recenze
Řekni to Jedním slovem!

Řekni to Jedním slovem! - recenze
Řekni to Jedním slovem! - recenze
14:00, 19.04.2020

Jedním slovem je nová párty hra se slovy, oceněná jako Hra roku (Spiel des Jahres) 2019, kterou ve stejném roce přinesl BlackFire na náš trh. Je ocenění zasloužené?

Klik pro zvětšení (Řekni to Jedním slovem! - recenze)

Slova, slova, slova… a podstavce a fixy

Titulek mluví za všechno. Obsah balení hry je celkem sto deset kartiček, z nichž každá obsahuje pět jednoslovných výrazů, k tomu sedm smazatelných popisovačů, stejný počet plastových podstavců a stručná, výstižná a snadno pochopitelná pravidla. Na párty hru stojící na slovech je to plně dostačující obsah. Nejdůležitější jsou stejně kartičky se slovy, respektive jejich dostatek, aby bylo možné hrát znovu a znovu a znovu.

Klik pro zvětšení (Řekni to Jedním slovem! - recenze)

Nápovědy, indicie, pomůcky a nápovědy

Tým tří až sedmi hráčů si připraví 13 náhodných karet z balíčku. Každý si vezme jeden fix a podstavec. Pozice aktivního hráče se s každým kolem/každou kartičkou se slovy posouvá podle hodinových ručiček.

Jedním slovem: kooperativní párty hra se slovy a zároveň Spiel des Jahres 2019.

Aktivní hráč otočí kartu tak, aby neviděl na ní natištěná slova, a položí ji na podstavec. Zároveň číslem vybere jedno z pěti slov. Ostatní hráči si slovo přečtou a následně na své podstavce napíší jednoslovné nápovědy. Každý se snaží vybrat takovou nápovědu, která aktivního hráče navede k hádanému výrazu.

Klik pro zvětšení (Řekni to Jedním slovem! - recenze)

Napovídající hráči si porovnají napsané výrazy. Pokud se některý objevuje více než jednou, tak se všechna taková slova skryjí jako neplatná. Zbývající a platné indicie jsou odhaleny aktivnímu hráči, jež má jeden pokus na uvedení správného hádaného výrazu.

Napovídejte aktivnímu hráči. Ale pozor: Vaše nápovědy nesmí být stejné, takže musíte odhadnout, co napíší Vaši spoluhráči.
Znáte své spoluhráče?

Na tom hra Jedním slovem stojí. Podle toho, komu radíte, budete upravovat svou nápovědu. A stejně tak dle toho, kdo jsou další napovídající hráči, musíte vybírat takovou indicii, abyste se netrefili do stejného slova, protože to by aktivnímu hráči značně ztížilo jeho roli v uhodnutí výrazu.

Klik pro zvětšení (Řekni to Jedním slovem! - recenze)

Spiel des Jahres 2019 – zaslouženě?

(1) Spíš ne. V záplavě slovních párty her, jež se dnes nabízejí, se jedná o další odvar na principu Activit, Krycích jmen, Telepatie a dalších. Znovu velká zásoba pojmů, ale základní princip jde použít i pro jakoukoli jinou slovní hru, při použití balíčku karet dané hry. Kamenem úrazu pro vydavatele může být používání pravidel různých párty her s balením pouze jedné hry, to samé může být naopak výhodou pro občasné hráče.

Kooperativní párty hra nemusí být každému po chuti - soupeřit pouze s výsledkovou tabulkou. Na druhou stranu, své zastánce si určitě najde a konkurence bude mít pramálo.

(2) Částečně ano. Jedním slovem přichází s kooperativním herním režimem, což není úplně běžné v teritoriu párty her. Díky tomu hra určitě nezapadne do změti a šedi ostatních žánrovek. Na druhou stranu ale u párty her očekáváte soupeření s ostatními hráči či týmy. Hraní spolu je méně okoukaný režim, ale bude to u párty hry stačit? Pouze porovnat své skóre s tabulkou? Opověď je asi na každém z nás, přeci jen máme rozličný vkus.

Koupit hru Jedním slovem

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Řekni to Jedním slovem! - recenze)

SKVĚLÉ
83%
CZECHGAMER
Kooperativní párty hra se slovy, v níž se musíte naladit na vlnu svých spoluhráčů.

CGwillWin