recenze
Concrete Genie

Concrete Genie - recenze
Concrete Genie - recenze
12:00, 09.10.2019

V dnešní recenzi se podíváme na exkluzivní titul pro PlayStation 4 od studia Pixelopus. Ten nese název Concrete Genie a poprvé jsme se s ním mohli setkat v rámci oznámení zhruba před dvěma lety. Za tu dobu tedy urazil svoji cestu vývoje a my se tak dnes již můžeme podívat na to, oč se vlastně jedná a jestli byste měli začít uvažovat o investici vašich peněz tímto směrem. To se již dočtete na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Denska za zenitem

Děj hry je zasazen do přístavního městečka Denska, které rozhodně zažilo v minulosti mnohem více parády než v současnosti. Jedná se o ponuré, šedivé místo, ve kterém se chopíte role Ashe, samotářského teenagera, který kromě pocitu neustálého osamění musí neustále odrážet ataky bandy chuligánů, kteří se nezdráhají jakékoliv formy šikany, jakmile jej spatří. Hlavní hrdina tak hledá spásu jinde a nakonec ji nalézá ve svém vlastním uměleckém nadání. Díky tomu tvoří jeho jediného přítele poznámkový blok, či chcete-li deník, do kterého Ash neustále kreslí všemožné potvůrky, které mu suplují reálné přátelské zázemí. Jednoho dne se však vše zvrtne. Vaše postava je napadena zmíněnými výrostky, kteří mu deník roztrhají na kusy a jeho samotného naloží do lanovky, vedoucí k majáku tyčímu se nad městem. V tomto momentu se chlapce chopíte vy a vydáte se na dobrodružnou a místy strastiplnou cestu.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Kouzla jsou na místě

Ihned na počátku samotného putování Ash zjišťuje, že strašidelný maják si žije svým vlastním životem a sám v sobě nalezne schopnost oživovat svoje malby. Jako první se tak seznámíte s Lunou, džinem, pohybujícím se pouze po stěnách. A rázem na tom světě nejste sami. Úkol však před vámi stojí nelehký – vrátit městu jeho tvář a hlavně barvy, díky čemuž učiníte přítrž řádění všudypřítomné temnoty. K tomuto účelu poslouží především váš kouzelný štětec, díky kterému jste schopni stěny budov opatřovat rozličnými designy a obrázky. Sami byste se však daleko nedostali, a zde se dostávají ke slovu vaši avizovaní přátelé, džinové.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Džin, nejlepší přítel člověka

Džiny lze rozdělit do několika kategorií, přičemž jedno mají společné. Mohou cestovat pouze v rámci spojených stěn, s čímž souvisí i řada puzzlů a hádanek, které na vás v této 3D adventuře čekají. Nezřídka se totiž dostanete do situací, kdy k sobě budete marně volat své kamarády, ale ti se nedostaví ne snad proto, že by na vás kašlali, ale právě proto, že někde chybí spojnice, po které by mohli přelézt na další sousedící stěnu. K dispozici vám budou džinové vládnoucí elektřinou, ohněm či větrem, přičemž po pár minutách hraní s novým typem džina bez problému poznáte, jaké pravděpodobně bude řešení problému a koho pro něj využít. A co je nejlepší? Každého džina si můžete sami namalovat, tedy navrhnout jeho tělo a jeho součásti, přičemž tato rozhodnutí nemají na jeho funkci žádný vliv, takže se můžete vyřádit do sytosti.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Maluj, tvoř!

Samozřejmě, štětec je sám o sobě sice mocným nástrojem, ale přeci jenom se musíte trochu více snažit, abyste jej mohli využít naplno, případně pro nějaké ty další vedlejší aktivity. Po městě totiž téměř všude narazíte na poletující stránky z Ashova deníku, které je dobré chytat, jelikož značným způsobem rozšiřují paletu vašich možností, co se interakce a samotného malování týče. Malůvky totiž nepoužíváte pouze k ozdobě šedivých budov, nýbrž i k interakci s vašimi kreslenými kamarády. Potřebujete pomoci s odfouknutím krabice? Tak namalujte potvůrce, na co si vzpomene. Nefunguje elektřina? Po splnění přání žlutého džina bude. A tak podobně. Kromě toho se v Densce nachází ještě řada billboardů či plakátů, které jsou již zcela zašlé a jednou z aktivit, co můžete dělat, je obnovovat barvy i na nich. Háček obvykle bývá v tom, že například ještě nemáte v dané lokaci vysbírané všechny poletující stránky, takže nejste schopni vzory na plakátu obarvit. Tím vás hra neustále žene k tomu objevovat a prolézat všechny kouty, kde by se neposlušné papírky mohly schovávat. A jak se tedy v příběhu posunout?

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Jak na to?

