recenze
Rock of Ages 3: Make & Break

Rock of Ages 3: Make & Break - recenze
Rock of Ages 3: Make & Break - recenze
12:00, 29.07.2020

V dnešní recenzi se podíváme na menší titul z dílny vývojářů ze studia ACE Team, který je opět pokračováním jedné videoherní série. Tou není nic jiného než Rock of Ages, které nyní v podobě třetího dílu míří na naše obrazovky ve hře Rock of Ages 3: Make & Break. Jak již ze samotného úvodu vyplývá, nebudeme tu mít nic do činění s velkým AAA titulem, nýbrž s menší hříčkou, která však může překvapit, nebo ne? To se již dočtete na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Zase ty šutráky

Celá série je tu s námi již téměř deset let a je nutno říci, že vzhledem ke svému bizarnímu námětu se mnohdy těší sice rozporuplnému přijetí samotných hráčů, což evidentně nebrání tvůrcům pouštět se do tvorby dalších pokračování. Trojka jde zdárně ve šlépějích svých předchůdců a tak se není čemu divit, že ke slovu se opět dostávají kameny, mající za cíl nadělat v každé z naservírovaných úrovní co největší paseku. Pravdou je, že vždy není v hlavní roli jen tak ledajaký obyčejný kámen. Narazit tak můžete kupříkladu i na koule tvořené rozličnými zvířaty, ohněm, pískem a mnoho dalších ulítlých záležitostí. Předchozí díly se vždy snažily nastínit některé z historických událostí lidstva a jinak tomu není ani v novince. Tentokráte se spolu s Odysseem budete plavit po mapě, na které narazíte na spoustu známých osobností dějin, které vám budou chtít postup hrou co nejvíce otrávit a ztížit. Samozřejmě, Rock of Ages 3: Make & Break je nutno ve všech ohledech brát s rezervou a nelze tak hru brát jako náhradu učebnice dějepisu, nicméně je fajn si některé momenty připomenout.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Tvoř a nebo boř!

Již v hlavním menu zaregistrujete dvě možnosti, jak se pustit do hry. Módy jsou nazvány prozaicky Make a Break. Ti z vás, kteří touží po hraní jako takovém, patrně neomylně zamíří do hlavního módu Break, který slouží jako hlavní příběhová část a setkáte se v něm se všemi možnostmi hry. Oproti tomu v režimu Make můžete dát plný průchod vaší invenci a kreativitě a pustit se do tvorby vlastních úrovní, které je možno posléze nasdílet na servery hry, odkud si je mohou stáhnout ostatní hráči. Během testování již bylo dostupno několik úrovní, tak věřím, že se jejich knihovna bude pěkně rozrůstá, jelikož některé z těchto úrovní hravě předčí i ty, které před vás klade hra v „akčním“ režimu. Mohu autory pochválit za veskrze intuitivní ovládání tvořivé části a přes pár počátečních problémů, které postupně opakovanými činnostmi odstraníte, budete se solidně bavit i zde. Co na vás tedy však čeká, pakliže se vydáte na vaši pouť časem v režimu Break? Tak především samozřejmě demolice, kterou již tento mód nese v názvu. Klasické „válecí“ úrovně, kdy je vaším úkolem projet balvanem určitou dráhu, povětšinou posetou řadou překážek v podobě katapultů, vystřelovacích plošinek či tanků, jsou pravidelně střídány taktickou částí War Challenge, ve které si užijí především fanoušci tower defense strategických titulů.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Přemýšlet je také fajn

