hw
recenze
Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro - recenze
Redmi Note 9 Pro - recenze
12:00, 17.07.2020

V zmysle zaujímavých mobilných telefónov, čo do použitých technológií súčasnosti (ohybné obrazovky ma už prestali toľko fascinovať), je pre mňa testovanie vlajkovej lode série Redmi Note od Xiaomi istým krokom späť k normálu. Nepíšem to za účelom nejakého zhadzovania samotného produktu, ale skôr ako žiadaný návrat do normálu, a to hlavne v zmysle pomeru medzi cenou a výkonom. Aj keď sa oproti poslednému modelu finálna cenovka trocha nafúkla, ostatne zdražuje sa dnes a denne, tak vo finále tu stále obstojí ono tvrdenie, ako je Xiaomi aj naďalej jedna z tých posledných a spoľahlivých spoločností, ktorá vás nenechá priplácať si stovky eur len za logo samotné. Poďme sa teraz spoločne pozrieť, čo môžete očakávať od tejto smartpfone novinky z dielne populárneho čínskeho výrobcu.

Redmi Note 9 Pro vás oberie o cca 9 000 Kč

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Návrat do strednej triedy som úprimne čakal o dosť horší, ale možno je to skôr skutočnosťou, že sa mi práve portfólio značky Xiaomi v testoch doteraz vyhýbalo. Tak či onak, Redmi Note 9 Pro sa po stránke dizajnu a celkového spracovania v zmysle materiálov dá pokojne definovať ako uspokojivý a s istým prekvapením na chvoste. Na test som totižto obdržal jasne definovanú zelenú farbu pre zadný kryt, ktorá sa však po rozbalení ukázala skôr ako modrá. Iste, ide tu len o detail a možno moju vlastnú a zatiaľ nediagnostikovanú farbosleposť, ale mal som potrebu sa s vami o ňu podeliť. Keď som si totižto neskôr prezeral aj oficiálne promo fotografie a tam tá istá verzia tohto telefónu vyzerala o dosť inak než v reále. Za to sa ale nijako nestrieľa, ostatne nech už ide o modrú alebo zelenú, obe tomuto hardvéru slušia a pasujú, nech už sa telefón práve leskne vo vašich rukách, alebo naopak so strachom vo vašich očiach padá k zemi. Tu sa chytím predpokladám evidentnej skutočnosti, ktorá spočíva v nulovej tolerancii vplyvu prachu a vody na zariadenie.

Chce to buď poriadne puzdro (jedno je súčasťou balenia) alebo obrovské šťastie.

Fotoaparát by potreboval priklepnúť?

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Váha zariadenia sa zastavila na cifre 209 gramov, čo je z môjho pohľadu na samotnú veľkosť telefónu ideálna váha pre pocit, že držím v ruke niečo, čo by nemalo letieť k zemi. Paradoxne som v čase testu Redmi Note zároveň recenzoval aj Galaxy S20 ultra, ktorý to v nejakom nepodstatnom porovnaní prestrelil o pár gramov a milimetrov. Keď som si však oba tieto cenovo nesmierne rozdielne výrobky vložil do oboch rúk, jazýček istoty lepšieho držania a manipulácie sa naklonil skôr na stranu Xiaomi. To sú však opäť dosť subjektívne veci, s ohľadom na odlišné proporcie rúk a možno aj skúseností ohľadom manipulácie s takto veľkými telefónmi. Vycúvajme preto z tejto slepej uličky a vráťme sa k tomu oveľa podstatnejšiemu. Z vrchnej strany totižto dominuje krásny IPS panel o veľkosti 6,67 palca s hrubším rámikom okolo obvodu a naopak na spodnej strane 64 Mpx fotoaparát v efekte, ktorý ja s obľubou nazývam poklopom od kanálu, čo niekto zabudol zavrieť. Samozrejme nemám v pláne vás teraz zaťažovať diskusiou o trende vystupujúcich hrán šošoviek, avšak, čo do opisu tohto konkrétneho zariadenia, to celé určite musím minimálne spomenúť.

4K áno, ale len ak sa vám netrasú ruky...

