recenze
Eastshade

Eastshade - recenze
Eastshade - recenze
12:00, 13.05.2020

Dve dekády tu viacmenej prešľapujeme v obrovskom sude plnom rôznorodosti herných žánrov, ktoré však trpia na všeobecné škatuľkovanie a s ním spojené aj predsudky. Na jednu stranu je táto skutočnosť živnou pôdou pre príchod akéhokoľvek originálneho nápadu, ale rovnako tak možno často podporí hru, ktorá je v základe zlá, ale len vďaka svojej snahe o inováciu skostnatených princípov a archaických postupov sa jej dáva dostatočný priestor na zviditeľnenie. Platí táto moja osobná poučka aj pre už na prvý pohľad zaujímavú adventúru Eastshade, ktorá sa nedávno dočkala portu z PC na PlayStation 4?

Otvorený svet plný RPG prvkov, ktorý však neobsahuje žiadnu akciu

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

Môže také niečo vôbec fungovať?! Open-world báza bez bojov a strachu o vlastné prežitie? Ak si myslíte že nie, v tom prípade vám môžem odporučiť minimálne skúšku z hry od spoločnosti Eastshade Studios. Tá si zobrala za úlohu vytvoriť mierumilovnú projekciu osobnosti maliara, ktorý sa snaží spomenúť si na štyri predmety z minulosti svojej vlastnej matky. Vašou úlohou je prehľadávať obrovský svet plný NPC charakterov s menšími či väčšími problémami, na ktorých riešení stojí a padá výsledný pocit z hry ako takej. Jediné, čoho ste na ostrove Eastshade schopní, je maľovanie, čo je vlastne logické, keďže celý art tejto rozvetvenej adventúrky vykazuje jasné znaky o umelecké cítenie. Titul teda stúpne v rebríčku každého z vás, čo rád navštevuje galérie plné klasických malieb krajiniek, ale aj vás, hráčov milujúcich relax s pohodou pri interakcii.

Technicky nám to trocha drhne

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

V prípade, ak máte strach a tak ako ja ste neschopní nakresliť čo i len snehuliaka bez všeobecného posmechu okolia, nemusíte pre Eastshade zatvárať oči. Celý proces maľby tu je totižto úplne jednoduchý a funguje na princípe akéhosi prenosu udalostí videných z prvej osoby. Oveľa dôležitejšia je príprava na maľovanie ako také, čo zahŕňa výrobu alebo kúpu plátna a nájdenie tej najlepšej pozície na akt samotný. Ten trvá len pár sekúnd a je plne automatický. V úvode som spomínal isté RPG elementy, ktoré si každý asi logicky spojil so zbieraním skúseností a potom rozdeľovania bodov do vývoja vašich schopností. U Eastshade je tento aspekt ale trocha iný, čím sa zároveň naplnila tá moja požiadavka na originalitu z úvodného odstavca. Všetko tu totižto podlieha inšpirácii a jej zbieraniu pomocou kreatívneho maľovania. Akonáhle dosiahnete dostatok inšpirácie, obdržíte ten povestný kľúč k ďalšiemu zdokonaleniu a posuniete hlavnú postavu na novú úroveň.

Rozpoznať unikát od braku

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

Obrovská mapa plná nádhernej prírody v sebe nesie výraznejšie objekty vhodné na zaznamenanie štetcom. Nie všetky sú však dôležité a nie každý vám dá nejakú tú odmenu, preto si treba dobre premyslieť, či miniete plátno na akési voľné kreslenie, alebo sa skúsite držať istej linky úloh. Krajina je totižto pretkaná zvieratkami s ľudskom skladbou tela, ktoré pre vás majú zaujímavé misie viazané na putovanie krajom a následné kreslenie na objednávku. Z priložených obrázkov by ste asi len ťažko vyčítali, že Eastshade je fakticky postavený na tradičnej RPG schéme s preberaním questov, nakupovaním predmetov a dokonca aj ich výrobou. A to sa nerozprávame len o nástrojoch na maľbu, ale napríklad aj o člnoch na prepravu či nesmierne užitočnom a dôležitom ohni. Napríklad na výrobu kvalitného obrazu je logicky nutné pozbierať dostatok dreva a vhodnej látky. Suroviny sú našťastie rozosiate kade tade po svete, čím sa produkcia výrobkov dosť zjednodušuje.

"Zima je vonku, polievočku by som si dal...

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

Mojím vôbec najobľúbenejším nápadom v tejto hre je možnosť varenia čajov. Horúce nápoje totižto disponujú, tak ako aj v skutočnom svete, istím mysterióznym dozvukom. Jednak vám pomôžu odolať nočnému chladu pri pátraní po najlepšej múze plnej hviezd na oblohe, ale zároveň fungujú aj ako nástroj na rýchle putovanie mapou (tá je skutočne obrovská a po čase sa vám prestane chcieť chodiť len tak naslepo). Noc je vlastne jedinou prekážkou v postupe vpred, ktorá by vám mohla zmariť plány. Nie snáď, že by vás počas maľovania zožral vlk alebo by ste zamrzli na kameň, jednoducho vás hra presunie automaticky do hostinca a uloží do vyhriatej postele. Aj tu autori mysleli na isté pomôcky, ako je výroba alebo kúpa teplého oblečenia, čo je ďalšie menšie plus k finálnemu hodnoteniu. Rovnako oceňujem istý zámer nevodiť hráča za ruku. Eastshade musíte zdolať krok za krokom a jeho tajomstvá odhaľovať vlastným úsilím. Tento fakt je napojený na putovanie úžasným krajom, ktoré vás jednak naladí na relax, ale zároveň vo vás vyvolá túžbu pátrať a skúmať okolie.

Svet bez kompasu, avšak s mapou

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

Môžeme trocha polemizovať, prečo si do inventára nemáte šancu integrovať kompas, keď mapa v hre prítomná je, ale opäť si myslím, že to bolo cielené rozhodnutie vývojárov, jednoducho sťažiť prieskum. Škoda len, že ich úsilie sa dostatočne neprenieslo aj do technického stavu. Port na PlayStation 4 totižto trpí zlým snímkovaním a hromadou ďalších "chrobáčikov", ktoré vám môžu sem tam znepríjemniť inak viac než dobrý pocit z hrateľnosti. Práve tá, po boku jedinečnosti samotnej atmosféry, je však základom pre moje odporúčania ísť do Eastshade pre každého, kto si potrebuje rozriediť to more predsudkov a škatuliek o herných konceptoch.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Eastshade Studios

Klik pro zvětšení (Eastshade - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Obdivujem netradičný prístup k notoricky známemu konceptu open-world RPG, ktorý sa v tomto prípade navyše dočkal silného umeleckého podtextu

CGwillWin