recenze
Microsoft Flight Simulator 2020

Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze
Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze
12:00, 27.08.2020

Po dlhšej dobe sa nám do redakcie dostal na test projekt, ktorý spadá do kategórie problémových. Samotný problém nespočíva ani tak v obsahu hry či jej koncepcii, ale skôr v komplikovanom rebríčku hodnôt, z ktorých by mal vzísť finálny verdikt. Microsoft Flight Simulator 2020 je totižto všetko len nie materiál vhodný do tradičnej šablóny, podľa ktorej sa recenzent orientuje a ktorou si vo finále vlastne pomáha. Francúzska spoločnosť Asobo Studio, ktorej predchádzajúcim počinom bol úžasný A Plague Tale: Innocence, nám prináša štrnásty veľký upgrade nástroja určeného primárne pre milovníkov aviatiky, medzi ktorých sa však evidentne snažia silou mocou vtesnať aj tradičný model videoherného konzumenta (silné úvodzovky). Aj vďaka tomu vám už takto v úvode môžem sľúbiť, že finálne hodnotenie tohto projektu bude súhrnom možností určených aj mimo focus, s akým Flight Simulator pracuje už od roku 1982.

Blicí pytlíky do pohotovostní polohy

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Ešte než takpovediac prejdeme cez skener a pár bucľatých prstov v latexe, nám skontroluje miesta, kam sa boja vkročiť aj zástupcovia daňového úradu, poďme si vymenovať najzásadnejšie zbrane, ktorými sa Microsoft Flight Simulator snaží nalákať priemerného hráča bez akejkoľvek lásky k lietadlám. Prvou veľkou miestenkou v luxusnej triede je možnosť pripojenia klasického gamepadu (ideálne z konzole Xbox One), ktorým sa automaticky dostaneme k druhému argumentu, čím je schéma nastavenia náročnosti a šialeného množstva asistentov. V dnešnej dobe robí mnohým skutočným šoférom problémy viesť aj klasický automobil po poloprázdnom Lidl parkovisku a nieto ešte virtuálne lietadlo niekde tisícky kilometrov nad zemou. Aj z tohto dôvodu sa vývojári rozhodli priniesť niekoľko nastavení náročnosti určené pre jednotlivé triedy leteckých strojov. Ak to jemne preženiem, tak po novom vám na obsluhu Airbusu A380 stačí mať jeden prst v nose a druhým určovať smer letu pomocou analógovej páčky bez toho, aby ste vybuchli už krátko po štarte niekde nad obytnou zónou, kde na niečo takéto naozaj nie sú dvakrát zvedaví. Iste, v tomto momente mi môžete začať oponovať v tom zmysle, že načo hrať letecký simulátor, ak si z neho v menu spravím leteckú arkádu, avšak aj na toto mám svoju odpoveď - čítaj ďalej.

Čo robiť pri dvanásťhodinovom lete?

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Verím, že každý, kto niekedy hodil očkom po letuške/stewardovy v nádeji, že vám navrhne orgie na stiesnených toaletách, túžil aspoň raz vidieť kokpit dopravného lietadla inak než len z fotografie. Detailné spracovanie obsahu u Microsoft Flight Simulator 2020 mu umožňuje nielen priam exaktné skúmanie všetkých tých tlačidiel a detailov - ostré než skutočnosť, ale zároveň mu dáva možnosť naučiť sa viac ako základy z pilotovania rôznych druhov lietadiel. Komplexne riešený systém voľby desiatok asistentov, ako aj individuálne prispôsobenie počasia, vám prináša šancu meniť doslova celý svet k obrazu svojmu. Po novom tu totižto máme virtuálnu kópiu reálnej planéty Zem (aj vaša rodná hruda je prítomná), ktorá sa vďaka Bing mapám mení na interaktívne plátno s grafikou hodnou padnutej sánky. Samozrejme, že to bude silno záležať na výkone vášho PC (verzia pre Xbox One a Xbox Series X zatiaľ stále nemá konkrétny dátum vydania) a špecifickom stupni nastavenia, avšak osobne si myslím, že vývojári dali každému šancu rozbehnúť ich dielo aj na slabšom hardvéri bez toho, aby to išlo na úkor hrateľnosti a dobrého dojmu z hry ako takej. Ak sledujete dianie okolo Microsoft Flight Simulator, určite ste zaznamenali pár technických problémov, hlavne u Steam verzie, ktoré si vyžiadajú ešte veľa opravných balíčkov. Verím však, že štúdio Asobo zapracuje na náprave padania hry pri pripojení gamepadu, ako aj ďalších chýb. Treba si jednoducho uvedomiť, ako komplexná záležitosť toto celé vlastne je.

Skutočné počasie a letci?

