recenze
DIRT 5

DIRT 5 - recenze
DIRT 5 - recenze
09:00, 05.11.2020

U dnešní recenze by měli zpozornět všichni fanoušci rallye závodění, jelikož si na paškál vezmeme nejnovější titul z dílny legendárních Codemasters. Ti se rozhodli pokračovat v sérii DIRT, a konkrétně díl s číslovkou 5 právě nyní přijíždí na naše obrazovky. Se hrou jsem v posledních dnech strávil pěknou porci hodin a myslím si, že jsem tak schopen poskytnout vám spoustu informací o tom, jak se tento kousek povedl a jestli vůbec stojí za vaše povšimnutí, případně rovnou investici těžce vydřených korunek z vašich peněženek. Tak, jedeme!

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Vážná simulace?

Celá videoherní série DIRT si za poslední léta prošla pořádným vývojem a zatímco v některých případech jsme se dočkali vážněji pojatých rallye dílů, u některých to zase s takovou jistotou tvrdit nešlo a bylo tak jasné, že pakliže se chtějí autoři vrátit na výsluní, musí vytvořit pořádně zábavnou hru. A to se jim, troufám se již takto na začátku říci, podařilo a díky jejich píli se dnes můžeme posadit do jednoho z mnoha závodních speciálů, kterým terén není rozhodně cizí a začít si tu naši jízdu pořádně užívat. Ihned od samotného začátku jste zavaleni spoustou barviček, což by mohlo evokovat zacílení hry na nižší věkovou kategorii, nicméně tomu tak až tak docela ve finále není. Samozřejmě, i kdyby bylo, stále se jedná o rallye a v něm musíte čas od času prokázat nějaké ty řidičské schopnosti, jelikož s jízdou od svodidel ke svodidlům se běžně daleko nedostanete, nemám pravdu? Stejně tak je tomu tedy i v DIRT 5, který pojímá celou vaši závodní kariéru jako jeden velký festival doprovázený komentáři Troye Bakera a Nolana Northa, přičemž postup je v podstatě zpracován klasickým způsobem neustálého odemykání nových a nových závodů, které spadají do několika kategorií a samozřejmě jdou vždy jezdit pouze s danou kategorií vozidel.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Jak jezdit?

Jakmile hru poprvé spustíte, jste velmi záhy, po provedení základních nastavení profilu, vrženi do úvodního závodu, ve kterém hraje hlavní roli Škoda Fabia. Po absolvování tohoto testu se vám posléze odemkne hlavní nabídka hry, odkud se již můžete vydat vámi požadovaným směrem. Ty jsou v podstatě tři. Jednak je tu k dispozici již zmíněná kariéra, které sekunduje arkáda a multiplayerový online režim. Kromě těchto avizovaných je v DIRT 5 dostupný i lokální multiplayer, takže jak rychlý závod, tak i jakýkoliv v kariéře, si můžete zajezdit ve split-screenu až pro čtyři hráče, což je rozhodně fajn. Už i během tutoriálového závodu lze odtušit, jak na tom vlastně hra je, co se fyziky a ovládání týče. Ano, už od prvních ujetých metrů nemusíte být odborníkem na závodní simulace, abyste bez problémů poznali, že se jedná o (semi-)arkádové zpracování, což značně usnadní přístupnost i pro začínající hráče. Je tedy pravdou, že všichni, kdo vyhlíží jakkoli precizní simulaci, by mohli být novým počinem od Codies lehce zklamáni. Na druhou stranu je vše solidně odladěno, ovládací prvky reagují na první dobrou bez jakéhokoliv prodlení a celkový dojem z jízdy je tak velmi dobrý. Ano, ze zvědavosti jsem vyzkoušel i jeden ze základních modelů volantů, zdali mě zážitek při hraní na této periferii vystřelí do ještě vyšších výšin nadšení, nicméně vězte, že i když budete hrát pouze na gamepadu, rozhodně neuděláte chybu. Ano, ono točit volantem je větší zábava, nicméně na moje závodní výsledky tento způsob ovládání neměl žádný vliv a je vidět, že vývojáři skutečně cílili na masy hráčů, kteří ve všech případech disponují právě gamepady.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

A hlavně kde?

