recenze
NHL 21

NHL 21 - recenze
NHL 21 - recenze
07:00, 27.10.2020

V dnešní recenzi se vydáme na led. Jak si již z tohoto tvrzení pravděpodobně správně odvodíte, řeč nebude o ničem jiném než nejnovějším přírůstku do série NHL, kterou nám každoročně již pár dekád servíruje herní gigant Electronic Arts. Jelikož se jedná o sportovní záležitost, která neustále chrlí nové a nové ročníky, jejich recenzování nebývá z těch jednodušších, nicméně pojďme se na to tedy vrhnout a pokusit se odpovědět na otázku, zdali se letos hokej vyplatí pořídit a NHL 21 si zaslouží vaši pozornost, ať již jste v roli majitele všech předchozích dílů nebo nováčkem v sérii.

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Ročník vs. vir

Letošní sezóna, resp. celý rok, příliš nepřály všem myslitelným sportům a problémy spojené s koronakrizí se nevyhnuly ani hokeji, kdy v NHL došlo ke značnému posunu plánovaných zápasů. Nicméně, nakonec vše dobře dopadlo, sezóna se dohrála a i my se tak můžeme nyní opět v domácím prostředí pustit do soubojů na ledových plochách. A již na začátku zmíním, že ač tituly NHL jsou většinou propírány z dobře známých důvodů, jako jsou nedostatečně zapracované inovace stran hratelnosti, grafiky či ostatních "nových" prvků, letos se zdá, že se blýsklo na lepší časy a i když revolučními novinkami NHL 21 rozhodně nepřetéká, vypadá to, že autoři zamířili správnou cestou, na jejímž konci by měl být ten kýžený zábavný hokej. A to se, troufám říci, skutečně podařilo, takže by v letošním roce mohli být všichni spokojeni, nebo ne?

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Jak jinak než profík

Stejně jako při recenzování fotbalového bratříčka FIFA 21, i zde jsem napoprvé neomylně zamířil, po absolvování několika tréninků na osahání, do režimu Be a Pro. A po mnoha hodinách strávených v tomto módu musím říct, že ať už mě do něj vedla intuice či šťastná náhoda, udělat lépe jsem asi nemohl. Režim profíka totiž prošel od loňska patrně nejrazantnějšími změnami a úpravami a stala se z něj naprosto komplexní záležitost uvnitř celého ekosystému hry. Původní varianta byla v podstatě od píky překopána, přičemž hlavní znaky samozřejmě nese dál. Opět je tedy přítomna tvorba hráče, volba týmu apod., avšak ostatní věci skutečně prokoukly a můžete se pomalu ale jistě začít těšit. Na samotném začátku si zvolíte místo startu vaší kariéry, přičemž máte k dispozici jak týmy z Evropy, tak i ty menší z Kanady, které okupují příčky nižších soutěží. Vaším prvotním cílem tak není nic menšího, než se probojovat do draftu NHL a pokusit se pro sebe urvat místo v některém z vašich oblíbených klubů. Jedná se v podstatě o jakýsi příběhový vstup do samotného hraní, kterému nechybí řada předělových scén, rozhovorů a rozhodování se. Tohoto dění okolo samotného hraní si užijete skutečně dostatek a je velikou výhodou, že ani letos autoři neopomněli implementovat naši mateřštinu formou titulků, takže budete velmi dobře vědět jak to které rozhodnutí ovlivní váš další vývoj. Zpravidla máte obvykle na výběr z možnosti, která vystřelí vašeho borce do výšin v očích týmu, nebo trenéra, potažmo vaší vlastní značky. Je tak důležité velmi opatrně balancovat na hraně všech těchto dopadů, aby zápory nepřevážily klady a nestal se z vás například sobec, kterého v týmu nebude mít nikdo v lásce.

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Neusněte na vavřínech

Jakmile se díky draftu dostanete, po několika úvodních zápasech, do kýžené zámořské ligy, začíná ta opravdová zábava i co do formování vašeho hráče. Kromě možnosti kosmetických úprav disponuje také stromem dovedností, které si postupem času odemykáte za získané zkušenostní body. K mání jsou kromě celkových specializací i drobnější vychytávky, zlepšující jednotlivé aspekty vaší hry, takže se zde můžete vyřádit a zaměřit se například na tvrdost či přesnost střel, dodatečně zapracovat na obranné hře nebo poladit kvalitu přihrávek. Kromě osobních preferencí lze v této oblasti využít i pozápasové informace, které do značné míry detailů popisují vaše výkony a tak nějak indikují, jakou cestou byste se v následující situaci dělby bodů měli vydat. Nechybí ani možnost nastavení tréninků, které lze navíc i plně automatizovat, takže systém pro ně vždy vyhodnotí tu nejpotřebnější oblast, ve které je nutno dosbírat nějaké ty zkušenosti. Veškerý tento hokejový kolotoč navíc nově doplňuje rádiová show Jamese Cybulskise, která působí jako solidní a funkční "vata" během pauz mezi zápasy s často vtipnými a trefnými glosami. Dozvíte se během ní spoustu aktuálních dat ze sezóny či osobních dojmů a názorů na vaše výkony. Inu, celkově se tedy v rámci Be a Pro jedná o solidní pokrok, a i když pravděpodobně nedosahuje kvalit plnohodnotných příběhových módů, jako byla například fotbalová Cesta, je rozhodně o co stát.

