recenze
Marvel Champions

Marvel Champions - recenze
Marvel Champions - recenze
12:00, 07.12.2019

Když jsme se dozvěděli, že Fantasy Flight Games přestávají vyvíjet Pána prstenů LCG, tedy podle mnohých měřítek (pro tento případ například názor mě-recenzenta) nejlepší stolní hru v dějinách lidstva, bylo jasné, že na vavřínech neusnou a brzy bude následovat hra nová. Vydavatelství na sebe nenechalo dlouho čekat a nedlouho nato oznámilo Marvel Champions, kooperativní karetní hru pro 1-4 hráče, ve které hráči spojí síly a ujmou se role hrdinů, které teď už dobře zná každý, kdo letos jen vystrčil nos za okno. Zároveň se světovým releasem vyšla hra Marvel Champions i u nás, jak jinak než v produkci Blackfire.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Šampionem může být každý

Zpracování karet a žetonů je komiksové a skvěle odpovídá tématu. Na artu karet spolupracovalo i několik autorů komiksových předloh. Taky asi poprvé jsme u hry produkované FFG viděli už v rámci krabice nějaký náznak užitkové hodnoty v podobě zarážek, do kterých vložíte rozdělovače, aby se vám nepomíchaly karty. To je velký krok vpřed a tuto snahu si pochvalujeme. Karty jsou barevně odlišeny podle role, kterou chcete zastávat, červená pro agresi, zelená je obrana, modré vedení a žlutá spravedlnost. Graficky je rozhodně čím se kochat.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Hra probíhá v jednotlivých po sobě jdoucích fázích, jako první hrají hrdinové a po nich padouši, tak pořád dokola, dokud jedna strana nezvítězí. Žeton prvního hráče se po směru podává, pořadí hráčů je tedy jasně dané. Každý má ve svém kole možnost zahrát karty z ruky, které ale zároveň slouží jako zdroje pro placení za jejich vyvolání. To je dobrá cesta pro zbavení se žetonů zdrojů (jak má LotR LCG) nebo extra surovinových karet (např. many v MTG) a musím říct že to otevírá spoustu možností strategizování - zahrát dvě až tři slabší nebo jednu silnější kartu bude pravděpodobně vaše nejčastější dilema. V levém dolním rohu karty vidíte počet zdrojů, které karta vygeneruje, pokud se ji rozhodnete použít jako platidlo. Váš hrdina a jeho alter ego má jasně vyznačený maximální počet karet, které můžete v ruce mít, strana hrdiny mívá karet zpravidla méně, protože se více orientuje na boj, kdežto alter ego spíš na přípravu a léčení. Ve svém kole můžete zahrát-vyložit tolik karet, na kolik vám stačí suroviny, zároveň se dá rovnou využít jejich akce a vlastnosti (tím se karty vyčerpají). Jednou za kolo můžete změnit hrdinu a alter ego. Dobrou vychytávkou je vyžádání akce od jiného hráče, například může aktivovat Sídlo Avengers, abyste si mohli vzít vrchní kartu ze svého dobíracího balíčku.

V podobě hrdiny můžete buďto mařit padouchovy plány nebo útočit a působit tak poškození buď jemu nebo jeho nohsledům, kteří jsou s vámi v souboji. Dávejte velký pozor na padouchovy hodnoty a kolik má na svém plánu položených hrozeb, podle toho se rozhodněte, jestli skončíte kolo jako hrdina nebo alter ego, sice je celkem lákavá představa toho, že vám padouch neublíží a bude si "jen" plánovat na svém písečku, ale pak najednou za kolo přibude 16 hrozby a vy to budete jen horko těžko srážet na udržitelné hodnoty.

