recenze
Doraemon Story of Seasons

Doraemon Story of Seasons - recenze
Doraemon Story of Seasons - recenze
12:00, 12.02.2020

Za zrod oficiálne nemenovaného konceptu farmárskych fantasy RPG môže dozaista aj v tunajších vodách stále populárna značka Harvest Moon. Ten sa nám však nanešťastie posledné roky dosť kvalitatívne prepadol, čo však neznamená, že by ho nejaká kvázi konkurencia nedokázala nahradiť. V prípade série Story of Seasons sa dá potom len ťažko hovoriť o priamej konkurencii, keďže za jej vývojom stojí, rovnako ako u Harvest Moon, známa spoločnosť Marvelous. A aby som vás v úvode recenzie na ich aktuálny projekt Doraemon Story of Seasons ešte viac domotal, tak pripojím aj fúziu s pomerne dobre známou manga / anime rozprávkou Doraemon, ktorej prvá séria zasiahla Japonsko ešte v úvode sedemdesiatych rokov.

Fujiko Fujio je síce po smrti viac ako dvadsať rokov, avšak jeho odkaz žije ďalej.

Klik pro zvětšení (Doraemon Story of Seasons - recenze)

Hlavným rozdielom medzi tradičným dielom Story of Seasons a prepojením na svet Doraemon je logicky priestor na využitie postavičiek z predlohy, teda v tomto prípade hlavne humorom obdareného kocúra a jeho osudov, podľa ktorého je vlastne celý projekt pomenovaný. Túto invenciu musím zhodnotiť s veľkým uspokojením, ostatne do istej miery sa seriál Doraemon stal súčasťou aj môjho dospievania, mimo iného. Možno aj z tohto dôvodu som sa na test Doraemon Story of Seasons tešil o to viac a hlavne chémia hrateľnosti, kde sa kríži farmárčenie a pestovanie s pomalým vývojom itemu, je presne moja šálka toho správneho hnojiva. A toho si tu užijete plnými hrsťami. Úvod sa však nesie v tradičnom duchu vývoja tak, ako sme to už u týchto titulov videli stokrát. Prichádzate k opustenej a schátranej farme. Úrodná pôda na nej je skrytá pod dekou dreva a kamenia. Je teda nutné zobrať do ruky základné vybavenie a dať sa okamžite do práce.

Deň má 24 hodín a vaše telo je schopné zázrakov.

Klik pro zvětšení (Doraemon Story of Seasons - recenze)

Dvadsaťštyri hodín je pochopiteľne v dosť zrýchlenom tempe, každopádne k dispozícii je vám kompletný kalendár so štátnymi fantasy sviatkami, nedeľou bez zvuku susedovej príklepovej vŕtačky a strachu z pondelka. V tejto atmosfére sa vám totižto bude chcieť stávať za zvuku vlastnoručne pomenovaného kohúta už okolo šiestej hodiny rannej. Treba totižto zaliať rastúcu úrodu, pozbierať vajíčka a podojiť kravičku. Akonáhle si utriete prvé kvapky potu z čela, už je na čase vymeniť v už tak malom inventári kosu za čakan a vyraziť do hôr na ťažbu vzácnych kovov. Vedľa klasického chovania hospodárskych zvierat je totižto nutné zhromažďovať aj suroviny pre zlepšovanie kvality svojich nástrojov, inak nedosiahnete na poriadny export vami vypestovaných surovín. No a to je presne tá alfa a omega hrateľnosti a zábavy. Ak vás niečo podobné nezaujíma, akákoľvek sympatia voči tejto hre sa vo vás nevytvorí.

Kuchárske umenie priamo spája produkciu vlastných výrobkov. Uvariť tu môžete vlastne čokoľvek.

Klik pro zvětšení (Doraemon Story of Seasons - recenze)

Možností ako relaxovať prostredníctvom práce tu je oveľa viac, napríklad taký rybolov, avšak čo ponúka príbehová linka? V zásade ide o ten najslabší part celého projektu, čo si možno uvedomovali aj sami autori, keďže jeho dôležitosť pochovali pod v celku zaujímavými vedľajšími úlohami pre ostatných obyvateľov mestečka ležiaceho pri vašej farme. To mňa privádza k sociálnemu aspektu a vašej schopnosti si budovať priateľstvá až lásku k určitým postavám, vrátane zvieratiek. Stačí im len robiť radosť, komunikovať, obdarovať a plniť menšie misie. Z počiatku si asi aj toto generické opakovanie toho istého obľúbia mnohí z vás, ale časom nastane príchod stereotypu. No a to je dôvodom, prečo vlastne Doraemon Story of Season nemôžem označiť za nič inovatívne a prínosné do žánru. Je to jednoducho recyklácia vlastnej minulosti, ktorú si Marvelous len ťažko dokáže obhájiť. Ak by som bol úplným nováčikom v tomto špecifickom koncepte, bol by som rozhodne nadšený, to však neospravedlňuje vysokú cenu a nulovú invenciu.

Artové pojatie grafiky je príjemným spestrením, zamrzia však často toporné animácie.

Testovaná vzorka bežala na systéme Nintendo Switch (inak si hru môžete zakúpiť aj prostredníctvom PC) a tá by sa dala označiť za technicky slušnú. Nájdu sa aj tu však isté nedostatky, ktoré opäť pramenia z použitia dosť archaického enginu, navyše bez poriadnej zvukovej stopy. Dookola sa tu opakuje päťka skladieb a tá vám časom začne liezť pekne na nervy. Záverom teda rozhodne už len vaša minulosť. Ak ste v tomto žánre zabehnutí hráči, neodporúčam sa nechať zlákať licenciou na známu anime značku. Pokiaľ by ste však na poli farmárskych fantasy značiek len debutovali, je tu pre vás istý priestor na návyk.

poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Doraemon Story of Seasons - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch
DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Prešľapujeme na mieste s licenciou na známu anime

CGwillWin