
Na scéne s rýdzo mobilnou produkciou hier dnes vládne totálny free-to-play chaos. Časy, kedy ste sa nemuseli báť stiahnuť nejakú arkádu bez dôkladného čítania komentárov a sledovania hodnotení, sú dávno preč. Dnes tu máme zdanlivé free hry s prísľubom zaujímavej koncepcie, ktoré vás ale vo finále bombardujú spamom a odlišným výsledkom v zmysle kvality. Do tohto scenára aktuálne prišlo pražské štúdio Scorch Game, ktoré sa so svojím Type II pokúša spojiť zdanlivo nesúvisiace žánre.
Nie je snáď ikonickejšieho herného konceptu, ak je reč o mobilných telefónoch, a prípadne tabletoch, než Tower defense. Ten sa tu roky usadil v miliónoch (toto číslo nepreháňam) podobách a len máloktorá značka je ponúkaná inak než zadarmo. Ona ikonka "Free" je ale, ako dobre vieme, len lacným lákadlom na spustenie a neskoršie dodatočné pýtanie peňazí. Keď už by ste si konečne mysleli, že sa vám v telefóne otáča niečo dlhodobo zábavné a bez potreby platenia, zrazu na vás vyskočí ruský spam o predlžovaní penisu. Toto však nie je prípad značky Type, ktorú spomínaní lokálni vývojári opatrili nízkou cenovkou a skĺbením už uvedenej koncepcie strategickej obrany s akciou z prvej osoby. Ako to funguje?
Do desiatok vesmírnych lokácií ste uvrhnutí ako obsluha útočnej mechanizácie. Pred samotným spustením jednotlivých vĺn protivníkov (ide o pomaly sa blížiace tanky rôznej veľkosti) si vyberiete obsadenie pevných bodov a do nich máte možnosť umiestniť rôzne automatické veže. Zo začiatku, kedy je v ponuke len pár štandardných guľometov, sa v tomto smere ani nedá nijako takticky vyžiť, avšak akonáhle si v neskoršej fáze odomknete nových pomocníkov (mraziace míny, plameňomety a podobne), začne onen koncept Tower defence dávať oveľa väčší zmysel. Neočakávajte však nič komplikované a už vôbec nie nejakú adaptáciu na šachovú partiu. Väčšinu užitočnej roboty aj tak musíte odviesť sami v kopule obrovského vrhača granátov a iných projektilov.
Pokiaľ by sme sa pozreli len na akúsi FPS časť, tak tu máte možnosť čiastočne voľnej kamery v zmysle otáčania guľometom, ktoré je doplnené poloautomatickým posunom po vopred danej koľajnici. Jednoducho, ak už vám súper prenikne cez vami rozložené veže a zároveň sa dostane mimo palebnej pozície, neostáva vám nič iné, než sa presunúť po koľajnici ďalej a začať opäť strieľať. Toto je vôbec tá, ak nerátam zaujímavé súboje s bossmi, najstereotypnejšia časť celého Type II, ktorej sa po čase jednoducho prejete. Osobne by som prijal oveľa väčšie variácie na druhy protivníkov, ktorí sa delia len v zmysle rýchlosti a postupu. Prakticky vás tu nemá čo šokovať a prekvapiť, keďže len neustále strieľate do jedného a toho istého bodu.
Vo finále ma Type II bavil asi najviac počas prechádzania prvej planéty, kedy som sa len zoznamoval s jeho mechanikou a tak nejakou dúfal v procesný vývoj možností. Ten sa však nedostavil, a tak si túto mobilnú arkádu pridajte do svojho zoznamu len v prípade, ak máte radi a zároveň obdivujete graficky pôsobivé hry, ktoré neponúkajú nič nenáročné a po taktickej stránke svetoborné. Obrovskou pridanou hodnotou je už spomínaná spomienka na časy, kedy hra bola jednoducho hra bez reklám a mikrotransakcií. V tomto Type II exceluje.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Scorch Game Studio