recenze
Metro Redux (Switch)

Metro Redux (Switch) - recenze
Metro Redux (Switch) - recenze
12:00, 04.03.2020

Je to skoro nepředstavitelné, ale herní zpracování série Metro je s námi už deset let. Ono tak trochu mate tělem, protože její originální vydání následovala verze Redux na aktuální generaci konzolí, což tak trochu překlenulo čekání na regulérní pokračování. Toho jsme se dočkali v loňském roce a pro mě osobně se jedná o jednu z mých her roku (tou další je Control). Krátkou odbočku opustíme a vrátíme se k Reduxu, ten totiž aktuálně dorazil na Nintendo Switch. Ano. Na Nintendo Switch. Věc, které by před nedávnem leckdo smál (zvlášť po nepovedených slibech PS Vita) se stala skutečností a máme zde konzolový skvost v přenosné formě, pojďme se na to podívat.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

O samotných hrách není třeba se rozepisovat do detailů. Redux obsahuje dvě hry. Metro 2033 sleduje úplný začátek dobrodružství Arťoma, který se z relativně poklidného života v jedné ze stanic, vydává na dobrodružství, které mnoho lidí nechce zažít. Hra úzce kopíruje první román Dmitrije Gluhkovského a nabízí silně příběhově tlačenou FPS, která sází hlavně na tísnivou atmosféru, tmu, stealth a survival prvky.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

Druhou hrou je Last Light, které původně vyšlo o tři roky po originále. To nenásleduje děj knihy 2034, ačkoliv se v tom samém roce odehrává. Arťom už je členem elitních Sparťanů vedených plukovníkem Millerem, potkává Annu a úvodním cílem je najít posledního z tzv. Temných, které ... no zbytečné spoilery. Hra staví na základech prvního dílu a pouze je rozšiřuje, takže ve výsledku jsou si obě dvě hry velmi blízko.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

A nyní k verzi pro Switch, protože to je tím podstatným v tomto článku. 4A Games a jejich engine jsou známí, že používají mnohé pokročilé technologie, ale pak také kladou velké nároky na hardware, což potvrdí hráči na PC asi nejvíce. Na konzolích se jim celkem optimalizace daří a Redux běžel na PS4/XONE v 60fps. To logicky nemůže být cílem pro slaboučký Switch (rozdíl skoro poloviny jader na nižší frekvenci, méně RAM). Proto zde máme hru běžící v 30fps, ale skálopevných. Optimalizace a úpravy, které autoři udělali jsou neuvěřitelné a hra vypadá skvěle zejména v handheld režimu. Na velké TV logicky nemůže konkurovat silnějším, ale předchozí generaci do kapsy strčí s přehledem, což prostě je obrovský úspěch. Běžně nemívám problém natípat pár obrázků a ty vložit k recenzi, ale tady, i když jsem z obou her odehrál pouze pár hodin, jsem natípal víc obrázků než je zvykem. Na hru se prostě krásně kouká a to je výborné.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

Stejně tak potěší, že nijak neutrpěla zvuková stránka hry. Některé porty to přeženou s kompresí zvuku, ale Metro ne. Důkazem je, že většinu handheld her hraji bez zvuku v metru (není úmyslná narážka), ale tady jsem nebyl líný vyndat sluchátka i na těch pár minut. Bohužel tím se dostávám k jedné nevýhodě, která však není problémem autorů. Metro není dobrá handheld hra pokud máte krátké herní session. Je to příběhová hra, která vyžaduje dávkování po hodinách. Další věcí je, že display Switch nepatří k těm nejlepším a v denním světle či na sluníčku nemá smysl hru prakticky zkoušet hrát. Nedá se to, vše se slije do změti pár světel. To, že hra neumožňuje vytáhnout světlost (což chápeme z hlediska atmosféry) bohužel úplně degraduje možnost hrát jinde než v temné herní jeskyni.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

Pro koho tedy Metro Redux na Switchi je? Hlavně pro ty, kteří jej nikdy nehráli nebo mají pouze Switch, protože se jedná o dvojici setsakramentsky dobrých her. Pro ostatní to může být pěkná vzpomínka, ale je otázkou proč zvolit zrovna Switch. Na cesty se hra nehodí, na dovolenou mimo hotel v karanténě také ne a Redux na ostatní platformy stojí minimum peněz (v Game Passu zdarma), takže je to těžké doporučení. Za sebe mohu jenom říci, že hry k mému překvapení vypadají skvěle a neztratili nic ze svého kouzla.

Ceny hry Metro Redux (Switch) srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Metro Redux (Switch) - recenze)

SKVĚLÉ
83%
CZECHGAMER
Hra sice na handheld není úplně vhodná, ale to nebere nic z jejích kvalit a toho, že tento port se poved.

CGwillWin