recenze
Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo

Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze
Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze
12:00, 09.04.2020

Kto by to bol ešte pred pár mesiacmi povedal, že sa nám naše doteraz bežné spoločenské fungovanie lusknutím prsta otočí na hlavu a Svetová Zdravotnícka Organizácia bude musieť vyhlásiť celosvetovú pandémiu. Vírus Covid 19, teda úplne nová hrozba pre náš imunitný systém, ktorá je za istých extrémnych podmienok schopná ukončiť život tých starších z nás, sa razom stal našou každodennou súčasťou a vlády po celom svete na túto nepriaznivú situáciu reagujú pochopiteľnými krokmi. Na všetkom negatívnom sa ale vždy dá nájsť aspoň zrnko nádeje a okrem faktu, že veríme v čo najrýchlejšie vytvorenie vakcíny, tak zároveň môžme čas strávený v osobných karanténach využiť rôznym produktívnym spôsobom.

Ako dobre poznáte svoje telo?

Klik pro zvětšení (Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze)

Projekt Human Anatomy VR, ktorého autorom je slovenská spoločnosť Virtual Medicine, nie je fakticky videohrou v pravom slova zmysle. Spomínaná firma sídliaca v Bratislave sa totižto vo svojej krátkej kariére zameriava na edukačné 3D aplikácie s medicínskym kontextom, ktoré majú pomáhať laikom pochopiť rôzne procesy v ľudskom organizme, ako aj priložiť pomocnú ruku na rameno študentov medicíny. Human Anatomy VR, ktorý sa v súčasnosti dá zakúpiť aj na systéme PlayStation VR (mnou testovaná verzia), spĺňa oba menované atribúty a dokáže sa tak u neho zabaviť ako úplný amatér, ktorý počas hodín biológie na školách kreslil spermiám ľudské tváre, tak aj adept na akékoľvek budúce povolanie v oblasti zdravotníctva. Nadarmo sa už od nepamäti našej civilizácie nehovorí, že vedomosti vám nemôžu ublížiť, ba naopak.

Podrobnejšie to už snáď ani nejde

Klik pro zvětšení (Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze)

Akonáhle si na hlavu nasadíte príslušný VR headset, vyberiete si jedno z dvoch známych pohlaví (myslíte, že príde aj to tretie formou DLC?) a už sa môžete prehrabovať cez 7000 presných anatomických štruktúr, ktoré definujú aj to vašej vlastné krehké telo. Touto aplikáciou sa autori snažia preniknúť do výučby na stredných školách, čím sa logicky nekrútime len okolo banálneho počítania kostí a svalov. Pomocou prepracovaného ovládania, kde je možné siahnuť nielen po pohybovej Move periférii, ale aj po klasickom gamepade, sa postupne môžete presúvať naprieč vrstvami tkanív, a to až s 40-násobným zväčšením tak, aby bolo možno zacieliť na bežným okom neviditeľné veci. Kto sa vyzná, alebo by sa chcel lepšie vyznať, do latinských názvov, môže využívať komplexný systém vyhľadávania spojený aj so stredne náročným kvízom. Ten, odkazujúc na obsah aplikácie, ponúka otázky z rôznych oblastí.

Ako užívateľ si môžete prepínať medzi grafickým znázornením pozadia

Klik pro zvětšení (Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze)

Pohodlne sa teda posadíte do kresla, narazíte si na hlavu virtuálnu realitu a skúsite ukázať znalosti z oblasti ľudskej kostry, svalovej sústavy, nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému, dýchacích ciest (aktuálne ako nikdy), tráviaceho systému, reprodukčného systému, lymfatického systému, spojivového tkaniva, modelu oka, anatomického modelu ucha, prierezu zubu, prierezu kože a mnohých ďalších všeobecne známych informácií. Práve takáto aplikácia vám je schopná rozšíriť obzory a možno aj odpovedať na niekoľko otázok, ktoré ste sa buď báli položiť priamo niekomu z okolia, alebo vás vlastne nikdy ani nenapadli. Keďže Human Anatomy VR, ako som už uviedol v úvode, nie je fakticky videohrou v pravom slova zmysle, rozhodol som sa v jej prípade ignorovať záverečné hodnotenie a nechať celý text vyznieť skôr na informačnej báze. Jeho cenovka pre PSVR navyše nespadá do nejakej prijateľnej kategórie (cca 20 Eur), avšak s ohľadom na PR cielenie voči školám sa to ako tak dá zo strany autorov pochopiť.

Jedna z mála edukačných aplikácií dostupných na PlayStation Store

Záverom snáď už len apelovanie na zamestnancov stredných škôl, ktoré by hľadali alternatívnu a cenovo dostupnú metódu výučby svojich žiakov. Práve táto slovenská produkcia je totižto ideálnym nástrojom na motivovanie mladej a technicky zdatnej populácie, ktorá vás vo výsledku nepríde na nejaké ohromné sumy peňazí.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Virtual Medicine

Klik pro zvětšení (Human Anatomy VR vás naučí spoznávať svoje telo - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO (PSVR)

CGwillWin