recenze
Bee Simulator

Bee Simulator - recenze
Bee Simulator - recenze
11:50, 20.11.2019

V dnešní recenzi se podíváme pod křídla jednomu z nejpilnějších živočišných druhů. Ano, ne nadarmo se říká, že člověk může být pilný jako včelička. Pakliže nejste zrovna příznivcem létavého hmyzu, váš názor by mohl změnit nový titul od studia Varsav Games s prozaickým názvem Bee Simulator. Což o to, simulací kamenů, traktorů, chlebů a podobných skopičin jsme tu již pár měli, nicméně včela? Toť novinka na videoherním poli. Tak se spolu pojďme nyní podívat, jestli by podobný kousek nebyl ideální právě pro vás.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Překvapení?

Již od samotného oznámení na mě působil titul Bee Simulator jako příjemné zjevení, na který jsem se začal těšit i vzhledem k tomu, že her, které by šlo hrát se svými ratolestmi není nikdy dost a navíc v přislíbené české lokalizaci, díky které určitý edukativní prvek, které titul přináší, o mnoho více vynikne. Byl jsem tedy rád, že se titul ke mně na recenzi dostal a jestli je ve finále o co stát, to už napoví následující řádky.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Příběh včely

Bee Simulator v první řadě disponuje příběhovým režimem, který vás zavede do Central Parku. Je poměrně zábavný, na druhou stranu však vcelku krátký a po pár hodinkách máte hotovo, pakliže vás stejně jako moji maličkost nepřepadnou občasné záchvaty vzteku a nepůjdete se raději uklidnit do jiného titulu. Ale o tom později. Během tohoto módu, sestávajícího z osmi kapitol, si vyzkoušíte, jaké je to být včelou ve všech fázích jejího vývoje a zúčastníte se řady miniher reprezentujících všechny možné činnosti, které tito malí tvorečkové musí plnit, aby přežili. Nechybí sběr pylu, který tvoří podstatnou část hry, občasné střety s nepřáteli či variace na závodní zápolení, kdy je vaším cílem dohnat před vámi letícího soupeře. Třešničkou na dortu je poté nalezení svého nového hnízda a založené nové včelí kolonie. Zpočátku vás hra seznámí s ovládáním, které je relativně dobře navržené, i když poměrně dosti citlivé, takže minimálně ze začátku budete muset značně krotit analogové páčky, abyste se v daném prostoru při letu správně orientovali.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Bacha na sršně!

Jak již tomu tak bývá, tak ne pouze letem živa je včela, a tak se čas od času setkáte i s nepřáteli. Sršeň či vosa dokáže nadělat ve vašich řadách pořádnou paseku, takže zajisté uvítáte ovládací prvky v podobě útoku či bránění, přičemž QTE útoky lze i po naplnění speciálního ukazatele i řetězit do efektních sérií. Soubojový systém je však podstatně zjednodušen i vzhledem k celkovému zacílení titulu jako takového, tak nějakou strategii v této oblasti nečekejte. Nezbývá tak než správně mačkat sekvence daných tlačítek a svého protivníka prostě tímto způsobem umlátit. Na druhou stranu je však dobře, že i tuto mechaniku do hry polští autoři zakomponovali, jelikož se jedná o další zpestření klasického poletování. Další bonusovou vychytávkou je poté jakýsi „bestiář“, který se vám postupem času rozrůstá o nově nalezené rostliny či živočichy.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Variant je více

Jak jsem již zmínil výše, příběhový režim je rozhodně fajn, nicméně díky své „délce“ bohužel nedokáže udržet přízeň hráče na více než pár hodin. Jenže co pak? Nic vám nebrání vrhnout se do volné hry, ve které můžete plnit bonusové úkoly a také zde lze narazit na výzvy, které můžete volit z vícero typů - již avizované závodní, sbírací nebo také únikové či taneční. Co se prvního typu týče, tak přesně v těchto momentech se mi stávalo, že jsem měl chuť mnohdy prohodit ovladač obrazovkou. Za vším přitom stálo především nepřesné ovládání, kdy při pronásledování včelka vždy s oblibou narazila do byť sebemenší překážky a jelikož během hraní příběhu nešla tato minihra přeskočit, stálo mě to skutečně mnoho pokusů, než se mi zadařilo a já si mohl tento skvělý závod odškrtnout nehledě na to, že během volné hry máte k dispozici alespoň jakousi formu zrychlení po naplnění ukazatele. Zde však ne, takže je nutno perfektně zvládnout ovládací schéma.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Život není peříčko (ani křidélko)

Při výzvách zaměřených na sběr pylu je nutno pomocí speciálního pohledu od sebe odlišovat jednotlivé typy květin a zaměřit se na sběr pylu té správné „barvy“. Úniky jsou zde zastoupeny minihrou, ve které musíte vyváznout ze spárů pavouků a jejich sítí. Zvláštní herní variantou je poté běsnění drzého výrostka, který si našel zábavu v rozšlapávání rostlin. Tomu zase na oplátku musíte dát za vyučenou tím, že ho párkrát píchnete žihadlem, které naštěstí ne jako v reálu, neznamená vaši smrt. Taneční minihra poté demonstruje způsob komunikace mezi včelami, zpracovaný opět jako QTE záležtost. Připomeňme, že miniher se můžete zúčastnit až se třemi dalšími hráči v rámci lokálního multiplayeru.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Vzdělávejte se a bavte se

Z technologického hlediska se jedná o poměrně solidně zpracovaný titul, u kterého oceníte především detailně zpracované modely včel a ostatních živočichů. Oproti tomu okolní svět působí poměrně stroze a bez života. Zvukový doprovod je povedený, až vám z toho všeho bzučení po pár hodinách strávených ve hře půjde hlava kolem. Je každopádně dobře, že se autoři neustále vydávají novými směry a přinášejí i neotřelé tituly, přičemž v Bee Simulator navíc tkví již jednou zmíněná přidaná hodnota v podobě skutečné nálože informací o tomto živočišném druhu. Škoda jen, že na češtinu do hry si budeme muset ještě pár dní počkat, nicméně lokální distributor nám přislíbil, že lokalizace dorazí v rámci první aktualizace. Pokud tedy hledáte něco nového, hmyzí říše vám není cizí nebo se chcete alespoň něco nového dozvědět, doporučuji posadit vedle sebe nějakou tu ratolest a pustit se do zkoumání tohoto zajímavého světa.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Ceny hry Bee Simulator srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Bee Simulator - recenze)

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Poznejte život včel ýábavnějším způsobem než jen ležením v encyklopediích.

CGwillWin