Co se jízdních vlastností jako takových týče, i v této oblasti je možnost úpravy jednotlivých nastavení, nicméně pěkně si zajezdíte i s defaultními hodnotami. Tím se pomalu dostáváme k povrchům, po kterých se se svým čtyřkolovým miláčkem budete prohánět. Samozřejmě, pohybujeme se v rallye sféře, takže na nějaké dálnice můžete rychle zapomenout. Namísto nich se však můžete těšit na celkem devět světových lokací, přičemž těšit se můžete jak na ledové a zasněžené tratě v Norsku, pouštní etapy v Maroku, blátivé dobrodružství v Řecku a mnoho dalšího. Povrch jako takový má samozřejmě také vliv na vaši jízdu a není tomu tedy tak, že byste jeli neustále po tom stejném, akorát v jiném barevném provedení. Hodně jsem si tyto rozdíly a slušně zpracované chování vozu užíval kupříkladu při nájezdech na asfalt z blátivé lesní cesty či v případě nepálských tratí přejezdy z ledu na sníh, kdy bylo potřeba reagovat na změnu chování smyku.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Fabia v garáži nestačí

Když už jsem nastínil nabídku herních režimů, tak pravděpodobně nejvíce času strávíte v kariéře, která je obsahem slušně nabitá. Ve hře je v současné době k dispozici přes sedmdesát tratí, kterými budete proplouvat v různých typech závodů. Předně tu máme Ultra Cross, který představuje klasické okruhové terénní závody, ježděné zpravidla na tři kola. Okruhy v tomto režimu nejsou vystavěny nikterak zákeřně a velice pravděpodobně si jejich specifika rychle zapamatujete. Dalším typem je Rally Raid, kdy je vaším cílem pokořit trať vytyčenou terénem a zdárně dorazit do cíle. V Land Rush si zase zopakujete základy z Ultra Crossu, nicméně náročnost tratí je v tomto případě o něco těžší. Z ostatních tu máme poté Stampede, Ice Breaker, Sprint, Path Finder a nechybí ani navrátivší se Gymkhana, která prověří vaše kaskadérské schopnosti. V nich si do sytosti užijete technických pasáží i situací, na které při běžném závodění nenarazíte. Neustále jste tak v rámci kariéry v napětí, co po vás bude vyžadovat další závod a zdali se vám jej podaří napoprvé ideálně zajet.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Výzvy a bonusy

Kariéra je posléze ještě do kapitol, takže v momentě dokončení jedné z nich na vás čeká jakýsi milník v podobě série speciálních výzev. Kromě hlavních úkolů v závodech, jako je například dojet z bodu A do bodu B, jsou k dispozici během každého závodu i tři bonusové, které se pokaždé střídají a díky jejich plnění si můžete přijít k dalším odměnám v podobě herní měny, kosmetických doplňků apod. V jejich rámci je kupříkladu potřeba během deseti vteřin předjet daný počet závodníků, odřít někomu lak (i v kombinaci se skokem) nebo dosáhnout a udržet požadovanou minimální rychlost. Tyto výzvy nebývají zpravidla nikterak složité k provedení a hratelnost opět o něco více zpestřují. Karierní postup navíc ještě umocňují smlouvy se sponzory, kteří neváhají „pustit chlup“ při úspěšné reprezentaci vlastních barev. Stejně jako v případě vozového parku se ani zde nejedná o smyšlené společnosti, takže například budete moci na svou stranu získat firmu Michelin, AMD či Sparco. Abychom nezůstali nic dlužno ani automobilkám, tak si ve hře budete moci zajezdit s Citroëny, Peugeoty, již avizovanou Škodou Fabia, Chevrolety, Lotusy či Audi, které doplňují další méně známí výrobci. Čeká tak na vás početný vozový park bugin, klasických speciálů či nemotorných offroadů, ze kterých bude radost vybírat.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Rychlovka, editor, to vše tu je

Kromě hutné kariéry je pak k dispozici i již zmíněný arkádový mód, do kterého se lze vrhnout buď v rámci rychlého závodu nebo boje s časem a jak jsem již nastínil, jedná se o ideální místo pro gaučový multiplayer. Komu by ani toto nestačilo, může navštívit režim Playgrounds. V něm se vyřádí jak kovaní závodníci, tak i kreativně založení jedinci, jelikož se nejedná o nic jiného než editor tratí, který překypuje možnostmi, jak své tratě vyšperkovat a nechybí ani možnost své výtvory poté nasdílet do celého světa. Klasický online multiplayer jsem poté neměl možnost vyzkoušet, jelikož v době testování nebyl k dispozici žádný hráč ani lobby, ve kterém bych mohl hru více hráčů vyzkoušet. Každopádně po proklikání menu tohoto módu mohu konstatovat, že lze závodit klasickým způsobem nebo se s ostatními hráči pustit do párty režimu, zaměřeném především na drobnější technické či kaskasdérské disciplíny.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Oku lahodí, ale...

