recenze
Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure

Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze
Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze
11:55, 06.07.2020

Sériu Deathtrap Dungeon by som asi nemal nejako podrobnejšie predstavovať vám starým harcovníkom, avšak keďže k nám na web často zavítajú aj tie mladšie ročníky, bude voči nim minimálne férové spomenúť meno Ian Livingstone. Ide o britského fantasy autora a strojcu nesmierne populárnej knižnej série Fighting Fantasy, ktorá reprezentuje interaktívne hranie sa len na základe čítania príbehu a následného hádzania kockou, ktorá ten príbeh usmerňuje a ohýba do rôznych foriem. Neoddeliteľnou súčasťou profilu spomínaného autora je aj jeho invencia s klasickými videohrami, kde sa v podobe investora objavuje podpísaný pod sériou Tomb Raider a Hitman. Poďme však teraz späť do sveta rýdzeho fantasy, ktorý sa nám ako virtuálna kniha otvára v kompletnom názve Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure. Verím, že vás minimálne zaujíma, o čo tu vlastne ide?!

Charizma rozprávača...

Klik pro zvětšení (Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze)

Vôbec najdôležitejší pilier tejto netradičnej videoadventúrky stojí na ramenách takzvaného rozprávača, teda herca, ktorý číta celý príbeh a dodáva mu istý punc autenticity. V prípade nového spracovania Deathtrap Dungeon sa tejto významnej úlohy zhostil Eddie Marsan, ktorého by ste mohli poznať z filmových snímok ako Fast & Furious presents Hobbes & Shaw, Deadpool 2 a Atomic Blonde. Eddie celej licencii prepožičal nielen svoj hlas, ale aj sediace telo a s ním spojenú mimiku, čo asi dokážete pochopiť pri pohľade na akýkoľvek in-game snímok. Rozprávač má v rukách výklad osudu vášho hrdinu, ale všetky tie dôležité rozhodnutia už samozrejme patria výhradne vám osobne. Ak ste spomínaného herca doteraz považovali len za nejakú vedľajšiu postavu pre akčné trháky zo západu, jeho talent pre divadlo vám v tomto spracovaní rozhodne vyrazí dych. Eddie dokáže len tónom hlasu navodiť zimomriavky po tele a jednou vetou je schopný zhmotniť niekoľko NPC postáv súčasne, a to všetko sediac na pohodlnom gauči.

Perfektne zvolený soundtrack

Klik pro zvětšení (Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze)

Eddie Marsan sedí v koženom "ušiaku", zatiaľ čo sa kúsok od neho menia bukové polená na čierne uhlíky. Atmosféra tohto naratívneho dobrodružstva je tak špecifická, že akonáhle sa začnete sústrediť na váš osud vykladaný len ústnou formou, úplne zabudnete na nejakú nutnosť sledovať dnes toľko proklamovanú 3D grafiku. Veľkým pomocníkom je v tomto prípade samozrejme aj zvuk a hudba. V tomto bode nemám k celej hre žiadne výhrady a myslím, že ten koktail fantasy liniek pomaly prelievaný z akčných momentov do pokojného tempa chutí presne tak, ako má. Presuňme sa teraz k tej akčnej zložke, respektíve k tomu, čo vám, hlavným hrdinom, umožňuje svojský a osobitý Eddieho výklad. Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure vám vloží do rúk kocky ako aj možnosť vývoja schopností a každou novou voľbou, v tejto nie práve komplikovanej hrateľnosti, sa osud môže, ale aj nemusí, odchýliť od pôvodného zámeru autorov. Tak ako v klasickej RPG, tak aj tu máte status zdravia a musíte čeliť útokom rôznych súperov, ako aj používať obranné schopnosti. Treba si však uvedomiť, akú veľkú úlohu v tejto schéme zohráva efekt náhody.

Chýbajú titulky

Klik pro zvětšení (Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze)

V prípade, že nevládnete aspoň priemernou znalosťou anglického jazyka, je pre vás táto originálna hra úplne bezpredmetným dielom. Sám som sa miestami počas výkladu udalostí ústnou formou dosť strácal v deji, o to viac aj z toho dôvodu, že menu neumožňuje aktivovať titulky priamo na obrazovke. Ďalšie negatívum vidím v dosť silnom efekte náhody, kde sa počas vypätých situácií často stane, že hodené kocky spadnú aj tri razy po sebe v tej istej formácii, čo vás pri dôležitých momentoch núti neriskovať a ostať pri zemi. Tento fakt si naplno všimnete až po niekoľkých kapitolách valiaceho sa deja a skôr či neskôr vám to jednoducho začne vyložene prekážať, ako keby autori nevenovali dostatok času komplexnosti akčných situácií a skôr sa sústredili na hovorené slovo. Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure momentálne opustil Early Access formu a je na Steame dostupný za viac ako prijateľnú sumu cca 7 Eur.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Branching Narrative Ltd

Klik pro zvětšení (Deathtrap Dungeon: The Interactive Video Adventure - recenze)

Recenzovaná verze: PC
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Ojedinelé dielo plné nostalgie z čias minulých, ktoré stavia atmosféru výhradne na hovorenom slove

CGwillWin