recenze
RPG Maker MV

RPG Maker MV - recenze
RPG Maker MV - recenze
12:00, 24.09.2020

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek titulu RPG Maker MV od vývojářů ze studia Kadokawa Games, kteří v těchto dnech přinášejí na platfromy PS4 a Nintendo Switch svůj nejnovější počin. Jak již název napovídá, více než o hraní to tentokráte bude o samotné tvorbě a tak se již nyní můžete začíst do následujících řádků, na kterých se vás pokusím zasvětit do této, v dnešní době již poměrně slušně zavedené „videoherní“ série. Tak se již pohodlně usaďte, pomalu v sobě začněte probouzet kreativního ducha a jdeme na to.

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Vycházíme z historie

Jak jsem již předeslal, titul RPG Maker MV rozhodně není žádnou prvotinou, nicméně zdárně navazuje na své předchůdce, především známé z platformy PC, na které se první díly začaly objevovat již před více než dvaceti lety. Nicméně konzoloví hráči byli v této oblasti lehce opomíjeni, takže jsme neodolali a mrkli se na to, jak tato záležitost ve verzi MV běží na PS4 pět let od původního vydání na PC a jestli i zde má svoji zářnou budoucnost. Nicméně, pěkně popořadě. Vzhledem k samotnému názvu by měli tedy zpozornět především fanoušci RPG her, a to především pěkně těch old schoolových. Jedná se totiž o brutálně komplexní nástroj pro tvorbu přesně takových kousků, kdy je vám překážkou pouze vaše fantazie. Na počátku každého projektu je totiž čistý arch papíru, ve vašem případě mapy, na které můžete realizovat jakékoliv vaše dobrodružství, kterým můžete oblažit samozřejmě i ostatní hráče.

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Pěkně podle návodu

U podobného titulu byste pravděpodobně očekávali nějaký ten tutoriálek. Máte pravdu, nechybí tu, což je rozhodně dobře, jelikož slovo komplexní v předchozím odstavci nebylo zvoleno nikterak náhodně. Při „hraní“ RPG Maker MV jsem si totiž již od počátku připadal jako vývojář, který přišel do studia vydělat nějaký ten obnos za dobře odvedenou práci. Jednotlivé prvky jsou poměrně solidně prezentovány a máte tak vždy dostatek času si vše v hlavě zafixovat a poté využít při tvorbě vašich vlastních projektů. Kroků je však skutečně spousta, takže prostoru pro motání se v jednotlivých menu bude dostatek i po dokončení této teoreticko-praktické výuky, na to můžete vzít jed. Naučíte se tak editovat skutečně vše, od jednotlivých vrstev, měst, odlehlé části mapy či dungeony, nachystané pro hrdiny vašeho nového „eRPéGéčka“. Samozřejmostí je i seznámení s tvorbou postav, nastavení jejich chování či napasování vhodných dialogů do konkrétních okamžiků.

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Stačí nápad a... už jen zrealizovat

Je tak tedy skutečně na vás, jestli si hodláte splnit váš dětský sen a vytvořit pouze jednoduchou hříčku s hrdiny nebo se do editoru zanoříte hlouběji a dáte průchod své fantazii při tvorbě nějakého toho komplexnějšího počinu, který je kromě fantazie omezen i počtem políček na mapě, takže nekonečné příběhy prozatím nehrozí. Možnosti jsou však skutečně obrovské a tak jsem byl přirozeně zvědav na to, jak se autoři vypořádají s ovládáním na konzoli. Bohužel, stalo se to, čeho jsem se obával a v tomto případě se jasně ukazuje to, proč jsou hry vytvářeny na počítačích, kdy máte k dispozici klávesnici a myš. Ono, ne, že byste nebyli schopni nic na gamepadu stvořit, to určitě ne. Jen poměrně chaotický pohyb v menu a jeho celkové rozvržení způsobuje to, že vše trvá zbytečně dlouho a dost často dochází k chybám z vaší strany, že zkrátka kliknete na něco, co zrovna nepotřebujete a poté se musíte složitě vracet a hledat správnou volbu. Navíc, jako pomyslná třešnička na dortu, se zde vyskytují naprosto brutální lagy, takže pohyb po jednotlivých čtverečcích mapy je místy skutečné utrpení, což si autoři za rámeček skutečně dát nemohou.

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Knihovna se rozroste

Samozřejmě, cvik v oblasti ovládání dělá mistra, a tak se pravděpodobně po pár hodinách strávených s RPG Maker s tímto sžijete a natrénujete ta správná „komba“, díky kterým se tvorba stane rázem snazší a rychlejší. Jednotlivé výtvory je poté samozřejmě možné sdílet s ostatními hráči, ba co víc, pro jejich hraní ani nepotřebujete vlastnit tento titul. Postačí vám totiž jeho bezplatná alternativa s podtitulem Player, díky které si hry od ostatních tvůrců můžete zahrát i napříč platformami, takže podobně jako u ostatních titulů tohoto typu (zmiňme například Dreams) závisí na aktivitě autorů, kteří mohou neustále plodit nová a nová dobrodružství, které si můžete poté vyzkoušet, zahrát si je a případně se inspirovat nápady do vlastních budoucích výtvorů. Je rozhodně fajn, že se autoři rozhodli vydat verzi RPG Maker MV i pro konzole, jelikož si troufám tvrdit, že i tam je potenciálních tvůrců spousta.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Kadokawa Games

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Ceny hry Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (RPG Maker MV - recenze)

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Chcete si zahrát na vývojáře RPG ze staré školy? Máte možnost.

CGwillWin