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Rush a jeho výzvy

Když byste z nějakého důvodu nechtěli rozjet hru ve zvýše zmíněném režimu, nezoufejte. NHL 21 prostě překypuje obsahem, přičemž si troufám tvrdit, že z nabídky možností jak hokej hrát, si vybere skutečně každý fanoušek tohoto populárního sportu. Rozhodně by bylo hříchem na tomto místě opomenout novinku v podobě tzv. HUT Rush. Jak již název napovídá, jedná se o variaci na klasický HUT (Hockey Ultimate Team), přičemž zde hlavní roli hrají úkoly, nebo chcete-li výzvy, za jejichž plnění v průběhu hraní získáváte cenné body, které vás posunují v žebříčcích směrem vzhůru. Zapomeňte však, že by vám stačilo soupeře klasicky rozstřílet jako v běžném zápase. Zde totiž musíte začít využívat parádičky a speciální kombinace mezi vašimi svěřenci, jelikož jen tak se propracujete k bodovým násobičům, pomocí kterých bude cesta k úspěchu ihned o něco příjemnější.

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Klasika tu nechybí

V případě, že by vás ani tato varianta neuspokojila, můžete naskočit do běžného HUT, který se od loňska příliš nezměnil nebo do klasických zápasů, tak i těch se sníženým počtem hráčů nebo se pustit do bojů v režimu Ones, kde se ukáže, jak dobrý sólista jste. Nechybí ani minule představený World of Chel, kdy si opět můžete vytvořit svého svěřence a s ním se snažit vyškrábat na vrchol herních žebříčků. Nechybí samozřejmě ani mód Franchise, který však také stále přešlapuje na místě a určitě by se z tohoto "manažerského" zpracování dalo vytěžit více. Samozřejmě, rozhodovací a pečovací funkce zde stále existují, ale změn oproti loňsku je skutečně jako šafránu. Tento režim mě osobně příliš neoslovil, nicméně to přičítám i skutečnosti, že jsem nikdy nebyl jeho velkým příznivcem a raději jsem se vždy proháněl přímo po ledové ploše. No, a jak je na tom tedy právě tato činnost, které nejspíše budete věnovat největší porci času?

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Je to staré nebo nové?

Nedá se říci, že by se na první pohled příliš změnilo. Ano, přibylo několik nových animací střel, které reprezentují své reálné předlohy, kterými častovali Ovečkin (mimochodem tvář letošního ročníku), Crosby a pár dalších gólmany soupeřů a tyto byly do hry letos poměrně slušně zakomponovány. Hrajete-li za některého z takto zpracovaných hráčů, můžete se tedy těšit po stisku speciální kombinace tlačítek na ikonické momenty, jejichž záběry z reálného hokeje často obletěly celý svět. Když se rozhodnete těchto finesek nevyužívat, stále se můžete spolehnout na časem prověřené způsoby, jak vsítit puk za gólmanova záda, jelikož v této oblasti zpracování opět lehce stagnuje i přesto, že občas gólmani chytí i téměř jistý gól. Podobně jsou na tom i animace hráčů a a hlavně publika, které se od loňska příliš nezměnilo, a kdyby před vás někdo postavil obrázek z obou ročníků, pravděpodobně byste měli problém rozpoznat ze kterého dílu ten či onen pochází. Subjektivně musím říci, že se mi zdá, že umělá inteligence počítačem řízených bruslařů se o něco málo zlepšila, nicméně stále lze narazit na nesmyslné "vangly" bránících jedinců, díky kterým vás posléze čeká dotahování skóre. Na druhou stranu, abych autorům pouze nekřivdil, nezřídka mi spoluhráči vytrhli trn z paty či umístili puk do brány i z poměrně obtížných pozic.

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Hratelný hokej

Nedá se tedy říci, že by mě nové NHL nějak zásadně zklamalo, ba naopak. Ač jsou jisté inovace přítomny, tak se týkají hlavně režimů jako takových, přičemž samotná hratelnost i audiovizuální zpracování si drží úroveň nastolenou v minulém roce. Někdo by tak mohl namítnout, že se vlastně jedná pouze o "kopírku" předchozího dílu, nicméně to, co fungovalo, funguje i nadále s drobnými úpravami a hra opět skutečně dokáže zabavit a troufám si říci, že si u ní dokážete naprosto v pohodě vystačit celý rok, aniž byste se začali nudit. Možností jak hrát je opravdu dost a nepředpokládám, že by se našel fanoušek, který by si neoblíbil žádnou z nich. Ano, stále všichni netrpělivě čekáme na přechod na nový herní engine a jeho možnosti, které by měly přinést kýženou revoluci, ovšem když se na tuto sérii podíváme jako na celek, nedělá jí NHL 21 vůbec ostudu. Navíc i zmíněné novinky jsou příslibem, že bychom se v příštích letech mohli dočkat ještě detailnějších a propracovanějších módů, které nás opět o něco blíže posunou k reálnějšímu zpracování tohoto sportu. Takže co říci závěrem? Máte-li rádi hokej, jděte do toho. Samozřejmě, že se z technologického hlediska hra v současném stavu nevyvarovala přítomnosti sem tam podivných animací či úsměvných branek, nicméně nudit se určitě nebudete. A i kdyby vás něco přeci jenom štvalo, pořád je tu možnost rozjet českou extraligu nebo v podivných dresech našeho nároďáku ukázat světu, kdo že to je ta hokejová velmoc.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Electronic Arts

Klik pro zvětšení (NHL 21 - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Ceny hry NHL 21 srovnáte na Zboží.cz.

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Opět po roce tu máme zábavný hokej se spoustou možností, jak se v rámci tohoto sportu vyřádit.

CGwillWin