recenze
The Coma 2: Vicious Sisters

The Coma 2: Vicious Sisters - recenze
The Coma 2: Vicious Sisters - recenze
12:00, 14.10.2020

Tri roky od vydania nenápadného, ale vo výsledku o to viac prekvapivého, 2D hororu The Coma: Recut sa indie spoločnosť Devespresso Games vracia na scénu s priamym pokračovaním a podtitulom Vicious Sisters. Spoločným menovateľom tejto značky je pokus seriózneho spracovania animovaného hororu v dvojrozmernej interakcii bez toho, aby to vo výsledku pôsobilo stroho a nezaujímavo. Ak sa k vám ešte chýr o kvalite The Coma 2: Vicious Sisters zatiaľ nedostal, tak vedzte, že všetky vyššie spomenuté ciele boli takmer až do bodky splnené a táto kórejská survival horor adventúra má od nejakej rozprávky viac než ďaleko. Práve vydané verzie pre konzole PlayStation 4 a Xbox One sa v spojení s touto hrou dostali aj k nám do redakcie a v nasledujúcich riadkoch sa im tak pozrieme cez rameno.

V škole a bez rúšok

Klik pro zvětšení (The Coma 2: Vicious Sisters - recenze)

Nechajme teraz udalosti z prvého dielu odpočívať v pokoji, ostatne pre pochopenie dvojky nepotrebujete vedieť nič viac, než to čo vám jej interná schéma sama prezradí, a poďme sa presunúť na územie strednej školy Sehwa High niekde v ďalej Ázii. Hlavná hrdinka, pôvabná Mina Park, je tak svedomitou študentkou, že si učivo berie doslova priamo do svojho podvedomia, čo sa jej jedného osudného dňa vymstí. Mina sa prebúdza uprostred hlbokej noci vo svojej školskej lavici a vôbec to nevyzerá na ďalší z jej nekonečného radu krúžkov. Na celej situácii je hneď niekoľko vecí smrteľne nebezpečných a ak začnem od kompletne zamknutej školy bez možnosti úniku, každému už asi bude jasné, čo musí nasledovať. Prítomnosť našej hrdinky prebudí akýchsi duchov či zombie (tu sa príbeh nesnaží to nejako extra vysvetliť), pred ktorými je nutné začať okamžite utekať. Čím viac dverí na rôznych poschodiach sa vám podarí otvoriť, o to viac spojencov a ďalších uväznených študentov objavíte. Myslíte si, že vám to však dá nejakú výhodu či pocit bezpečia? Ani náhodou.

Za všetko môže chlap?

Klik pro zvětšení (The Coma 2: Vicious Sisters - recenze)

Tu nám svojská kórejská kultúra dáva svoju lekciu z pre nás neznámeho a dozvedáme sa, že priateľ a partner hlavnej hrdinky leží už nejaký ten čas v kóme a práve táto skutočnosť by mohla mať súvislosť s celým vyššie opísaným uväznením. The Coma 2: Vicious Sisters sa v zmysle hrateľnosti delí na dva piliere, jeden ráta s grafickou novelou, v akej štýle sú spracované inak nesmierne zaujímavé ba až strhujúce rozhovory (krvavé, temné, divné, bizarné), a druhý naopak podopiera pohyb po dvojrozmerných podlažiach s priamou interakciou - nájdeme tu jemné survival prvky, ale keďže hráč nemá ako vybočiť z cesty, nejde o nejako komplexný zážitok. Pointou je prehľadávanie mapy za účelom zisku špeciálnych predmetov, ktoré od vás vyžadujú NPC postavy, alebo priamo nejaký mechanizmus. Ak ste úspešní, otvoríte si cestu do ďalšej časti mapy a teda aj novej lokácie. Nemajte strach, celá hra sa nakoniec nekrúti len okolo školy a postupom času dôjde aj na atraktívnejšie lokácie, akou je policajná stanica a podobne.

Dalo by sa to celé prirovnať k 2D verzii prvého Resident Evilu

Klik pro zvětšení (The Coma 2: Vicious Sisters - recenze)

Všetky puzzle časti sú instantnej povahy, čo znamená, že nevyžadujú nejaké náročné a komplexné riešenie, ale skôr správny odhad na výber itemu z kapsy. V istých momentoch sa tak druhá "kóma" dá čiastočne prirovnať k prvým trom dielom slávnej série Resident Evil a to aj na základe špecificky mrazivej atmosféry, ktorá vás sprevádza počas skúmania terénu. Všade okolo vás sú totižto rôzne prekážky, ktoré je nutné obísť a proces objavovania tej jedinej správnej cesty, a je úplne jedno, že ide o 2D žáner, so sebou prináša rovnako temné pocity ako u rannej produkcie spoločnosti Capcom. Akonáhle na vás kdekoľvek vyskočí nejaké zlo, môže vám spôsobiť len dve formy zranenia - otravu alebo čiastočné krvácanie. Na oba scenáre by ste mali mať v kapse pripravenú nejakú tú záplatu a tí šikovnejší z vás si môžu s nepriateľmi poradiť aj pomocou špeciálne upravených zbraní - ide o kombináciu bežne dostupných predmetov. Ak u seba nemáte nič na ochranu, je nutné utekať a často doslova kľučkovať medzi nechutnými príšerami, ktorých vaša krehkosť ani náhodou neodradí od toho najhoršieho zámeru.

Nikdy neviete, čo budete potrebovať

Klik pro zvětšení (The Coma 2: Vicious Sisters - recenze)

Ďalšia podobnosť so spomenutým RE nastane v momente, kedy vás z ničoho nič začne naháňať v danej situácii neporaziteľný boss, ktorého nezastaví nič, čo máte u seba. Jedinou možnosťou je únik alebo skrytie sa tam, kde vám to level dizajn umožňuje - v škole je to prvotne viazané na toalety alebo skrinky školákov. Zaujímavosťou je, že autori v týchto situáciách mysleli aj na také detaily, ako je eliminácia zvukov pomocou zakrytia si vlastných úst, čo je len ďalším dôkazom o komplexnosti tohto diela. Cez to všetko, že ide o hru, kde sa grafika blíži klasickej anime v temnom podaní, je atmosféra jednoducho úžasná a to aj bez dnes už nepredstaviteľného tretieho rozmeru. Iste, nechcem tvrdiť, že by The Coma 2: Vicious Sisters atakovala hranicu dokonalého hodnotenia, isté veci v 2D fungujú a iné zase naopak, ale z pohľadu komplexnosti ide aj voči celosvetovej konkurencii (je vôbec nejaká podobná?) o originálny survival horor hodný pozornosti každého jedného milovníka tohto žánru.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Devespresso Games

Klik pro zvětšení (The Coma 2: Vicious Sisters - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO / Xbox One X
SKVĚLÉ
82%
CZECHGAMER
Jedinečný 2D survival horor

CGwillWin