V těchto úrovních se totiž ocitáte na druhé straně barikády a stojíte proti armádě valících se balvanů právě vy. Abyste nebyli zcela bezbranní, k dispozici je vám postupem času rozšiřující se arzenál obranných systémů a všemožných udělátek, které mají pouze jeden cíl. Zastavit nepřátelské kameny a ochránit váš vlastní hrad. Jedná se o solidně zpracovanou součást hry a i když ze začátku se vše tváří velmi snadně, po několika úrovních budete pravděpodobně hovořit jinak. Ne, že by Rock of Ages 3: Make & Break byla bůhvíjak těžkou hrou, nicméně svoji roli zde hraje také hodnocení vašeho výkonu, takže fandové „hvězdiček“ si již mohou začít rozcvičovat prsty. Dohrávat úrovně na jednu hvězdičku totiž není příliš těžké, ale jakmile se pustíte do vlastní výzvy v podobě splnění všeho na sto procent, tak vám přeji hodně štěstí. Ano, nejedná se o nesplnitelný úkol, ale vzhledem k povaze jednotlivých levelů a poměrně jankovitému ovládání to bude chtít pořádnou porci koncentrace.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Výzev není nikdy dost

Kromě těchto dvou typů hraní narazíte během „kampaně“ i na další výzvy, ve kterých se utkáte se svými nepřáteli. Mezi ty spadá překážková dráha, kterou se koulíte bok po boku s vaším soupeřem. Opět zde nechybí pořádná nálož překážek, nicméně hraní tímto způsobem mě stejně bavil asi nejvíce. Není totiž uspokojivějšího pocitu, než předehnat soupeřův balvan těsně před cílem. Jakousi variací na tyto výzvy jsou poté Skee Boulder výzvy, ve kterých zápolíte podobným způsobem, avšak dráhy nejsou tolik prošpikované zákeřnými pastmi, nýbrž se na nich nachází řada bodů, kterými musíte projet. Posledními dvěma výzvami jsou poté Unit Challenge, která je zase variantou War Challenge, ovšem s tím rozdílem, že k dispozici máte pouze omezené množství pastí pro rozmístění na hrací ploše.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Bacha, jedeš moc rychle!

Ovládání jako takové není nikterak komplikované co do ovládacích prvků, nýbrž svoji roli zde hraje fyzikální model pohybu balvanu. Ten má logicky nějakou váhu, se kterou je nutno počítat při projíždění krkolomných zatáček, jenže nelze na vše jít přehnaně s rozvahou, jelikož i čas má vliv na vaše finální ohodnocení. Takže trénovat, hledat místa, skrze která si lze skokem trasu alespoň o něco zkrátit a vyhnout se přehnané potřebě zatáčet, toť mé rady do začátku. Hlavně se nenechat odradit, i když pochopím, že na některých místech se může dostavit lehčí pocit frustrace z toho, že daný úsek nebudete moci projet dle vašich představ ani na několikátý pokus. Určitě je také fajn pozorovat vlastnosti jednotlivých kamenů, jelikož každý z nich disponuje lehce odlišnými „jízdními“ vlastnostmi, takže rázem poznáte, že některé z nich se ovládají mnohem lépe než jiné.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Pohodová zábava

Audiovizuální stránka hry je ucházející, grafika splňuje svůj účel a hudební doprovod v podobě chytlavých známých melodií se k dotvoření srandovní atmosféry rozhodně hodí. Ano, na určité nedodělky či nedokonalosti lze narazit, především v plynulosti hry ve vypjatějších situacích, ale nejedná se o nic strašného. Na závěr se tedy sluší říci, že nám ACE Team naservíroval další ze série humorných titulů, které sice pravděpodobně nebudou sahat po nejvyšších hodnoceních, nicméně pokud vám nevadí lehce netradiční tituly, určitě dejte Rock of Ages 3: Make & Break šanci. I přes některé své mouchy je to přeci jen legrace. A komu by toto všechno nestačilo, proč se nevrhnout do online bitev až ve čtyřech? Samozřejmě, že i zde platí, že čím víc hráčů, tím více zábavy!Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ACE Team

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Ceny hry Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Rock of Ages 3: Make & Break - recenze)

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Odreagovačka na pár večerů, u které se místy i zasmějete a procestujete kus historie.

CGwillWin