recenze
Destroy All Humans!

Destroy All Humans! - recenze
Destroy All Humans! - recenze
07:25, 28.07.2020

Čo mňa prvé napadne pri fotke známeho a tak trocha nerudného mimozemšťana menom Crypto? Rozhodne spomienka na úžasné a dnes už zabudnuté štúdio Pandemic, ktoré sa vďaka svojej jedenásťročnej histórii dokázalo neraz a poriadne hrubým písmom uviesť do historických análov. Okrem autorstva na dvojdielnej sérii Destroy All Humans!, ktorej prvý remake si dnes aj vďaka invencii firmy THQ Nordic rozoberieme, nám dali rozhodne oveľa kvalitnejšie značky formátu Star Wars: Battlefront a Mercenaries. Pandemic padol do hrobu na základe tvrdého biznis modelu Electronic Arts, ale jeho odkaz žije aj dnes a ako som už písal v prípade návratu IP o mimozemskej invázii sa rozprávame o bláznivej akčnej adventúrke s hutnou dávkou humoru. Dokáže ale niečo takéto zabaviť aj v roku 2020?

Zub času

Klik pro zvětšení (Destroy All Humans! - recenze)

Píše sa rok 1950 a mimozemský kontakt s ľudskou populáciou kvitne hojne na území vlajky posiatej hviezdami a pruhmi. Crypto-137, čoby ideálny model agresívneho a vzrastom malého cudzinca, je vyslaný na našu planétu, aby získal späť technológiu z domovskej planéty a ako to už tak býva, na odpor sa mu stavia bežný ľud nasledovaný dobre vyzbrojenou armádou USA. Z pohľadu tretej osoby ste tak aj prostredníctvom jednotlivých misií vysielaní do členitého terénu, aby ste postupne plnili rôzne náročné misie. Niekedy ide o infiltráciu pomocou maskovacieho zariadenia, inokedy o zastrčenie sondy do kravského zadku, ale prevažne o rýdzu akciu, pri ktorej vybuchuje všetko, čo sa pripletie pred váš arzenál. Crypto aj vďaka svojim mentálnym predispozíciám môže využívať rôzne formy manipulácie s obyvateľmi menších miest, ako aj známych metropol, ale práve členitosť terénu je onen pomyselný stupeň náročnosti. Čím viac prekážok sa vám totižto postaví do cesty, o to komplikovanejší je proces ich eliminácie. A ak už si tento remake so sebou priniesol nejaký ten, takmer dve dekády starý zub času, tak je to práve hrateľnosť.

V tomto prípade sa o vývoj postaralo nemecké štúdio Black Forest Games

Klik pro zvětšení (Destroy All Humans! - recenze)

Oceňujem evidentné klaňanie sa originálu, keďže staronový Destroy All Humans! je návrat v merítku jedna k jednej. Všetko to, čo sme mali možnosť zažiť v originále, sa nachádza aj tu, ale dokonca s pár novinkami (mimo iného s nikdy nevydanou epizódou). Crypto ani náhodou nespadá do modelu klasického hrdinu a ide skôr o niečo brané z opačného uhla pohľadu, čo sa v druhej polovici dejovej linky stane vlastne veľkou výhodou. Z predvídateľnej invázie do našich krajov sa razom vyliahne sprisahanie celosvetového ranku a nejaký šedý vraždiaci mimozemšťan je ten najmenší problém pre naše pokolenie. Paradoxom sa to tu ostatne celé len a len hemží, ale čo spadá do pozitív, je onen humorný aspekt, ktorý všetky prípadné dramatické nápady okresáva do úplne inej formy. Dej je super a vnímal som ho s úsmevom na tvári bez akýchkoľvek výhrad, horšie to už je s totálnym ignorovaním súčasných trendov, kde hrateľnosť nedoznala žiadnych zmien a z tohto dôvodu sa hra stane pre mnohých z vás takmer nepoužiteľnou. Boj je totiž nesmierne arkádový a akonáhle vypadnete z tempa likvidácie protivníkov, je v momente po vás, nech už doterajší progres v postupe bol akýkoľvek.

Slušná grafika a priemerný zvuk

Klik pro zvětšení (Destroy All Humans! - recenze)

Najlepšie sa to dá prirovnať k hraniu sa na regulárnom automate. Vhodíte jednu mincu, načíta vám to počet životov a je na vás, ako s nimi naložíte. Čím viac mozgov vytiahnutých z tiel paralyzovaných ľudí, o to viac možností aktivovať si nové schopnosti a funkcie zbraní. Špecialitou je lietanie v mimozemskom plavidle, ktoré je schopné likvidovať obrovské budovy pomocou špeciálneho lúča smrti. Čím agresívnejšie sa ale správate, o to viac vojakov a policajtov sa rozhodne vybrať vaším smerom. Nezabúdajte, že ste len jeden plešatý cudzinec proti výraznej presile a táto rovnica skôr či neskôr zapríčiní, že začnete nadávať na archaické riešenie ukladania pozícií a rovnako tak nepraktický level dizajn. Na rozdiel od pôvodnej verzie sa v tomto prípade ale môžeme rozprávať o nádherne spracovaných výbuchoch a efektoch všeobecne, kde síce animácie postáv idú cestou toporného behu kačíc s plienkami na dvesto metrov, ale zato výbuch sila vyzerá až ohromujúco reálne a fakticky tak pôsobí aj každá budova, ktorú dlhší čas šteklíte laserom a pekne zvýšky. Za tento aspekt veľký palec hore.

Maskovanie sa za ľudí funguje len krátko

Klik pro zvětšení (Destroy All Humans! - recenze)

Nemôžem povedať, že by mňa tento originálny návrat vyložene nebavil, ale asi som len teraz nemal chuť na nečakane agresívny tlak zo všetkých strán. Na jednej tu totižto musíte kalkulovať s používaním nadpozemských síl (manipulácia s predmetmi pomocou mysle, vyťahovanie mozgov) a súčasne aj likvidovať všetky prekážky okolo vás, a že ich nie je vôbec málo. Človek si tak nemá v neskoršej fáze hry vôbec čas vychutnať pekný vizuálny art klasických UFO filmov minulého tisícročia, keďže len defenzívne odráža nápor vojakov a polície. Je tu pochopiteľne veľa takzvaných oddychových časti, ale drvivá prevaha stojí a padá na čistokrvnej akcii, s ktorou sa mi spájal stres a chaos. Ak je teda táto hra vnímaná ako remake, tak tomu s určitosťou je len po technickej stránke, všetko ostatné je skôr z kategórie remasteru, kde vývojári z Black Forest Games nechceli alebo nemohli zapracovať na invencii priamej gameplay náplne a ponúkli nám tak sondu do roku 2005.

Pre koho je to vlastne určené? Výhradne pre milovníkov originálu a pár odvážlivcov, ktorým nevadí okúsiť atmosféru starej školy. Je však jasné, že ak sa tento remake bude dobre predávať, THQ Nordic licenciu využije znova a možno sa dočkáme aj regulárnej novej časti. Človek v ich prípade nikdy nevie.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti THQ Nordic

Klik pro zvětšení (Destroy All Humans! - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO / Xbox One X
DOBRÉ
71%
CZECHGAMER
Pekne vyzerajúca klasika, ktorá sa nesnaží adaptovať súčasnosti

CGwillWin