recenze
Monkey King: Hero Is Back

Monkey King: Hero Is Back - recenze
Monkey King: Hero Is Back - recenze
17:00, 16.10.2019

Čínskych animovaných filmov sa do našich končín veľa nedostáva a to aj cez stále populárnejšie streamovacie televízie ako Netflix a podobne. Cez to všetko som sa ja osobne o vôbec najúspešnejšej modernej rozprávke z tejto krajiny, teda snímke Monkey King: Hero is Back, dozvedel ešte skôr než stihla prísť jej videoherná adaptácia. Jednak za to môže produkčná invencia zo strany spoločnosti SONY, ale o niečo viac potom rozhodne aj začlenenie THQ Nordic, ktoré sa prostredníctvom svojich PR agentov postaralo o to, aby každý novinár dobre vedel, do čoho to zase strkajú prsty. Opičí kráľ však našťastie nie je ani náhodou produktom vyhnaným cez kypriaci prášok, ostatne predloha prišla ešte v roku 2015, ale prekvapivo podarenou 3D adventúrou s čarovným bojovým konceptom. Chcete vedieť viac?

Som len ja tak hladný po hrách tohto formátu?

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

Začneme u obligátnej sekcie s nápisom príbeh. Ten sa logicky nijako zásadne nechce odkloniť od spomínanej filmovej predlohy, a tak máme už v úvode šancu sledovať rýchly sled udalostí okolo všemocného kráľa opíc Sun Wukonga, ktorý si bez ostychu cestoval hore dole medzi nebom a zemou bez toho, aby informoval príslušné božie úrady. Jeho trest na seba nenechal dlho čakať a na celých päťsto rokov sa jeho telesná schránka, spútaná magickými reťazami, ocitla pod hrubou vrstvou ľadu, niekde v zabudnutej jaskyni nikoho. Koniec jeho väzenia sa naplní paradoxne až po príchode malého chlapca, ktorý sa snaží zachrániť nevinné dievčatko pred nebezpečnými príšerami, aby bol zahnaný do kúta rovnakej jaskyne, kde je aj Sun, zmrznutý ako treska. Stačí však horký dotyk spotenej dlane zúfalého chlapčeka a opičí bojovník je znova slobodný. Avšak nie úplne, časť božského zaklínadla je stále súčasťou jeho ruky a aby sa jej dokázal zbaviť, musí konať dobro a pomáhať.

Sympatický hlavný hrdina si nájde rovnako príjemných spoločníkov.

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

U konceptu tohto rozsahu je zábava zásadnou veličinou, preto som bol sám jemne šokovaný z toho, ako mi ústredná štvorka padla do oka. Pointa tohto nadšenia spočíva z väčšej časti na ramenách hlavného milovníka banánov (keď na tým tak uvažujem, on žiadny vlastne ani nezjedol), ktorý je až do polovičky kampane v pekne nevrlom rozpoložení a nazvať ho sarkastickým opičiakom, by bolo ešte jemnou frázou. Ako si tak spoločne dáte za ciel odhaliť pôvod unášania malých detí slizkými obludami a precestujete v duchu tejto ušľachtilej myšlienky väčšiu časť mapy, ste svedkami zaujímavej genézy vo vývoji vzťahov ústredných hrdinov a vlastne nielen nich. Po dlhej dobe som mal možnosť sa u nejakej akčnej adventúrky nechať rozptýliť aj niečím viac než len grafikou a rozmanitosťou prostredia, ostatne Monkey King: Hero Is Back v týchto bodoch nijako nevyniká, ale dostatočne si to vynahrádza už spomenutými akčnými sekvenciami, progresom vašich schopností a čarom exotickej kulisy.

Celkový dojem z hrateľnosti trocha zráža jednoduchosť protivníkov.