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Vyššie som spomínal variabilitu pri nastavení. Kapitolou samou o sebe tu je online prenos aktuálneho počasia, čo je jednou z možností pri nastavovaní meteorologických podmienok. Kto má chuť sa preletieť nad ulicou, kde naozaj býva, to všetko v hustom daždi, alebo za asistencie ostrých slnečných lúčov, nemusí však čakať na priaznivé a reálne počasie a jednoducho si priebeh letu zastaví a zvolí svoje ideálne podmienky. Kto by ale chcel pojať dnes toľkokrát spomínané slovíčko "realita" doslova, nechá sa prekvapiť rukou osudu a aby to malo o to väčší efekt, nezabudne si aktivovať viditeľnosť online letcov po celom svete. Microsoft Flight Simulator 2020 vyzerá ohromujúco aj pri stredných detailoch a zvlášť z vtáčej perspektívy, kedy sa prevedenie terénu zdá ako vystrihnuté zo skutočnosti. V kombinácii s akýmkoľvek stavom počasia sa tak počas letu môžete kochať tou nádherou a všetko ostatné nechať na automatickom pilotovi v tej či onej podobe. Presne tu som osobne našiel asi najzábavnejšiu časť testovania tejto simulácie, kedy som sa pri výbere jednotlivých letov riadil efektom náhody a každú trasu bral ako jedno veľké dobrodružstvo. Cez to všetko, že menu hry vám umožňuje spustenie niekoľko stupňových kurzov učenia sa lietať, ja som zvolil vlastnú cestu na štýl pokus omyl a to vytvorilo druhý pilier zábavných situácií, kedy sa za zvuku alarmu snažíte zachrániť si krk pomocou prepnutia konkrétneho tlačidla - poriadne adrenalínová zábava. Aj takýmto spôsobom môžete zo zdanlivo nudnej simulácie vytvoriť jemne stresujúce, ale stále podnetné momentky.

37 000 letísk z celého sveta a z toho 40 je ručne vymodelovaných

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Dajme teraz srandu bokom. Aj cez moje pokusy pri opise kvalít Microsoft Flight Simulator 2020 môžem nakoniec sotva tvrdiť, že vás táto "hra" bude zabávať aj bez akýchkoľvek sympatií voči aviatike v pravom slova zmysle. Za predpokladu, že sa k tomuto softvéru dostanete pomocou Game Passu a nemusíte tak zaň utrácať viac než za obyčajnú hru (politika distribúcie tu samozrejme ťaží z obsahu a cielenia na zákazníka), určite vám odporúčam si to minimálne vyskúšať a užiť tie reálne scenérie tam hore v oblakoch. Všetkým ostatným, mimo sféry aviatiky, však neodporúčam sa o toto dielo zaujímať, ak nechcú vyložene brázdiť našu zemeguľu a hľadať konkrétne adresy a turistické atrakcie. Aj cez evidentnú snahu vývojárov je totižto Microsoft Flight Simulator vo svojej najnovšej verzii stále náradím pre amatérskych letcov a pochopiteľne aj úplných profesionálov, ktorí majú potrebu si trénovať svoje budúce linky na plne licencovaných lietadlách. Je nutné si totižto uvedomiť, že akonáhle sa vznesiete do nebies, nikto vám neumožní ohýbať čas a nič urýchliť. Kto si zvolí desaťhodinovú cestu z Prahy do Arabských Emirátov, bude musieť tých desať hodín skutočne stráviť v kokpite lietadla a ani o minútu menej. Pri takýchto turnusoch je vám pochopiteľne k dispozícii ukladanie predbežnej pozície aj so zvoleným nastavením a počasím.

100 Gb inštaláciu si natiahnite na SSD disk, aby ste predišli dlhým loading nápisom

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Nezávisle na tom, či vôbec máte aktivovaný online monitoring počasia a vzdušného priestoru, je nutné mať hru permanentne prepojenú s internetom, keďže tá neustále ťaží informácie z reálneho sveta a implementuje ich do svojho obsahu. Strojcovia do menu pridali zaujímavé výzvy určené aj pre skúsených pilotov, kde vás postavia pred nebezpečné manévre počas pristávania alebo vzletu na extrémnych miestach a každý, komu sa podarí danú výzvu splniť a nezhorí v troskách svojho lietadla, bude automaticky zaradený do online rebríčka s ostatnými hráčmi z celého sveta. Presne v tomto duchu sa nesie to minimálne odbočenie z rýdzo simulačného kurzu, ktorý Microsoft Flight Simulator predstavuje a ak si k tomu pripojíme už spomínané ovládanie pomocou gamepadu, aká taká cestička aj pre neortodoxných nadšencov sa tu nájde, ale ani náhodou v tom nehľadajte nič dlhodobé. Vývojári síce pochopiteľne avizujú neustále rozširovanie obsahu, avšak to sa priamo spája s novými lietadlami, ktorých sa bežný spotrebiteľ dokáže prejesť už behom prvých hodín hrania základnej verzie - nemajte strach, je ich tu viac než dosť a sú detailnejšie než samotné originály. Čo povedať záverom? Microsoft Flight Simulator 2020 ostáva nástrojom na učenie sa lietať a hlavne ide o ideálneho partnera pre každého virtuálneho milovníka aviatiky. Kto nespadá pod túto charakteristiku, sotva u hry vydrží hekať ako do grafiky zbláznený oslík viac než pár hodín.

Váš profil sprevádzajú podrobné štatistiky

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Microsoft s.r.o.

Klik pro zvětšení (Microsoft Flight Simulator 2020 - recenze)

Recenzovaná verze: PC

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Nižšie percentá pramenia hlavne z nie práve ideálnej technickej stránky na štarte, inak ide o unikátne dielo hodné obdivu

CGwillWin