Každá z herních lokací zahrnuje několik míst, kde visí zhasnuté žárovky. Ty musíte najít a dané stěny vymalovat libovolnými vzory a barvami. Ne vždy je však úkol tak jednoduchý a bývá zpravidla zkomplikován temnotou, která znemožňuje malování na danou zeď. Temnotu lze odstranit pouze pomocí super barvy, kterou získáváte právě již zmíněným plněním přání svých věrných příšerek. Takže postup je v podstatě stále stejný. Obarvit stěny se žárovkami, čímž dojde k oslabení temnoty a na závěr každé lokace vytvoříte větší umělecké dílo. Inu, a poté vzhůru na další místo. Tím můžou být kromě samotného přístavu například i kanály či vodní elektrárna. Ptáte se, jak je zpracováno samotné malování? Je skutečně fajn, že každý si může tento prvek přizpůsobit. K dispozici je způsob využívající gyroskop v ovladači, takže poté malujete pomocí náklonu gamepadu. Osobně jsem s tímto modelem nebyl zcela dobře sžitý, tak jsem sáhl raději po režimu, využívajícím ovládání štětce pravou páčkou. Inu, pak již po stisku akčního tlačítka simulujete tahy štětcem podle toho, jaký obrazec zrovna tvoříte. K dispozici jsou desítky motivů jak přírodních tak těch zahrnující různé živly, postavy či zvířenu. Možností je opravdu spousta a vyblbne se tu tak skutečně každý.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Nejen pro děti

I když se Concrete Genie může na první pohled jevit jako dětská hra, rozhodně tomu tak není. Tedy, dokážu si představit, že i mladší hráč tímto titulem zvládne bez problémů proběhnout, především i díky kompletní lokalizaci včetně českého dabingu, nicméně na druhou stranu takový hráč si pravděpodobně ne zcela užije emočně vypjaté momenty, které hra čas od času umně dávkuje. Nejedná se však o nic, co by mělo i při ignoraci těchto záblesků jakkoli kazit zážitek ze samotného hraní. Ve hře navíc po drtivou většinu času v podstatě absentuje jakákoliv forma klasického soubojového systému, takže Ash vše řeší spíše lstí a případným úprkem. To je pro mladší generaci také jistě pozitivní změnou, i když na druhou stranu nemožnost bránit se při přepadení partou sígrů není zrovna příjemné. Na druhou stranu nejste nikterak limitováni počtem pokusů, takže když se něco nepovede, lze vše bez problému vyzkoušet znovu s jiným postupem. Souboje jako takové vás čekají až v samotném závěru, nicméně pro jejich zvládnutí vám postačí tlačítko pro úskok a pro seslání střely, takže se nejedná o nic přehnaně komplikovaného.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

V helmě jen chvíli

Autoři Concrete Genie ještě před vydáním zmiňovali implementaci VR režimu. Ten zde přítomen sice je, ale pouze ve formě jakéhosi kraťoučkého dodatku, který jste schopni projít během pár desítek minut a jedná se v podstatě o pár úkolů, které jsou díky VR zpracování obohaceny o přesnější ovládání pomocí ovladačů Move. Některé ze situací, které se Skvrnkou v tomto mini dobrodružství zažijete jsou sice fajn a díky virtuální realitě vás do umělecky ztvárněného světa vtáhnou solidně, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se jedná pouze o nastavenou kaši, bez které by se asi hra obešla. Nebo naopak, kdyby na ní autoři zapracovali více a vytvořili komplexnější zážitek, určitě by se dala vnímat i jako argument ke koupi. Takhle se jedná v podstatě o pohledný prostředek ke zisku třech trofejí.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Hezky česky

Když už jsme u oblíbené kratochvíle, ke které sběr trofejí zajisté patří, tak zde mohu zmínit, že již po prvotním (pečlivějším) projití celé hry vám již zbývá pouze pár kousků k vytoužené metě nejvyšší, takže i z tohoto hlediska by se hráčům tento kousek mohl zalíbit. Na koho by však nezabrala ani kompletní čeština či snadné trofeje, tak posledním argumentem pro pořízení by mohla být příznivá cena, startující na necelých sedmi stovkách. Pravdou sice je, že se nejedná o žádného macka co do herní doby, ale zhruba šest hodin na první průchod si můžete v pohodě vyšetřit. Navíc se jedná o titul, u kterého se zabavíte i s ratolestmi, takže za mě určitě mohu zajímavé a neokoukaně zpracované Concrete Genie jen a jen doporučit.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

Ceny hry Concrete Genie srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Concrete Genie - recenze)

SKVĚLÉ
88%
CZECHGAMER
Zajímavě vypadající česky dabovaný kousek, ve kterém se to barvami jen hemží.

CGwillWin