recenze
Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition

Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze
Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze
12:00, 23.09.2020

Neviem, ako to máte vy konkrétne, ale ja som aj v čase, kedy mi na mojom vlastnom rodokmeni už raší tridsiaty siedmy hárok plný dobrodružstiev a zamlčaných daní, až po uši zamilovaný do konceptu point-and-click. Zvlášť, ak sa jedná o jemne infantilné, ale hlavne nesmierne vtipné dobrodružstvá, ktoré často poháňa animovaný art a celé je to prešpikované spomienkami na časy nemenovaných legiend. Zvláštne miestečko v mojom srdci má nemecké štúdio Daedalic Entertainment, ktoré úplným právom pasujú za európsky LucasArts, keďže s onou témou klasickej point-and-click hmoty dokážu pracovať, ako keby na stene stále visel kalendár s rokom 1990. Z tohto a ďalšieho tuctu dôvodov som nedávno vydanú výročnú verziu ich vôbec prvej hry Edna & Harvey: The Breakout z roku 2008 nemohol v zmysle našej sekcie recenzií opomenúť a aj preto vás teraz pozývam priamo k zrodu geniálnych nápadov spomínaného štúdia z Hamburgu.

Nie je blázon ako blázon

Klik pro zvětšení (Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze)

Pre mnohých sú síce časy "zlomených mečov" a "opičích ostrovov" len vyblednuté obrázky niekde tam vzadu v hlave, ale ak ste rovnako postihnutí láskou voči tomuto dnes už archaickému žánru, každá nová príležitosť ako si užiť podobne poskladaný projekt je jednoducho vítaná. Pôvodná verzia dvojdielnej série Edna & Harvey mňa osobne minula, a tak som Anniversary Edition bral všetkými desiatimi o to viac, ak ju Nemci prinášajú aj vo verziách pre konzoly. V našom prípade sa budeme rozprávať o porte na PlayStation 4, ktorý sa po stránke obsahu, ako aj technického spracovania nijako neodlišuje od verzie určenej pre stolné počítače. Začnime rovno príbehom, ktorý je v prípade tradične spracovaných adventúr vždy silným pilierom celkovej kvality. V tomto prípade vás hra zoznámi s hrdinkou menom Edna, ktorá je nanešťastie pre ňu umiestnená v psychiatrickej liečebni so všetkým, čo k tomu patrí (steny z poštárov, krásna biela zvieracia kazajka a plyšová hračka ako verný spoločník). Edna trpí pre ňu nevysvetliteľnou amnéziou, a tak vôbec netuší, prečo je tam, kde je a ako sa tam vlastne dostala. Spoločníka jej robí zajačik Harvey, s ktorého imaginárnou pomocou musí zariadenie opustiť a dopátrať sa pôvodu svojho pohnutého osudu.

Ručné animácie dostali HD kabát

Klik pro zvětšení (Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze)

Celé grafické vyznenie sa v tomto bode krúti okolo akýchsi ručne kreslených karikatúr, ktorými si spoločnosť Daedalic Entertainment v čase vzniku ich prvej hry len testovalo svoje možnosti (vrchol dosiahli až neskôr u úžasnej ságy Deponia). Cez to všetko vyzerá hlavná hrdinka, ako aj zvyšok NPC postáv, až očarujúco a nijako inak to nie je ani s 2D kulisami (pôvodná verzia je o dosť horšia). Čo sa týka hrateľnosti, tak tu vás asi nijako neprekvapí skutočnosť, že Edna & Harvey: The Breakout je jednoducho klasickou point-and-click záležitosťou vytvorenou ako podľa pevnej šablóny. Príbeh sa postupne rozmotáva aj za pomoci často nie práve logických spúšťačov, ale čo je dôležité, tempo, ako aj dávkovanie humoru, nepoľaví ani tesne pred veľkým finále. Ústrednou motiváciou je tu samozrejme riešenie logických hádaniek a neustále vedenie dialógov. V prípade náročnosti puzzle sa rozprávame o prekážkach, ktoré vás sem tam potrápia o pár stupňov viac, než by ste možno očakávali. Všetko je to ale opäť dosť subjektívne a záleží na vašich skúsenostiach s podobným žánrom, keďže intuícia a neustále kombinovanie predmetov je alfou a omegou. Nemôžete v tom celom však pátrať po nejakej zdravej logike z bežného života, takto tradičná schéma point-and-click nikdy nefungovala.

Podarený zvuk a nie práve ideálne ovládanie

Klik pro zvětšení (Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze)

Vývojári odviedli rozhodne dobrú prácu s technickou stránkou a využitím moderného HD štandardu. Výročná verzia Edna & Harvey: The Breakout má aj vďaka tomu všetkému jedinečnú atmosféru, ktorá vás núti pomáhať ústrednej dvojici prejsť cez nástrahy ich bytia. Menej kvalitné sa ale ukázalo byť ovládanie, zvlášť v prípade mnou testovanej verzie na konzolu PlayStation 4 (inak tomu ale nebude ani u Xbox One a Nintendo Switch). Hráč ovláda Ednu pomocou analógovej páčky a pri priblížení sa k predmetu interakcie je na obrazovke zobrazená krátka správa. Toto samo o sebe funguje obstojne, horšie to ale ukáže u situácie, kedy je na danom mieste viacero predmetov vhodných na skúmanie. Vzniká tak chaos, v ktorom sa nedá vyznať a človek musí po milimetri tlačiť na páčku ovládača, aby si mohol prezrieť všetko potrebné. Dosť ale o týchto chrupavkách, dôležitá je samotná zábava, ktorá tu na vás padá po väčšinu času.

Menu umožňuje prepnúť do pôvodnej technickej verzie z roku 2008

Nech už ide o humorné situácie pri rozhovoroch alebo návyku z postupného lúštenia interaktívnych krížoviek, výročie osláv projektu Edna & Harvey: The Breakout pozýva každého obdivovateľa žánru point-and-click, aby sa pridal a pomohol Edne nájsť cestu späť do normálneho života.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Daedalic Entertainment

Klik pro zvětšení (Edna & Harvey: The Breakout – Anniversary Edition - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Pre milovníkov point-and-click adventúr ide o povinnosť

CGwillWin