recenze
Welcome to Elk - recenzia

Welcome to Elk - recenzia
Welcome to Elk - recenzia
12:00, 20.12.2020

Plne si uvedomujem, že pre mnohých hráčov, čo tradičné adventúrky obchádzajú takpovediac širokým oblúkom, sa tento žáner stáva generickým a opakujúcim sa obsahom, ktorý jednoducho prešľapuje na mieste už desiatky rokov. Faktom však ostáva, že aj keď je v súčasnosti pochopiteľne drvivá väčšina tradičných adventúr v zajatí jedného a toho istého princípu, nájdu sa aj výnimky schopné danú teóriu obrátiť hore nohami. Dnes sa o jednej takej spoločne porozprávame a ak náhodou máte možnosť zabaliť si nohy do teplej deky, vložiť do rúk šálku s horúcou čokoládou a celkovo si tak povýšiť tradičné čítanie na niečo viac, určite to urobte.

Ústne dedičstvo

Klik pro zvětšení (Welcome to Elk - recenzia)

Z generácie na generáciu si uchovávame zvyky a tradície, ktorých sa v dospelosti držíme ako čert kríža, často nevediac prečo. Hľadáme v tých všetkých sviatkoch a dôvodoch spojenia s rodinou snáď viac než len lásku k blížnemu svojmu? Osobne vám na túto otázku odpoveď neposkytnem, ostatne nie každý je zástancom tradícií, avšak v spojení s indie projektom Welcome to Elk je práve ústna forma príbehu alfou a omegou hrateľnosti. Poďme však na vec pekne postupne. Dej sa tu točí okolo hlavnej hrdinky menom Frigg, študentky, ktorá sa rozhodne vymeniť život v rušnom meste za pokoj na odľahlom ostrove. Tam nachádza síce malú, ale o to viac zomknutú komunitu, ktorá ju samotnú privíta s otvorenou náručou. Nechcú sa s ňou však deliť len o strojené úsmevy a pózy, ale majú naopak v pláne ju zasvätiť do všetkého negatívneho, čo sa im v živote prihodilo.

Tri intenzívne hodinky

Klik pro zvětšení (Welcome to Elk - recenzia)

Ostrov Elk je vlastne košíkom plným tragických osudov, ktoré na sto percent pochádzajú z reálneho života. Duševné vlastníctvo bežných ľudí sa tu vo forme tradície prenáša na ústrednú hrdinku a tá sa snaží behom troch hodín vstrebať ten často až enormný pretlak udalostí, zatiaľ čo všetci naokolo nadobúdajú dojmu, že ich životy sú niečím extra výnimočným. Možno to tak v istých bodoch vlastne aj je, ale tu je nesmierne dôležité vedieť, kto vlastne tie príbehy číta a vníma, teda vedieť, akí ste vy hráči. Aj preto bolo recenzovanie Welcome to Elk pre mňa unikátnym zážitkom, keďže som od hry s detinským artom možno očakával niečo infantilne banálne a bez hlbšej pointy. Opak je však pravdou a každý z vás, kto má vzťah k silnej dramatizácii v spojení s interaktívnou kultúrou, nájde rovnako zaľúbenie aj u Welcome to Elk, to vám garantujem.

Jednoduché minihry

Klik pro zvětšení (Welcome to Elk - recenzia)

Nezávislá spoločnosť Triple Topping, ktorá sa na tejto cenami ovenčenej adventúrke podieľala, zvolila zámerne špecifický kontrast farieb. Všetko nepodstatné na ostrove je jednoducho vyobrazené pomocou bielej farby s čiernou kontúrou a naopak to, čo nesie posolstvo a dôležitosť, je v plnej škále farieb. Človek sa tak môže sústrediť a neblúdi po inak rozľahlom ostrove ako bezcieľny tulák. Jediné, čo ma možno trocha zamrzelo, boli až prehnane jednoduché puzzle časti, ktoré sa v tomto prípade orientujú na použitie predmetu, ktorý nemôžete minúť. Naopak nesmierne zábavné sa ukázali byť minihry, ktoré rovnako tak ako aj mnou toľko velebené príbehy prinášajú veľkú pointu a členitosť. Jej sila vám udrie na prsia s istým nádychom humoru, čo má za následok odbúranie inak často depresívnej atmosféry okolo samotného scenára.

Island

Vyššie spomínané lipnutie na zvykoch a tradíciách bez hlbšieho pochopenia má možno kultúrny ráz a ak by som bol Islanďan, chápal by som práve projekt Welcome to Elk v o to širších súvislostiach. Avšak aj cez tento môj logický deficit som si túto netradičnú adventúrku plnú silných príbehov poriadne užil a ak máte tiež chuť sa nechať zlákať istým druhom voajérstva a na ploche troch hodín vstrebať dlhý zástup jedinečných a často krutých životných situácií z cudzích rodín, nenájdete na hernej scéne lepšiu voľbu.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Triple Topping

Klik pro zvětšení (Welcome to Elk - recenzia)

Recenzovaná verze: Xbox One X

SUPER
90%
CZECHGAMER
Silný zážitok

CGwillWin