recenze
Rise of Insanity

Rise of Insanity - recenze
Rise of Insanity - recenze
12:00, 28.08.2019

Hororov z prvej osoby, ktoré sa navyše snažia svoje krušné momentky sprostredkovať aj prostredníctvom virtuálnej reality, je na trhu stále značný dostatok. Ak si však zoberiete, pokojne aj poriadne hrubé, sito kvality, na jeho dne ostane len zopár originálnych a zaujímavých značiek. Spadá do tejto kategórie aj poľský horor Rise of Insanity?

Starý dobrý psychologický príbeh o mŕtvych deťoch a neviditeľnej manželke.

Klik pro zvětšení (Rise of Insanity - recenze)

Akokoľvek vám nechcem prezrádzať žiadne zásadné spojnice medzi dejovou linkou a poriadne hutnou atmosférou, je nutné predsa len minimálne niečo naznačiť. Predstavte si ten typický scenár, kde vám jediné milované dieťa zomrie násilnou smrťou a dôvod ste práve vy! Nejde síce o priamo vašu vraždu, avšak z pohľadu zákona nesiete na nej svoj istý podiel viny. No a presne do tohto nechutného vývoja jednej rodinnej drámy sa prebúdzate čoby pán doktor s veľaváženým diplomom, ktorému tak troška straší v stetoskope.

Píše sa rok 1970 a hlavný hrdina Dr. Stephen Dowell nemá dostatok tabletiek na upokojenie svojej pohnutej mysle.

Klik pro zvětšení (Rise of Insanity - recenze)

Red Limb Studio si rozhodne v tomto prípade nechcelo utrhnúť z nejakého koláča originality, ostatne Rise of Insanity prezentuje, až na pár menších výnimiek, plnohodnotné vykrádanie konkurencie, ktorá sa za posledných desať rokov tak snažila, avšak vo výsledku vás to nemusí automaticky poburovať. Poliaci majú v zásade pre tento formát videohier v poslednej dekáde slabosť a nejedna firma si takouto nenápadnou indie značkou dokázala pretlačiť logo do popredných PR agentúr. Takže vás určite zase nemám ako šokovať, ak hru ako takú označím za priemerný guláš z klasického simulátoru kráčania, nejakej tej dobrodružnej nitky a pár zrniek mrazivej atmosféry.

Pred vlastným šialenstvom utiecť nedokážete.

Klik pro zvětšení (Rise of Insanity - recenze)

Prejdenie, inak všeobecne slušného obsahu, tejto v tme plávajúcej drámy vám časovo nezaberie viac než tri hodinky. V nich sa všeobecne musíte krútiť okolo štyroch dookola sa opakujúcich interiérov a jedného exteriéru. Čím ďalej graduje atmosféra, o to viac freneticky sa samotné scenérie prelínajú, až z toho začnete dostávať epileptický záchvat. Našťastie je tu uvedomelá náročnosť, ktorá vás síce môže sem tam nechať zomrieť, avšak z danej smrti sa okamžite poučíte a pomocou vyriešenia jednoduchej hádanky pokračujete do novej kapitoly. Hudba v spojení so zbieraním a čítaním dostatočného množstva papierov dokáže síce sem tam rozbúšiť srdce aj otrlejším povahám, avšak nečakajte žiadne vyskakovanie zo sedadiel.

Technická stránka je hodná označenia indie a cenovky desať eur.

V prípade, ak vás psychologický horor Rise of Insanity zaujal, určite vám odporúčam prejsť ho klasickou formou. Vo verzii pre VR (testované cez PlayStation VR) sa už tak škaredá grafická stránka ešte rapídne zhorší a to nevravím o zdravotných dopadoch po kúre plnej rozmazaných machúľ z pixelov. Nejde teda o nič prevratné či originálne, avšak svoj účel to dozaista splní a milovníkom daného žánru na moment odpadne stres z ich namáhaných dušičiek.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Red Limb Studio

Klik pro zvětšení (Rise of Insanity - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO
DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Slušný horor poskladaný z rôznych notoricky známych fragmentov

CGwillWin