampaň je neuvěřitelně zajímavá, dává smysl a nevidím důvod, proč byste ji neměli dohrát v jednom kuse. Cenově si pochopitelně připlatíte za značku, ale jestli vás bavila základní hra, tohle rozšíření si dovolím označit za nutnost. A nejen proto, že je tady Hawkeye (ale hlavně proto, je nejlepší). Znovuhratelnost je velká už jenom díky tomu, že teď už máte spolu se základní verzí šest hrdinů a plno dalších karet rolí, že se můžete celkem dobře (byť ještě ne ideálně) specializovat na různé z nich. Jediná škoda je, že v tomto rozšíření nejsou žádné karty obrany, což vás dřív nebo později bude nutit do přikoupení dalších balíčků, které už ale nejsou - a spousta z nich ani nebude - lokalizované česky.

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Marvel Champions: Vzestup Red Skulla)


SUPER
99%
CZECHGAMER
Přesně tak má rozšíření vypadat. Skvělý příběh, tuna novinek a kampaňový zážitek jako málokde. Kdyby tam bylo pár karet obrany navíc, plná palba.

CGwillWin