recenze
Staň se autorem vlastního Co-Mixu

Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze
Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze
12:00, 12.07.2020

Co-Mix je tak trochu jiný počin. Klasické deskovky staví na herních komponentech a na schopnostech jako je strategie či postřeh. Zde vše stojí a padá s fantazií a schopností improvizovat a tvořit příběhy. To vše v omezeném časovém prostoru.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Jedná se o celkem rychlou záležitost, kterou si užijete ve třech až deseti hráčích. V základu tří až pěti hráčů půjde o bitvu kdo-z-koho, od šesti do deseti hráčů se jedná o klání dvoučlenných týmů s mírně upravenými pravidly. V případě lichého počtu hráčů bude jeden z týmů jednočlenný.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Vaším úkolem v každém kole hry bude vytvořit příběh. Pro začátečníky bude stránka komiksu obsahovat šest polí, pro pokročilejší potom devět. Každý z hráčů dostane do začátku kola dvanáct oboustranných karet, tudíž 24 obrázků. Ty můžete různě využít a kombinovat do svých šesti či devíti polí. Vytvořená posloupnost bude tvořit základ Vašeho příběhu.

Všichni hráči budou tvořit příběhy se stejným názvem

Předtím, než se pustíte do tvoření, bude pro všechny hráče vybrán název komiksu. Díky tomu budete mít stejnou startovní pozici, ale dle užití vlastněných karet budou Vaše příběhy povětšinou diametrálně odlišné. Pak už bude jen na Vás, zda vytvoříte souvislý a poutavý příběh či pouze nezáživný sled událostí a situací.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Základem každého dobrého příběhu jsou detaily

V balení na Vás čeká pět herních desek (6 polí z jedné a 9 z druhé strany) pro jednotlivé hráče či dvojčlenné týmy. Základem hry je 150 oboustranných hracích karet, z nichž budete tvořit své příběhy. V balení nechybí ani přesýpací hodiny (přibližně 90 sekund) a řada žetonů – postav, hodnocení, bodování a loudalů. Samozřejmostí jsou pravidla.

Při tvoření příběhů je třeba brát ohled na běžící čas. Nikdo přece nechce být Loudal.

Rychlost je důležitou součástí herní strategie. Poté, co první z hráčů vymyslí svůj příběh a rozloží karty na svou herní desku, zbývá ostatním 90 sekund k dokončení vlastních děl. Pokud to nestihnou, dostanou žeton loudala. Stejně tak poslední, kdo svůj příběh dokončí, dostane stejný žeton. Loudalové budou mít horší bodovací pozici v případě rovnosti bodů na konci herní partie.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Každý z hráčů odvypráví ostatním svůj příběh, takže je nutné svou story promyslet a nezapomenout. Po odvyprávění všech přichází bodování. Každý z účastníků hry (v případě týmového souboje tedy každý jednotlivec nezávisle na svém parťákovi) ohodnotí své i ostatní díla dle kritérií: originalita, nejvíce vzrušující a nejlépe sestavený příběh.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Není hodnocení jako hodnocení

Během ohodnocení jednotlivých příběhů, jež probíhá skrytě za pomoci bodovacích žetonů, by si každý mohl hrát „na vlastním písečku“ a proto jsou výsledky odkryty a porovnány. Nejprve jsou odstraněny neutrální žetony a následně se porovná počet žetonů každé ze tří kategorií. Pouze ten/ti, kteří jich mají nejvíce si je ponechají, ostatní se odhodí. V tomto případě tedy rozhoduje primárně shoda všech členů poroty.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Na počítadle bodů, vestavěném do krabice hry, si hráči upraví své skóre podle toho, jakých žetonů získali nejvíce. Zároveň získají další body za každý hodnotící žeton, jež nebyl odstraněn v rámci porovnávání. Ve finále je tedy důležité, zda mají hodnotící stejný názor a bodově nejvíce těží ti, kteří dokáží být objektivní, nebo alespoň zastávají dominantní názor.

Po odvyprávění přichází čas na hodnocení. To by mělo být nestranné a objektivní, jinak totiž body nezískáte.
Superhrdinové nebo superpadouši?

Co-Mix zcela evidentně není hra pro každého. Je třeba představivost a kreativita, nebát se stavět neotřelé příběhy. Nemusíte být fanoušky komiksů, Vaše výtvory nemusí dodržovat žádný žánr ani styl, podstatné je, aby byly kompaktní. A pak musíte být objektivní při hodnocení, protože jen tím můžete vyhrát.

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

Co-Mix je počin, který nemá konkurenta, jedná se o jedinečný koncept, kdy karty a další komponenty tvoří pouze polovinu toho, co je ke hře třeba. Balení, kartičky i další komponenty a pravidla jsou potom graficky výborně zpracované. Při absenci textu není hra limitována pouze na česky mluvící hráče, rozumět je třeba pouze pravidlům. Rozhodně se jedná o originální dílo, které si zaslouží pozornost, ale nemusí být právě pro Vás, i když máte načtené stohy komiksů. Její kouzlo tkví právě ve fantazii každého hráče.

Koupit hru Co-Mix

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Staň se autorem vlastního Co-Mixu - recenze)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Originální koncept hry, v němž budete tvořit příběhy. Bez fantazie to nepůjde, bez znalosti komiksů se zase obejdete. Párty hra pro kreativní skupiny může přinést velice zábavné příběhy a rozvířit zanícené debaty.

CGwillWin