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

Rozmanitých protivníkov z akejsi parafrázy na zvieraciu ríšu a mágiou ovládaných golemov tu je síce dostatok, škoda len, že vo výsledku nepredstavujú nejakú zásadnú výzvu a ak sa vám proces ich likvidácie dostane už v úvode pod kožu, nebudete mať ani po záverečné boje zásadný problém. V prospech tohto menšieho problému však vehementne kope chuť viesť nášho opičieho kamaráta smerom k novým a silnejším schopnostiam. Za každého porazeného súpera si môžete svoju "čakru" obohatiť o ďalšiu vetvičku bojových trikov, ktorých aktivácia sa viaže na status akejsi many. Navyše aj status energie, nech už je reč o tej klasickej alebo duchovnej, sa u príslušného čarodeja s neobyčajnou kanvicou na čaj dá vylepšiť. Stačí len, aby ste si dostatočne všímali okolie a hľadali miniatúrne božské bytosti. Čím viac ich dostanete na konto, o to silnejším sa hlavný hrdina stane. V zmysle prípravy na boj som si na samotný záver nechal zber rôznych surovín a vzácnych predmetov, z ktorých je možné pripravovať nápoje s čarovným efektom.

Grafika by sa asi najlepšie dala prirovnať k AA priemeru.

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

Zo začiatku vám možno táto časť príde zaujímavá, ale postupne sa dopracujete skôr k poznaniu, že okrem jedného či dvoch nápojov, je užívanie zbytku úplne zbytočné. Pritom základné suroviny pre vytvorenie špeciálnych amuletov na výhodu v boji proti silným súperom je možné získať práve len vo vzácnych momentoch, čím by jeden očakával, že ich používanie bude rovnako do istej miery sviatkom. Opak je ale pravdou a už po pár pokusoch si boj zvýhodniť pomocou takýchto prípravkov som zistil, že radšej ostanem u tradičných kopancov do zadku a na alchýmiu sa z výšky môžem vykašlať. Poďme ešte stručne k boju, ktorý je, ako tu dnes už veľakrát odznelo, veľkým kusom toho chutného koláča z hrateľnosti. Cez to všetko, že v boji vlastne používate dookola kombináciu silného a slabého útoku, sa interakcia s prostredím a časté kúzlenie pomocou dodatočne získaných schopností pretavuje do veľkej slobody. Na každú prekážku je možné využiť iný druh útoku a akonáhle sa vám pod vaše chlpaté, ale pružné, nohy dostanú otravné plazy z úvodných kapitol, stačí zobrať zo zeme kameň a zahrať sa na stredovekého dentistu. Animácie akčných častí sú vtipné a garantujem vám, že vás neomrzia ani po niekoľkých hodinách hrania. Humor je totižto v boji značnou veličinou.

Kamera sa hlavne v interiéroch môže postarať o pár nepríjemností.

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

Pokiaľ sa boj predvádza na veľkej a priestrannej ploche, nemalo by dochádzať k nejakým neželaným efektom a utláčaniu dobrého pocitu. Interiérové sekvencie sú však menším orieškom, keďže kamera sa často zasekne o neviditeľnú stenu a hráč môže stratiť prehľad. Rovnako vidím problém v nezmyselnom načítavaní novej lokácie vždy, keď chcete vstúpiť do nejakých dverí alebo opustiť časť mapy. Nerozprávame sa tu teraz o nejakej ploche o rozmeroch dva krát dva kilometre, ale pokojne len o malej lúke, kde ste behom pár minút vyriešili jednoduchú logickú hádanku (zbili ste strom a použili ho ako most cez divokú rieku) a zrazu chcete ísť ďalej, avšak bez nápisu "loading" sa to nedá. Ak už nič iné, tak aspoň sa nahrávanie nových lokácií dá nazvať pomerne svižným, ale vidieť niečo podobné na prahu striedania nových generácií konzol je trocha úsmevné a frustrujúce. Monkey King: Hero Is Back si však prešiel komplikovaným vývojom a táto herná adaptácia slávnej čínskej animovanej rozprávky sa nerodila vôbec jednoducho.

Zvuky, od orchestrálneho pozadia až po profesionálne predvedený dabing hlavných postáv, patria do vreca pozitív hry ako takej.

Čo povedať na samotný záver? Monkey King: Hero Is Back mi učaroval a aj cez svoje zjavné nedostatky si túto akčnú adventúrku s radosťou zaradím do toho príjemnejšieho, čo sa nám v poslednej dobe, a nutno povedať že neohlásene, objavilo v redakcii. Ide o vtipné a sympatické dobrodružstvo s morálnym prvkom zapracovaným do dejovej linky, ktorý by ste si nemali nechať ujsť, zvlášť ak sa vám hra ako taká zapáčila už len z môjho rozprávania.

za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti THQ Nordic

Klik pro zvětšení (Monkey King: Hero Is Back - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Vtipné, hravé ale jednoduché

CGwillWin