Řetěz je silný tak, jak jeho nejslabší článek

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Fáze padoucha se dělí také na několik částí. Padouch nejdřív útočí postupně na každého z hráčů, a jeho útok probíhá jinak podle toho, jestli jste ve formě hrdiny nebo alter ega. V prvním případě vám padouch udělí poškození, v opačném plánuje, což znamená, že na jeho plán pokládáte žetony hrozby podle jeho hodnoty plánování. Prohrát můžete dvěma způsoby - buď padouch zabije všechny hrdiny, nebo naplní svůj zlý plán tím, že na něj dá odpovídající počet žetonů hrozby. Ani nespočítám, kolikrát nás od vítězství nebo porážky dělil jeden život nebo hrozba, jednou dokonce oboje v rámci jednoho kola. Pokud přežijete první, nastane část druhá, ve které si každý hráč vezme jednu kartu z padouchova balíčku a postupně ji vyhodnotí. Když se na ní nachází nohsled, začne s hráčem bojovat. Vyskočit na vás může také skutečnost, že padouch má nějaký vedlejší plán, který vám značně ztíží maření padouchových snah o vaše poražení. Pak může nastat nějaká jednorázová akce (třeba že padouch podruhé zaútočí) a nebo může vašemu protivníkovi přistát nějaké zajímavé vybavení, které ho značně posílí a podstatně tak zpomalí vaše snahy o jeho poražení.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Zvláštní karty Nemesis má každý hrdina své a jedná se o celkem pět karet, které na začátku hry postavíte mimo hru. Ve fázi padoucha, kdy odhalujete jednotlivé karty, se může stát, že vám karta střetnutí nařídí, abyste svou nemesis zamíchali do padouchova balíčku. Každý balíček nemesis sestává z hlavního nepřítele a jeho vedlejšího plánu, pak vylepšení a nohsleda. Byť je na to, že se daná karta objeví zrovna ve vaší fázi střetnutí, celkem malá šance, je to obrovský boost pro padoucha a dokáže zvrátit dobře načaté klání.

Schopnost kooperace a komunikace jsou jako vždy klíčové, táhnout jednoho člověka za sebou je nemožné. Pomáhejte si, co to dá

Marvel Champions nabízí akční zážitek, ve kterém si připadáte jako ve druhém a třetím dějství svého oblíbeného filmu (přeskočili jsme představení postav a omáčkovou výplň). Jedna partie trvá přes hodinu až k nějakým dvěma, odehraný čas pochopitelně stoupá s počtem hráčů a jejich (ne)znalostí hrdinů a karet. Je poznat, kolik a jak kvalitních mozků se do vývoje hry zapojilo, protože je přístupnější nováčkům díky svému jednoduchému deckbuildingu a přehledným pravidlům, ale své si v ní najdou i LCG veteráni.

A když jsme u toho...

Deckbuilding, který vás neodradí

Na rozdíl od jiných deckbuildingových her, LCG i TCG, jako zmíněný Pán prstenů, Hra o Trůny nebo Magic, je tady deckbuilding zjednodušen tak, že bych sám těžko vymýšlel způsob, jak víc to ještě udělat. Pořád máte možnost udělat si "to své," ale váš balíček karet je striktně omezen na určitý počet - mezi 40 a 50, kartu hrdiny nepočítaje. Jistou část z nich musí tvořit karty vašeho hlavního hrdiny. Karty v základní hře se dále dělí podle role, kterou chcete v rámci týmu zastávat: Agrese, Obrana, Vůdcovství nebo Spravedlnost. Postupem času bude karet přibývat, ale role zůstanou, takže si jenom vyberete v rámci jedné z těchto podskupin maximálně 3 kopie od každé, doplníte nějakými neutrálními kartami a jste připraveni vyrazit do akce. Se správnou organizací a domluvou bude tedy sestavení vašeho balíčku trvat maximálně půlhodinku. Jen pozor na unikátní karty označené hvězdičkou, ty se v žádném případě nesmí nacházet ve hře zároveň. Můžete je mít v ruce či v balíčku, ale nikdy nesmí nastat, že má více hráčů vyvolaného Hulka.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Neskutečně jednoduchý deckbuilding, který ale hráčům stále nechává silný pocit kontroly nad svým balíkem

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Kdo s koho

Marvel Champions je jako kooperativní hra mnohem větší zábava ve více hráčích, ale i v jednom poskytne obstojný zážitek. Pětice hratelných hrdinů ze základní sady stačí na menší ochutnávku, ale všichni dobře víme, že ten pravý zážitek přijde až s těmi vysněnými a nejoblíbenějšími (a ve výrobě je jak Kapitán Amerika, tak Thor). Největší obavy pro české hráče budou pochopitelně z dostupnosti českých rozšíření, kdy a jestli vůbec na ně dojde. Protože se základní box prodával dost dobře, existuje naděje, že alespoň ty větší krabice budou dostupné i u nás. Hra jako taková je super, dynamická a chytlavá, už základní verze nabízí spoustu možností deckbuildingu, který je vůbec nejjednodušší u tohoto typu her, co jsem kdy viděl. Nevím sice, jak lákavá je vyhlídka toho, že pro nasbírání všech svých oblíbených hrdinů bude muset utratit značnou sumičku, pokud vůbec vyjdou česky, každopádně Marvel Champions patří k rezolutním must-have pro všechny fanoušky karetních her, komiksů a kooperativního hraní.

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Marvel Champions - recenze)


SUPER
98%
CZECHGAMER
Dynamická, svižná a záživná hra ze světa Marvelu, ve které vás čeká intenzivní zápolení s těmi nejhoršími zlosyny.

CGwillWin