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Hlavná obrazovka v rozlíšení Full HD Plus (2400 x 1080) má v rámci svojej triedy schopnosť pekného jasu a podanie celej palety farieb nenesie žiadne výrazné výkyvy, ktoré by vám snáď mali prekážať. Akonáhle sa mi do rúk oprelo ostré slnko, orientácia v menu značne utrpela, ale nie je to nič fatálne, rovnako ako absencia dnes, pre mobilné zariadenia, často zbytočne proklamovaných vysokých hertzov. Apropo výkon je presne tá kategória, ktorú sa teraz hodí načať. Snapdragon v kombinácii s 6 GB RAM definujem ako slušne upravenú dráhu pre plynulú prevádzku s možným problémom v momente, kedy toho v zmysle počtu operácií naložíte telefónu až cez príliš. Predstavte si situáciu, kedy vám do ruky vložím telefón s viac než dvojnásobnou operačnou pamäťou a zároveň vás nechám pracovať aj s Redmi Note. Je pochopiteľné, že ten rozdiel v rýchlosti vám udrie rovno do zubov, avšak akonáhle by ste mali k dispozícii iba predmet tejto recenzie, rozhodne by ste si nesťažovali na jeho nedostatočný výkon. Úplne bezproblémovo som stíhal editovať články aj v jednom z mojich redakčných systémov a zároveň si na pozadí prehrával hudbu.

Reproduktor spadá skôr do priemerného šuplíka

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Z čoho som bol ďalej pomerne nadšený? Rozhodne z interaktívneho tlačidla pre snímanie odtlačkov prstov. To dizajnéri umiestnili na pravú hranu telefónu a rýchlosť reakcie jeho odomknutia je nadpriemerná (zrovnateľná napríklad s Galaxy Flip Z), ostatne nie som zrovna fanúšikom odtlačkov na obrazovke, čomu sa však dnes u prémiových telefónov asi nevyhneme. Ďalšou veľkou výhodou je rozhodne objemná batéria s kapacitou 5020 mAh, ktorá vás pokojne aj pri výraznejšom vyťažení podrží celé dva dni. Osobne beriem s úsmevom všetko, čo je v zmysle akumulátora nad dvadsaťštyri hodín, takže si asi viete predstaviť moju spokojnosť. Kto by však predsa len neustále prebiehal od jednej nabíjačky k druhej a nevydržal u jednej dlhšie než dvadsať minúť, určite docení rýchlejšie nasávanie šťavy (30W).

Čím viac svetla, tým viac iskričiek v očiach

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Samotná bodka za recenziou sa bude snažiť zatlačiť ten pomyselný poklop alias vyčnievajúci hrb plný šošoviek. Dominantou tu je 64 Mpx fotoaparát od spoločnosti, ktorú som v tomto texte už vyššie spomínal a ktorý dokáže s prehľadom pokryť všeobecné nároky na strednú triedu. Cez deň dostávate fotky plné detailov a priemerne vykreslených farieb a čím viac sa zotmieva, o to skôr prichádza staré dobré rozostrenie. Neodporúčam sa pokúšať o nejaké približovanie, keďže tu už si Redmi Note musí pomôcť softvérom a výsledok je nevalnej kvality. Všeobecne zase platí ono odveké a nadnesené pravidlo, že za krásneho počasia spraví príjemne pôsobiacu fotografiu aj ruský zemiak, avšak tento čínsky vám navyše ponúka dokonca prednú 16 Mpx šošovku s opäť slušnou schopnosťou pokryť vaše sociálne výlevy.

Slot pre Dual Sim, ako aj microSD (max 512 GB) musí potešiť

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)

Spoločnosť Xiaomi to má celkovo všetko pekne vyvážené. Ešte než som sa vôbec pustil do recenzovania Redmi Note 9 Pro, rýchlo som si prebehol ich jednotlivé produkty v oblasti mobilných telefónov a usúdil, že nech už chcete investovať do prémiových modelov alebo ostať v takzvanom strednom prúde, na oboch týchto cestách je možné stretnúť uspokojivú kvalitu a práve Note 9 Pro je toho dôkazom. Ponúka vysokú výdrž batérie, pôsobivý IPS displej, krásne fotografie (podľa podmienok) a decentný dizajn. Zamrzí snáď jedine nulový stupeň ochrany a absencia stabilizácie 4K videí. Preto ak momentálne hľadáte niečo spoľahlivé so štandardnou výbavou, nevidím dôvod, prečo by ste si zo zoznamu prípadných nákupov mali vyhodiť túto novinku od značky Xiaomi, jeho cena je totižto maximálne adekvátna.

Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti Xiaomi

Klik pro zvětšení (Redmi Note 9 Pro - recenze)


CGwillWin