Co by to pak bylo za recenzi, kdybychom se nepodívali blíže na technický stav a zpracování? Inu, vězte, že co do grafické stránky, odvedli autoři solidní práci, přičemž přináší i možnost volby mezi režimem vyšší kvality a na druhé straně výkonu. V prvně zmiňovaném se snímkovací frekvence drží na skálopevných 30 FPS, přičemž u druhého je tato frekvence navýšena na 60 na úkor osekání některých grafických prvků. Samozřejmě jsem se nadšeně vrhnul do porovnávání těchto dvou nastavení a závěrem musím konstatovat, že jsem skončil u 60 FPS i vzhledem ke skutečnosti, že auto alespoň dle mého o poznání lépe reaguje a celkový pocit z dynamiky jízdy je zkrátka lepší. Mám však k němu jednu výtku, která ač nemá příliš vliv na samotnou jízdu, celkový zážitek lehce kazí a byla k vidění již na pár videích, které unikly z nového slabšího Xboxu. Ano, touto nepříjemností je jemné trhání obrazu, na které hra při 60 FPS trpí především v horní polovině obrazovky, kde se po většinu času nachází obloha. Nezbývá než doufat, že tyto „efekty“ vymizí s příchodem nových konzolí, na které budete moci bezplatně upgradovat, pakliže pořídíte DIRT 5 již nyní. Jinak grafické stránce nemám v podstatě co vytknout. Jak jednotlivé povrchy, tak například i efekty počasí a samozřejmě samotných vozů jsou vyvedeny do detailů a celkový dojem tak ve mně tato oblast zanechala velmi pozitivní dojmy. Nechybí ani fotorežim, ve kterém lze také utopit desítky minut díky všemožnému nastavování, rozostření, úhlu záběru a dalších vychytávek. Tento nástroj mi mimo jiné posloužil i pro vytvoření hlavního obrázku této recenze, a to jsem se ani nikterak zvláště nemusel snažit.

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Zvuky a bugy

Zvukové efekty, ať už motorů či fandících diváků jsou také kvalitní a to vše dotváří vydařený podkresový nářez, udržující vaši koncentraci na maximu. Co mě ovšem lehce rozladilo a doufám, že autoři napraví, je skutečnost, že po zhruba 6gigovém patchi, aktualizujícím hru na verzi 1.03 došlo k dosti nepříjemné situaci a veškerý můj dosažený postup se odporoučel do věčných lovišť. Jak jsem posléze zjistil, nejsem nyní v této situaci sám a spolu s dalšími kolegy z ostatních redakcí jsme se rozhodli bombardovat podporu vývojářů hlášeními tohoto problému. Tak snad se blýskne na lepší časy a má úroveň hrubě přesahující třetí desítku se vrátí tam, kam patří. Na druhou stranu se jedná o stav hry určené pro recenzentské účely, a tak nezbývá než doufat, že stejný problém nepostihne někdy v budoucnu regulérní hráče. I z tohoto důvodu jsem se nakonec rozhodl nepromítnout tento "bug" po pečlivém zvážení do výsledného hodnocení. Nebo, že by se jednalo o opatření, abych nebyl v onlinu nyní již moc nabušený, moje káry nebyly o hodně více nazdobené a neměl natřískanou garáž vozidly? :) Kdož ví, každopádně arkádověji laděný DIRT 5 musím rozhodně pochválit, protože mě stále baví jednotlivé závody odjíždět a prozatím nevidím mnoho důvodů, které by mě od této bohulibé aktivity odradily.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (DIRT 5 - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Ceny hry DIRT 5 srovnáte na Zboží.cz.

Parádní odlehčené závody, které si užije každý fanoušek arkádového motorsportu.
VÍCE K TÉMATU: Dirt 5
DALŠÍ

CGwillWin